Regularne wykonywanie badań w ciąży pozwala ocenić nie tylko stan zdrowia przyszłej mamy, ale i prawidłowy rozwój płodu. Szczególne znaczenie ma USG genetyczne – badanie, dzięki któremu można zdiagnozować lub wykluczyć istnienie nieprawidłowości. Sprawdź, na czym to polega.
12. tydzień ciąży to optymalny moment na przeprowadzenie badań prenatalnych. Podstawą jest USG genetyczne, którego celem jest wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Przebieg USG genetycznego
USG genetyczne przebiega jak typowa ultrasonografia w ciąży. Różnica polega jednak na tym, że badanie przeprowadzane jest za pomocą nowoczesnego sprzętu, który musi spełniać z góry określone standardy. W porównaniu z typowym badaniem USG, jego przebieg jest też bardziej szczegółowy. Ginekolog, który ma odpowiednie uprawnienia, z dużą dokładnością poddaje ocenie wiele parametrów.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, USG genetyczne musi objąć:
- określenie liczby płodów w jamie macicy,
- ocenę czynności serca płodu,
- pomiary biometryczne,
- ocenę anatomii płodu.
Ważnym elementem USG w 12. tygodniu ciąży jest ocena markerów ultrasonograficznych pod kątem występowania najczęstszych aberracji chromosomowych, świadczących m.in. o zespole Downa, zespole Edwardsa i zespole Patau. Szczególne znaczenie ma:
- ocena grubości przezierności karku (NT),
- stwierdzenie obecności kości nosowej.
Ogólnie przyjmuje się, że – w warunkach prawidłowych – wartością graniczną NT jest 2,5 mm. Wartości powyżej mogą wskazywać na zwiększone ryzyko zaburzeń genetycznych oraz wad wrodzonych płodu.
Nieobecność kości nosowej jest typowa dla 2/3 płodów z zespołem Downa oraz 1/2 płodów z zespołem Edwardsa[1].
USG genetyczne – kto powinien wykonać to badanie?
USG genetyczne jest badaniem obowiązkowym dla kobiet, które:
- ukończyły 35 rok życia,
- wcześniej urodziły dziecko z chorobą genetyczną lub wadą wrodzoną,
- w rodzinie mają przypadki wad wrodzonych lub chorób genetycznych.
Jednak z uwagi na znaczenie tego badania, Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca USG genetyczne wszystkim kobietom spodziewającym się dziecka.
Badanie USG genetyczne – czy to bezpieczne?
USG genetyczne płodu uważane jest za bezpieczne. Nie istnieją żadne badania naukowe, które wskazywałyby na jakiekolwiek niekorzystne oddziaływanie na rozwój płodu. Dlatego każda kobieta rozpoczynająca 12. tydzień ciąży powinna poddać się takiemu badaniu.
[1] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63104,badania-prenatalne