Zdrowie

Co może wykazać USG układu moczowego?

USG to jedno z tych badań, które potrafi zdiagnozować wiele dolegliwości i anomalii różnych organów – również układu moczowego. Podczas USG lekarz radiolog za pomocą specjalnej głowicy uwidacznia kolejne narządy. Zwykle badanie przeprowadza się przez powłoki skórne, przykładając głowicę do konkretnego fragmentu ciała. Sprzęt emituje ultradźwięki, które odbijają się od tkanek, po czym są przetwarzane w obraz interpretowany przez lekarza. Jakie choroby i anomalie może wskazać USG układu moczowego? Sprawdzamy.

USG – ocena nerek

Podczas USG układu moczowego lekarz może ocenić m.in. stan i wygląd nerek. Badanie pomaga w diagnostyce wielu chorób, m.in.:

  • kamicy nerkowej;
  • zmian ogniskowych – guzów czy torbieli;
  • wodonercza;
  • zastoju moczu.

Pokazuje też wszelkie nieprawidłowości w budowie, ułożeniu czy liczbie nerek. Czasem podczas rutynowego badania okazuje się, że nerki są ułożone w nietypowy sposób, a nawet – że zamiast dwóch nerek mamy tylko jedną.

Pęcherz moczowy

Kolejnym elementem, który lekarz ocenia podczas USG układu moczowego jest pęcherz. W trakcie USG można sprawdzić, jak zbudowany jest pęcherz i czy nie występują żadne anomalie w jego strukturze. Radiolog ocenia pęcherz pod kątem zmian ogniskowych – guzów i torbieli. Sprawdza też budowę ścian pęcherza i ocenia zalegającą w nim ilość moczu.

Moczowody podczas USG

W dalszej kolejności badane są moczowody. Lekarz sprawdza, jak wyglądają, czy nie są poszerzone, czy są drożne, czy nie ma na nich guzów ani torbieli. W trakcie badania jest również w stanie stwierdzić, czy w moczowodach nie zalegają żadne złogi.

Prostata – ocena podczas USG

U mężczyzn w trakcie badania USG sprawdza się również gruczoł krokowy, czyli prostatę. Lekarz jest w stanie ocenić jego wielkość, strukturę. Badanie wykonuje się po to, by przeanalizować, czy w obrębie gruczołu nie występują żadne anomalie – czy prostata nie jest przerośnięta, czy nie ujawniają się żadne stany patologiczne.

O tym, jak przygotować się do badania i o czym pamiętać, można przeczytać na stronie: https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/usg-ukladu-moczowego-jak-sie-przygotowac-do-badania

Kamica nerkowa a USG

Jedną z dolegliwości, które diagnozuje się m.in. na podstawie badania USG układu moczowego, jest kamica nerkowa. Dzięki czułej głowicy można ocenić, czy w nerkach, moczowodach lub pęcherzu nie tworzą się i nie zalegają żadne złogi – kamienie.

Regularne badania pozwalają na skuteczną diagnostykę i umożliwiają leczenie jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Atak kamicy nerkowej, tzw. kolka, jest niezwykle bolesny. Dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie stanu organizmu, by wykluczyć ryzyko pojawienia się kolki nerkowej. Badanie jest szczególnie istotne dla osób, które są genetycznie obciążone kamicą lub które już w przeszłości cierpiały na tę dolegliwość. Pamiętajmy – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Shares: