Dom

Jak urządzić ogród? Porady i wskazówki

Nadchodzące cieplejsze dni to idealna pora na rozpoczęcie prac ogrodowych. Zastanawiasz się, jak dobrze zaaranżować teren przed Twoim domem? Przeczytaj nasz poradnik.

Zaplanuj aranżacje

Zasady projektowania ogrodu nie są trudne, ale jeśli Twoja wiedza jest niewielka, warto zagłębić się w fachową literaturę. Przygotuj plan, w którym uwzględnisz, jaką rolę ma spełniać ogród, rozplanujesz budżet i rozpiszesz listę zakupów. Niezależnie od tego jest kilka uniwersalnych zasad w aranżowaniu. Podstawa to rezygnacja z sadzenia roślin na środkowej części ogrodu. Kwiaty i krzewy powinny być umieszczone piętrowo, czyli najpierw trawa, następnie rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny itd. Nie zapominajmy także o odpowiednim rozplanowaniu, tak by mieć swobodny dostęp do pielenia czy użycia kosiarki.

Jakie rośliny wybrać

Nawet jeśli Twoje ogrodnicze doświadczenia są niewielkie, z pewnością zauważyłaś, że często przed domami sadzone są iglaki. Ich pielęgnacja jest łatwa, a dodatkowy plus to małe wymagania glebowe. Te rośliny będą pięknie rosnąć nawet na suchej ziemi. Do ogrodów wybiera się również drzewa takie jak np.: jodły kalifornijskie, świerki białe, a z liściastych: klon palmowy, jabłonie ozdobne, magnolie. Dobrze prezentują się także krzewy o zmiennych kolorach liści. Grujecznik japoński, sumak octowiec czy hortensja dębolistna to jedne z popularniejszych.

Lubisz kwiaty? Najczęściej wybierane są begonie, mieczyki, astry chińskie, czosnek ozdobny oraz maciejka. Pamiętaj, że ich pielęgnacja i czas wysiewu lub sadzenia jest różny, dlatego przed zakupem upewnij, że wybrana roślina będzie odpowiednia.

Meble i dodatki

Jeżeli planujesz w ogrodzie urządzić miejsce do odpoczynku lub spotkań z najbliższymi podstawowym zakupem będą meble. Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj materiału. Najtrwalsze są akacjowe i eukaliptusowe, a szczególnej pielęgnacji wymagają te wykonane z wikliny i rattanu. Standard to stół i krzesła, a dla miłośników opalania wygodne leżaki. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie starych konewek, drewnianych palet, a nawet i butów, do samodzielnego wykonania doniczek lub siedzisk. Do stylu rustykalnego świetnie sprawdzą się kolorowe poduszki, natomiast w minimalistycznych, lekkich aranżacjach kolorowe lampiony.

Jak urządzić ogród Porady i wskazówki
Fotel wiszący z poduszką / fot. versanis.pl

Ogród to bez wątpienia wizytówka domu. Planując aranżowanie tego szczególnego miejsca, sprawdź sklep internetowy Versanis, w którym znajdziesz trwałe meble ogrodowe i inne akcesoria.

Shares: