Motoryzacja

Ważność polisy OC – zobacz, jak sprawdzić!

Wszelkiego rodzaju ubezpieczenia i polisy, to gwarancja dla kierowców, że w razie wypadku, będą mogli liczyć na realną pomoc finansową. Opłacanie składek OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest sprawdzenie swojej polisy OC lub innego kierowcy. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak dowiedzieć się do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC.

Baza danych – sprawdź ważność OC

Polisa OC jest świadczeniem obowiązkowym, które można kupić poprzez stronę https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Za nieopłacanie składek grożą wysokie kary finansowe. Mimo to, wciąż zdarzają się kierowcy, którzy lekceważą te opłaty. Ubezpieczenia samochodowe są ważnym zabezpieczeniem, które docenia się dopiero wtedy, gdy doszło już do wypadku czy kolizji, na skutek których konieczne jest uiszczenie wysokich kosztów naprawy auta lub leczenia poszkodowanych. W przypadku, gdy sprawca zdarzenia uciekł czy też nie zostawił danych swojej polisy, konieczne będzie sprawdzenie takich kwestii na własną rękę. Czasami przydatna jest także możliwość skontrolowania aktualności własnego ubezpieczenia.

Informacje na temat ubezpieczenia OC można znaleźć w rejestrze Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Są w niej zawarte dane odnoszące się do polis i odszkodowań, toteż właśnie tam należy w pierwszej kolejności poszukiwać odpowiedzi – bez względu na to, czy chcemy dowiedzieć się czegoś o czyimś pojeździe, czy też naszym własnym.

Dane na temat ubezpieczenia auta można pozyskać także w inny sposób. Przydatne są tutaj aplikacje mobilne, jak UFG Kup Auto. Jeśli dysponujemy większą ilością informacji (numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji), historię pojazdu skontrolować możemy również za pośrednictwem rządowej strony: historiapojazdu.gov.pl.

Jak sprawdzić, czy polisa OC jest ważna?

W UFG można znaleźć numer polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została wykupiona, ilość posiadanych ubezpieczeń czy informacje na temat konkretnego pojazdu (marka i model). Rejestr ten jest bardzo rozbudowany i dysponuje zawsze aktualnymi danymi. Wynika to z obowiązku, który nakłada się na firmy ubezpieczeniowe. W terminie 14 od wykupienia lub przedłużenia polisy, muszą one powiadomić o tym fakcie UFG.

Sprawdzenie ważności OC za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest banalnie proste. Jedynym warunkiem skorzystania z bazy, jest posiadanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN auta, które chcemy skontrolować. To bardzo wygodna opcja, bo pozwala chociażby na uzyskanie namiarów na polisę sprawcy wypadku, który uciekł z miejsca zdarzenia.

To, czy polisa jest ważna, można sprawdzić za pośrednictwem internetu. W zakładce „Baza OC i AC” znajduje się przekierowanie do strony „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Dalej wystarczy już jedynie postępować zgodnie z instrukcjami, tj. wpisać w odpowiednie pole numer rejestracyjny samochodu lub też jego numer VIN. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zostaną nam podane żadne dane osobowe, kontaktowe i adresowe kierowcy. Dodatkowe informacje, jak np. historię OC, można uzyskać po zarejestrowaniu się na stronie.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o obecnym taryfikatorze mandatów na 2020 rok na akademii mfind – https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/taryfikator-mandatow-2020-ile-zaplacimy-za-zlamanie-przepisow/

Shares: