Jak wybrać swoją aplikację do wypełnienia e-sprawozdania?

Jako profesjonalne podmioty, przedsiębiorcy mają obowiązek dostosowania się do wymogów ustawodawcy. Jednym z relatywnie nowych obowiązków, dotyczących spraw finansowych, jest konieczność przygotowywania sprawozdania finansowego w formie elektronicznej (są to tak zwane e-sprawozdania wprowadzone nowelizacją od 1 października 2018 roku). Przepisy nie narzucają jednak podmiotom gospodarczym jednej, obowiązującej formy pracy nad dokumentem. Oczywiście ma on spełniać określone normy, formę oraz często uszeregowana strukturę – jednak w praktyce firma może przygotować e-sprawozdanie w każdej aplikacji, która takowe spełnia. Jak więc wybrać najlepsza aplikację do pracy nad e-sprawozdaniem?

3 podstawowe kroki do wyboru Twojej aplikacji do e-sprawozdania

  1. W pierwszej kolejności przed dokonaniem wyboru aplikacji do pracy nad e-sprawozdaniami, przedsiębiorca powinien uczciwe ocenić swoją sytuację kadrową – chodzi o to, kto w praktyce będzie przygotowywał, jakie ma doświadczenie, wiedzę oraz jakiego poziomu wsparcia potrzebuje. Czy będzie to użytkownik początkujący, czy może zawodowy księgowy. Czy dokumentów i danych będzie dużo czy mało. Czy da się je przepisywać ręcznie, czy koniecznie trzeba mieć możliwość automatycznego ich pobrania z innych programów i plików. W zależności od odpowiedzi na te podstawowe pytania, dalej użytkownik aplikacji do e-sprawozdań będzie mógł podjąć odpowiedni wybór.

  2. Przedsiębiorca w pierwszej kolejności staje przed wyborem – czy skorzystać z aplikacji publicznej, czy może profesjonalnego programu komercyjnego. Pierwsze rozwiązanie będzie korzystne przede wszystkim dla podmiotów, które nie potrzebują wsparcia w wypełnieniu dokumentu (mają w tym zakresie wiedzę i doświadczenie), a danych nie jest zbyt dużo (czyli da się je wprowadzić ręcznie i nie ma potrzeby zapewnienia kompatybilności aplikacji z innymi programami i plikami użytkownika). Profesjonalne aplikacje komercyjne będą natomiast dobrym wyborem dla osób szukających pewnego poziomu wsparcia na początkujących etapach, dla podmiotów szukających wygody i komfortu pracy na indywidualnie skonstruowanym narzędziu oraz dla podmiotów, które muszą przygotować dużą ilość danych i chcą korzystać z integracji aplikacji z innymi narzędziami.

  3. W przypadku wyboru aplikacji komercyjnej, przedsiębiorca powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez wybór znanego, rekomendowanego i cenionego usługodawcy oraz koniecznie wybierając aplikację aktualną i aktualizowaną. Przepisy oraz wymogi dotyczące e-sprawozdań ulegają zmianom i nowelizacjom, toteż tylko praca na aktualnym dokumencie, spełniającym wymogi ustawodawcy, umożliwi prawidłowe wykonanie obowiązku przygotowania oraz złożenia e-sprawozdania.

Jak wybrać swoją aplikację do wypełnienia e-sprawozdania

Rekomendacje dla przedsiębiorców

Podsumowując, z powyższej analizy wynika, że nie ma jednego rozwiązania, które będzie najlepsze dla każdego podmiotu gospodarczego. Ze względu na różne sytuacje faktyczne i prawne każdy przedsiębiorca powinien zastanowić się nad tym, które z nich będzie dla niego indywidualnie najkorzystniejsze. W każdym jednak przypadku należy pamiętać o zachowaniu chociaż minimalnych wymogów bezpieczeństwa. Po pierwsze, z powodu konieczności wypełnienia określonych ustawowych obowiązków w odpowiedni sposób, zachowując wymogi ustawodawcy. Za niespełnienie takowych, przedsiębiorca może przecież ponieść konkretne negatywne konsekwencje. Po drugie – z powodu przekazywania dużej ilości danych i informacji wrażliwych (w tym kluczowych informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorcy), które nie powinny być dostępne dla osób i podmiotów nieupoważnionych.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij