Prawo

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Czasami masz wrażenie, że przełożony „uwziął” się na ciebie? Cokolwiek nie powiesz, czy zrobisz to i tak narażasz się na prześmiewcze komentarze. Prawdopodobnie Ty również jesteś ofiarą mobbingu w pracy. Pamiętaj, że takie działanie jest karalne, zatem trzeba z nim walczyć. Warto w tej sprawie udać się również do adwokata od prawa pracy, który na pewno udzieli ci wielu przydatnych rad. Mobbing to prześladowanie i zastraszanie Twój przełożony ma prawo być wymagający, jednak to nie oznacza, że może „pomiatać” pracownikami. Wszak w miejscu pracy szacunek jest ważny, podobnie jak podmiotowe traktowanie. Zjawisko mobbingu, czyli szeroko rozumianego jako częste zachowanie, które narusza godność osobistą niestety jest nierzadkie. Czasami można usłyszeć, że „kiedyś tego nie było”, a to nieprawda. Po prostu pracownicy nie zdawali sobie sprawy, że poniżanie jest zabronione, podobnie jak prześmiewcze komentarze. Z tym zjawiskiem trzeba walczyć, gdyż jego konsekwencje są bardzo poważne. Otóż długotrwały mobbing odbija się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Warto zauważyć, że coraz częściej kancelaria adwokacka z zakresu prawa pracy prowadzi sprawy dotyczące właśnie tego negatywnego zjawiska. Po pierwsze: zgłoś mobbing przełożonemu Mobbing należy zgłosić przełożonemu. Jeżeli to on jest jego sprawcą to oczywiście należy udać się do pracodawcy. Otóż jest on zobowiązany przez …

Czasami masz wrażenie, że przełożony „uwziął” się na ciebie? Cokolwiek nie powiesz, czy zrobisz to i tak narażasz się na prześmiewcze komentarze. Prawdopodobnie Ty również jesteś ofiarą mobbingu w pracy. Pamiętaj, że takie działanie jest karalne, zatem trzeba z nim walczyć. Warto w tej sprawie udać się również do adwokata od prawa pracy, który na pewno udzieli ci wielu przydatnych rad.

Mobbing to prześladowanie i zastraszanie

Twój przełożony ma prawo być wymagający, jednak to nie oznacza, że może „pomiatać” pracownikami. Wszak w miejscu pracy szacunek jest ważny, podobnie jak podmiotowe traktowanie. Zjawisko mobbingu, czyli szeroko rozumianego jako częste zachowanie, które narusza godność osobistą niestety jest nierzadkie. Czasami można usłyszeć, że „kiedyś tego nie było”, a to nieprawda. Po prostu pracownicy nie zdawali sobie sprawy, że poniżanie jest zabronione, podobnie jak prześmiewcze komentarze. Z tym zjawiskiem trzeba walczyć, gdyż jego konsekwencje są bardzo poważne. Otóż długotrwały mobbing odbija się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Warto zauważyć, że coraz częściej kancelaria adwokacka z zakresu prawa pracy prowadzi sprawy dotyczące właśnie tego negatywnego zjawiska.

Po pierwsze: zgłoś mobbing przełożonemu

prawo mobbingMobbing należy zgłosić przełożonemu. Jeżeli to on jest jego sprawcą to oczywiście należy udać się do pracodawcy. Otóż jest on zobowiązany przez polskie prawo do ochrony pracowników przed tym zjawiskiem. Otóż do tego odnoszą się przepisy, a mianowicie Artykuł 94 (3) Kodeksu Pracy, który określa obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi w pracy. Brak reakcji na to zjawisko sprawia, że pracodawca może być podciągnięty do odpowiedzialności karnej, bądź też cywilnej, szczególnie, gdy osoba mobbingowana utraci z tego powodu zdrowie fizyczne, bądź też psychiczne. Zatem pracodawca musi dokładnie zbadać sprawę. Oczywiście osobie, która dokonuje mobbingu powinien udzielić pouczenia, czy nagany, a gdy one nie są skuteczne zachodzi konieczność zwolnienia takiego pracownika z pracy.

Po drugie: zbieraj dowody

Choć zjawisko mobbingu jest bardzo częste to oczywiście trzeba je udowodnić. To, że przełożony straci nerwy i nakrzyczy na Ciebie nie jest mobbingiem. Natomiast, gdy takie zjawisko ma charakter systematyczny, a ty czujesz się prześladowany w pracy to powinieneś zacząć zbierać dowody. Musisz opisywać każdą sytuacje, zatem najlepiej założyć jakiś notatnik, gdzie będzie opisywać sytuacje, koniecznie zapisuj też datę i godzinę. Ponadto zawsze możesz nagrać mobbingującego. Warto również posiadać świadków, jednak z tym jest najtrudniej, bo większość osób boi się, że osoba mobbingująca zacznie się na nich mścić. Z dowodami możesz udać się do przełożonego, czy też pracodawcy i zażądać interwencji.

Po trzecie: zgłoś sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy

Oczywiście powinieneś również zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Takie zgłoszenie może mieć nawet charakter anonimowy. Otóż ta instytucja jest zobligowana do kontroli owego miejsca pracy i przeprowadzenia śledztwa. W razie udowodnienia mobbingu na pracodawcę zostanie nałożona kara. Ponadto sprawozdanie z kontroli jest kolejnym świetnym dowodem w sprawie.

Po czwarte: zgłoś sprawę do sądu

sprawa mobbingJeżeli uważasz, że pracodawca nie rozwiązał problemu, to warto udać się po poradę do adwokata od prawa pracy. Pomoże on napisać pozew. Warto wiedzieć, że możesz zgłosić sprawę do sądu i walczyć o odszkodowanie. Możesz również szukać pomocy w Krajowych Stowarzyszeniach Antymobbingowych, które mają oddziały na terenie całej Polski. Uzyskasz tam fachową pomoc, która dodatkowo jest bezpłatna.

Jeżeli jesteś ofiarą mobbingu to koniecznie pamiętaj, aby zgłosić sprawę. Długotrwały mobbing prowadzi do problemów psychicznych, w tym ciężkiej depresji. Jeżeli czujesz, że już nie dajesz rady to koniecznie udaj się po pomoc do specjalisty np. psychiatry. Przecież zdrowie i życie są najważniejsze. Warto również porozmawiać o problemach ze swoimi bliskimi, a nie tylko „dusić” je w sobie. Zawsze też możesz udać się po pomoc do kancelarii adwokackiej od prawa pracy, gdzie również uzyskasz pomoc najlepszych prawników.

Shares: