Dzieci

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Każdy rodzic wie, że ruch to zdrowie. Aktywność fizyczna pomaga w kontrolowaniu wagi i ma ogromny wpływ na rozwój młodego organizmu. Niestety wiele dzieci zamiast wyjścia na dwór wybiera kolejne popołudnie spędzone przed komputerem lub konsolą. Co zrobić, by zachęcić pociechę do uprawiania sportu na świeżym powietrzu? Czy wypychanie syna lub córki na sportowe zajęcia bez ich zgody jest dobrym rozwiązaniem?

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla rozwoju dzieci?

Aktywność fizyczna, szczególnie ta wykonywana na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na rozwój psychofizyczny, pomaga rozładować stres i wzmocnić mięśnie. Sport w przypadku najmłodszych to jednak coś o wiele ważniejszego. Dzięki niemu dzieci nabywają uniwersalnych umiejętności, które w przyszłości przydatne będą w trakcie nauki, pracy, ale także życiu codziennym. Dzieci w trakcie zajęć ruchowych uczą się systematyczności i odpowiedzialności. Cechy te są niezwykle potrzebne w momencie, gdy maluch idzie do szkoły.

Niezwykle istotny jest również fakt, że czas spędzony na dworze mocno ogranicza ilość godzin, które dziecko marnuje, siedząc przed ekranem telewizora lub komputera. Aktywny tryb życia zapobiega powstawaniu wielu chorób cywilizacyjnych, które, jak pokazują badania, bardzo często dotykają osoby preferujące siedzący tryb życia. Jeśli dziecko za młodu nie nauczy się, że sport jest zdrowy, to bardzo trudno go będzie przekonać do takiej formy spędzania wolne czasu, gdy dorośnie.

Niestety przekonanie młodego człowieka do sportu czasami bywa bardzo trudne. Co zrobić, by zmienić dziecięcy punkt widzenia i skłonić go do gry w piłkę nożną lub siatkówkę?

Nie róbmy nic na siłę – to tylko pogłębi problem

Wypychanie dziecka z domu na siłę i inne formy przymusu nie powodują nigdy dobrego efekty. Wydaje się, że najlepszą metodą, by pokazać dziecku, że aktywność fizyczna jest ważna, to postawienie siebie za wzór. Jeśli rodzice nie wykazują zainteresowania sportem i całe życie przesiadują przed telewizorem na wygodnej kanapie, to trudno, by dziecko oglądając ten scenariusz, nie odziedziczyło preferencji co do formy spędzania wolnego czasu po mamie lub tacie. To my musimy dawać przykład, który dziecko będzie chłonąć od najmłodszych lat. Gołym okiem zauważyć można, że dzieci z rodzin aktywnych fizycznie w zdecydowanej większości preferują aktywne formy spędzania wolnego czasu. W rodzinach, które sportu unikają jak ognia, dzieci również wolą pozostać w domu.

Pamiętajmy, że nastolatki lubią modne, ładnie wyglądające ubrania, które są dla nich bardzo ważne. To właśnie dlatego można kupić im sportowy ubiór, który będzie miał na celu zmotywowanie młodego człowieka do odejścia od komputera. Bardzo dobrze sprawdzają się dresy firmy Puma (sprawdź na https://www.r-gol.com/dresy-puma) i inne ciuchy, które maluchy widzą w spotach telewizyjnych.

Niezwykle istotne z punktu widzenia młodzieży jest posiadanie dobrej jakości sprzętu, który wykorzystać można do uprawiania konkretnej dyscypliny. Jeśli dziecko ma ochotę biegać – kupmy mu odpowiednie buty. Jeśli lubi grać w koszykówkę, dobrze sprawdzi się markowa piłka. Takie delikatne formy wpływania na dzieci są bardziej skuteczne od siłowego wypychania na dwór.

Shares: