Lifestyle

Jak założyć akwarium morskie?

Feeria barw i egzotyczne kształty – z tym kojarzy nam się rafa koralowa. Jeszcze do niedawna, żeby doświadczyć tej magii trzeba było odbyć kosztowną wyprawę nurkową na morza południowe. Na szczęście ta sytuacja się zmieniła. Dziś nie trzeba nigdzie wyjeżdżać, by móc cieszyć się tą egzotyką! Taką szansę daje nam akwarystyka morska. Dzięki niej możemy mieć piękną rafę koralową we własnym domu!

Oczywiście, akwarium morskie nie jest żadną nowością, jednak do niedawna brakowało odpowiedniego wyposażenia technicznego. A koszty jego zakupu i późniejszego utrzymania były barierą odstraszającą wszystkich, poza najbardziej majętnymi miłośnikami podwodnych krajobrazów. Już sam zakup zbiornika i wszystkich potrzebnych preparatów – takich jak na przykład sól lub produkty uzupełniające wszystkie najważniejsze pierwiastki chemiczne – stanowił wielki wydatek. A to to dopiero początek, bo także późniejsze prowadzenie akwarium morskiego nie należało do najtańszych.

Na szczęście, dziś podmorskie światy otworzyły swoje podwoje również dla mniej zamożnych akwarystów. Oczywiście, w porównaniu z tradycyjną akwarystyką słodkowodną, koszty są większe, ale hobby to stało się o wiele bardziej dostępne. Wszystko dzięki temu, że producenci i dystrybutorzy “wyczuli” szansę i poszerzyli swoją ofertę o bardziej przystępne cenowo – i łatwiejsze w użytkowaniu – produkty. Duże znaczenie ma także o wiele lepszy dostęp do specjalistycznych informacji, który zawdzięczamy Internetowi.

Ale pomoc można znaleźć nie tylko w Sieci. Wielkim ułatwieniem dla początkujących adeptów akwarystyki morskiej jest wiedza, którą można czerpać od ekspertów. Każdy dobry morski sklep akwarystyczny – a takim właśnie jest Trzmiel, który w Internecie można znaleźć pod adresem www.trzmiel.com.pl – zatrudnia akwarystów, którzy mają wielkie doświadczenie w prowadzeniu zbiorników rafowych. Chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami z każdym, kto jest zainteresowany dołączeniem do ekskluzywnego grona “morszczaków”. Nie bez znaczenia jest także dostępność szerokiego wachlarza gotowych zestawów do akwarystyki morskiej, dzięki którym założenie własnej domowej rafy staje się bardzo proste.

19310324-321C-42C1-9E97-E6C225875DAE1.jpeg

Zestawy do akwarium morskiego

Dostępne w handlu zestawy oparte są najczęściej na zbiornikach mających formę kostki i nie wymagają posiadania skomplikowanego i drogiego sprzętu. Oczywiście, posiadanie specjalnego komputera akwarystycznego, który na bieżąco bada parametry wody i automatycznie dozuje specjalistyczne preparaty znacząco usprawnia obsługę akwarium morskiego, ale początkującym akwarystom w zupełności wystarczą elementy techniczne dostarczane w zestawie wraz ze zbiornikiem. Oświetlenie, filtr oraz grzałka – tylko tyle wystarczy, żeby móc zacząć cieszyć się domową rafą.

W przypadku akwarystyki morskiej, najważniejsze jest światło, więc dobra lampa to tak naprawdę jedyny element, w który warto od razu zainwestować, jeśli chcemy “wyciągnąć” z naszego zbiornika maksimum jego możliwości. Lampy do akwarystyki morskiej emitują światło o parametrach umożliwiających prawidłowy wzrost koralowców. To różni je od typowego oświetlenia do akwarystyki słodkowodnej. Dobre oświetlenie nie tylko podkreśli barwy zwierząt morskich, ale też dostarczy substancji odżywczych zooksantellom, czyli symbiotycznym glonom żyjącym w związku z koralowcami.

Każdego adepta akwarystyki morskiej ucieszy więc fakt, że dostępne na rynku gotowe zestawy są z reguły wyposażone w odpowiednią lampę, która umożliwi hodowlę mniej wymagających gatunków koralowców. Morski sklep akwarystyczny Trzmiel oferuje wszystko do akwarium morskiego, w tym szeroki wybór zestawów. Cechują je różne wielkości i ceny, więc każdy, komu marzy się domowa rafa, bez problemu znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie. A gdy nasze hobby rozwinie się, nic nie stoi na przeszkodzie, by taki zestaw rozbudować o kolejny sprzęt do akwarium morskiego.

Obsada nanoakwarium morskiego

Dostępne w sprzedaży najmniejsze zestawy są idealne dla tych, którzy zawsze marzyli o własnym akwarium morskim, ale nie posiadają w domu wystarczająco dużo miejsca na sporych rozmiarów zbiornik. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że ograniczona pojemność tych akwariów umożliwia hodowlę tylko niektórych gatunków koralowców i mniejszych zwierząt. Nie powinien być to jednak problem, bowiem potrafią być naprawdę zachwycające!

Wśród ryb polecanych do najmniejszych zbiorników rafowych prym wiodą popularne błazenki, znane także jako “Nemo”. Te urocze rybki, spopularyzowane przez znaną bajkę dla dzieci żyją w parach i zakładają dom między parzydełkami ukwiałów, od których nie oddalają się zbytnio. Dzięki temu, wielkość akwarium nie ma dla nich aż tak wielkiego znaczenia, jak dla gatunków, które potrzebują większej przestrzeni do pływania.

Oprócz nich, w morskich „kostkach” można z powodzeniem trzymać różne bezkręgowce, takie jak ślimaki, jeżowce, niewielkie kraby, małże, rurówki albo krewetki. To wystarczający wybór dla początkującego akwarysty morskiego!

rigel-KtNY7haujFM-unsplash.jpg

Dodatkowe wyposażenie akwarium morskiego

Oprócz wymienionych wyżej lampy, filtra i grzałki, akwaryści dysponujący nieco większym budżetem mogą pokusić się o nabycia urządzenia zwanego “automatyczną dolewką”. Pełni ono dość istotną funkcję z punktu widzenia prowadzenia zbiornika morskiego, bowiem dba o utrzymanie stałego poziomu wody w akwarium. Jest to bardzo istotne, bowiem poprzez parowanie zmniejsza się ilość wody w zbiorniku, a co za tym idzie zwiększa się stężenie rozpuszczonych w niej pierwiastków i soli. Mieszkańcy raf źle znoszą tego typu skoki i dlatego utrzymywanie stałego poziomu wody jest tak istotne.

Na szczęście, automatyczna dolewka – choć bardzo wygodna – nie jest niezbędna, by móc się cieszyć własną rafą. Wodę można z powodzeniem dolewać ręcznie. Wystarczy regularnie uzupełniać braki powstałe przez parowanie wodą przepuszczoną przez filtr odwróconej osmozy (RODI). Wodę taką można uzyskać samodzielnie lub kupić potrzebną jej ilość w morskim sklepie akwarystycznym.

Jeśli chodzi o wodę morską, którą stosuje się między innymi przy pierwszym zakładaniu akwarium morskiego, to dawno minęły już czasy, gdy akwarysta musiał sporządzać solankę na własną rękę. Procedura ta była dość skomplikowana, bowiem nie tylko wymagała dostępu do wody przepuszczonej przez filtr odwróconej osmozy, ale również posiadania wiedzy umożliwiającej prawidłowe rozpuszczenie w niej specjalistycznych soli. Dziś, bez problemu można kupić pojemniki z gotową wodą morską, a cały proces ogranicza się do odwiedzenia sklepu i kupienia odpowiedniej ilości.

Akwarystyka morska to wspaniałe i wdzięczne hobby. Dostarcza ona nie tylko wyjątkowych wrażeń estetycznych, ale jest także źródłem relaksu oraz motywacją do ciągłego rozwoju i stałego poszerzania wiedzy.

Gotowe zestawy do akwarium morskiego to również świetny pomysł dla każdego, kto nie ma pewności czy podoła prowadzeniu domowej rafy. Są one relatywnie niedrogie, idealne do nauki i stanowią idealny punkt startu do zgłębienia się w świat akwarystyki słonowodnej!

Shares: