Motoryzacja

Jak zadbać o niegarażowany samochód?

Wiele osób nie dysponuje luksusem jakim jest garaż. Pozostawianie samochodu na osiedlowym parkingu niesie ze sobą nie tylko ryzyko kradzieży, ale również zużycia poszczególnych podzespołów, a także powstawania korozji. Przed tym wszystkim można jednak go uchronić, stosując odpowiednie metody i środki ochronne, np. neutralizator rdzy. Ochrona elementów przed korozją Trzeba zacząć od tego, że niegarażowany samochód pozostawiony jest na łaskę i niełaskę pogody. Dobrze jest wybrać miejsce względnie zacienione, co spowoduje, że w letnie dni samochód nie będzie tak bardzo się nagrzewał. Przed deszczem bez zadaszenia trudno już się uchronić, dlatego w takim przypadku jeszcze bardziej niż w sytuacji garażowania konieczne jest zadbanie o właściwą ochronę antykorozyjną. Jeśli jednak nie zadba się o to w porę, są środki, które pomogą zadbać o usunięcie pierwszych oznak korozji. Nieoceniony będzie tutaj neutralizator rdzy. Warto zaznaczyć, że ma on podwójne działanie. Po pierwsze niweluje ognisko korozji, a po drugie zabezpiecza, tworząc powłokę ochronną, będącą jednocześnie podkładem dla rozmaitych powłok, takich jak szpachle i lakiery. Zatem dzięki użyciu neutralizatora rdzy ma się pewność, że drobna naprawa lakiernicza jest wykonana właściwie i pod powierzchnią lakieru nie rozwija się korozja, która niweczy wysiłki i powoduje ponowne odpryski. Zastosowanie plandeki na samochód Jeśli już zadaliśmy sobie trud …

Wiele osób nie dysponuje luksusem jakim jest garaż. Pozostawianie samochodu na osiedlowym parkingu niesie ze sobą nie tylko ryzyko kradzieży, ale również zużycia poszczególnych podzespołów, a także powstawania korozji. Przed tym wszystkim można jednak go uchronić, stosując odpowiednie metody i środki ochronne, np. neutralizator rdzy.

Ochrona elementów przed korozją

Trzeba zacząć od tego, że niegarażowany samochód pozostawiony jest na łaskę i niełaskę pogody. Dobrze jest wybrać miejsce względnie zacienione, co spowoduje, że w letnie dni samochód nie będzie tak bardzo się nagrzewał. Przed deszczem bez zadaszenia trudno już się uchronić, dlatego w takim przypadku jeszcze bardziej niż w sytuacji garażowania konieczne jest zadbanie o właściwą ochronę antykorozyjną. Jeśli jednak nie zadba się o to w porę, są środki, które pomogą zadbać o usunięcie pierwszych oznak korozji. Nieoceniony będzie tutaj neutralizator rdzy. Warto zaznaczyć, że ma on podwójne działanie. Po pierwsze niweluje ognisko korozji, a po drugie zabezpiecza, tworząc powłokę ochronną, będącą jednocześnie podkładem dla rozmaitych powłok, takich jak szpachle i lakiery. Zatem dzięki użyciu neutralizatora rdzy ma się pewność, że drobna naprawa lakiernicza jest wykonana właściwie i pod powierzchnią lakieru nie rozwija się korozja, która niweczy wysiłki i powoduje ponowne odpryski.

Zastosowanie plandeki na samochód

konserwacja samochodu niegarażowanego

Jeśli już zadaliśmy sobie trud z zastosowaniem zabezpieczenia przed rdzą, to warto przedłużyć trwałość takiej naprawy i zaopatrzyć się w pokrowiec na samochód. Takie pokrowce wykonane są z tworzyw sztucznych, które posiadają odpowiednią perforację. Dzięki temu samochód może być chroniony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zarówno latem, jak i zimą. Niektóre posiadają dodatkowe zabezpieczenie przed przenikaniem promieniowania UV, a także są przystosowane do stosowania w niskich temperaturach i nie przywierają do karoserii, co ma duże znaczenie dla pełnej ochrony samochodu, łącznie z powłoką lakierniczą. W przypadku gradu pod takie pokrowce można stosować gąbkę stosowaną jako podkład pod panele, która zabezpieczy dodatkowo przed powstaniem odkształceń po gradobiciu.

Dbanie o ilość płynów chłodniczych, jakość oleju silnikowego

Samochód niegarażowany jest narażony na szybszy ubytek płynów lub ich zamarzanie. Dlatego należy je regularnie kontrolować. Płyn chłodniczy na zimę powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych, podobnie jak płyn do spryskiwaczy. Ponadto trzeba dbać o jakość oleju silnikowego. W czasie zimy należy stosować oleje silnikowe o najniższym wskaźniku lepkości zimowej.

Wyposażenie przedłużające żywotność akumulatora

garażowanie a akumulator

Bardzo istotne jest także zadbanie o akumulator. Poza wyposażeniem w wysokiej jakości kable rozruchowe, dzięki którym naładujesz samochód przy pomocy samochodu sąsiada, możesz zabezpieczyć się dodatkowo. Oczywiście jeśli posiadasz akumulator starego typu musisz samodzielnie zadbać o odpowiedni poziom elektrolitu, uzupełniając go wodą destylowaną. W przypadku nowych akumulatorów trzeba zadbać, by elektrolit nie zamarzł, gdyż wtedy konieczne jest jego wymontowanie i ogrzanie, a dopiero potem ponowne zamontowanie i naładowanie, a to wymaga nie tylko czasu, ale również zostawienia samochodu u mechanika, ze względu na powiązania z systemem alarmowym, który włączy się przy próbie demontażu. Zatem dla ochrony akumulatora warto stosować plandeki na samochód chroniące przed niską temperaturą. Ponadto wyposażenie w prostownik również może mieć duże znaczenie. Dzięki niemu można regulować ilość napięcia jakim ładowany jest akumulator, a to nie pozostaje bez wpływu na jego żywotność.

Systemy alarmowe

Ostatnią rzeczą o jakiej warto pamiętać w przypadku ochrony niegarażowanych samochodów są systemy alarmowe. Warto stosować blokady skrzyni biegów czy też blokady na kierownicę. Jeśli chodzi o systemy powiadamiające, które służą odzyskaniu skradzionego już samochodu to warto zdecydować się na te radiowe, które działają nawet na parkingach podziemnych i nie mogą być zagłuszane, tak jak systemy alarmowe GPS.

Jest wiele rzeczy o których należy pamiętać, aby samochód niegarażowany nie był narażony na częste awarie. Dbałość o ilość wszystkich płynów i stan karoserii, a także zabezpieczenie akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem są kluczowe. Warto zastosować połączenie zabezpieczenia antykorozyjnego w postaci neutralizatora rdzy i plandeki na samochód.

Shares: