Dom

Jak urządzić kuchnię w śródziemnomorskim stylu?

Kuchnia w tradycyjnym stylu przypominająca wiejskie posiadłości, to nie tylko styl prowansalski, czy rustykalny, ale również nieco zapomniany śródziemnomorski. Wbrew pozorom jej urządzenie nie jest wcale skomplikowane wystarczy tylko zadbać o dobranie mebli kuchennych w śródziemnomorskiej stylistyce, a więc bieli oraz odcieniach błękitu. Grecki styl – twoja kuchnia w biało-błękitnych barwach Kuchnie w stylu śródziemnomorskim często określa się również jako greckie i również takie wykończenie dominuje we wnętrzu. Konieczne jest tutaj zaadaptowanie szafek kuchennych. Może to być gotowy zestaw mebli lub jedna z kuchni na wymiar. Ta druga opcja polecana jest do małych przestrzeni kuchennych, a także kuchni o nietypowych wymiarach, które trzeba dobrze zagospodarować. Kuchenne meble powinny być wykonane z drewna. Najlepiej sprawdzą się sosnowe, bądź płyta mdf fornirowana, która będzie lepszym wyborem do kuchni ze względu na warunki podwyższonej wilgotności. Można zdecydować się również na bielone meble kuchenne dębowe. Warto, aby wstawki, czyli uchwyty w szufladach i szafkach były w kolorze niebieskim bądź zawierające niebieski ornament. Można tutaj postawić na uchwyty ceramiczne, które świetnie się sprawdzają. Na blatach można także postawić malowaną niebieską ceramikę, a także gliniane naczynia, które doskonale podkreślą styl śródziemnomorski. Meble kuchenne mogą być również wyposażone w marmurowe blaty, bądź np. pokryte innymi kamiennymi płytkami. …

Kuchnia w tradycyjnym stylu przypominająca wiejskie posiadłości, to nie tylko styl prowansalski, czy rustykalny, ale również nieco zapomniany śródziemnomorski. Wbrew pozorom jej urządzenie nie jest wcale skomplikowane wystarczy tylko zadbać o dobranie mebli kuchennych w śródziemnomorskiej stylistyce, a więc bieli oraz odcieniach błękitu.

Grecki styl – twoja kuchnia w biało-błękitnych barwach

Kuchnie w stylu śródziemnomorskim często określa się również jako greckie i również takie wykończenie dominuje we wnętrzu. Konieczne jest tutaj zaadaptowanie szafek kuchennych. Może to być gotowy zestaw mebli lub jedna z kuchni na wymiar. Ta druga opcja polecana jest do małych przestrzeni kuchennych, a także kuchni o nietypowych wymiarach, które trzeba dobrze zagospodarować. Kuchenne meble powinny być wykonane z drewna. Najlepiej sprawdzą się sosnowe, bądź płyta mdf fornirowana, która będzie lepszym wyborem do kuchni ze względu na warunki podwyższonej wilgotności. Można zdecydować się również na bielone meble kuchenne dębowe. Warto, aby wstawki, czyli uchwyty w szufladach i szafkach były w kolorze niebieskim bądź zawierające niebieski ornament. Można tutaj postawić na uchwyty ceramiczne, które świetnie się sprawdzają. Na blatach można także postawić malowaną niebieską ceramikę, a także gliniane naczynia, które doskonale podkreślą styl śródziemnomorski. Meble kuchenne mogą być również wyposażone w marmurowe blaty, bądź np. pokryte innymi kamiennymi płytkami. Świetnie może się sprawdzić np. trawertyn.

Wykończenie kuchni w stylu śródziemnomorskim – efektowne ściany i podłogi

Meble kuchenne w stylu greckim powinny być wykonane z jasnego drewna. Nieodłącznymi elementami tego stylu są również kamień oraz ceramika. Dlatego wykończenie ścian i podłóg wydaje się być oczywiste. Jeśli nasza kuchnia ma być urządzona w macie, tzn. fronty szafek nie są lakierowane ani foliowane, to ten kierunek może być nadany przez wykończenie ścian w płytkach kamiennych o lekko chropowatej strukturze. Świetnie sprawdzą się płytki wapienne. To kamień, który najbardziej kojarzy się z greckim wybrzeżem, dlatego świetnie się tu sprawdzi. Mogą się one znaleźć również na podłodze. Inną możliwością jest wykorzystanie gresu podłogowego, gdyż płytki ceramiczne mogą także świetnie się sprawdzić. Tu również można postawić na matowy gres, choćby ze względów praktycznych, jednak można oczywiście pokusić się o ten polerowany. W przypadku wyboru frontów w błękitnej barwie, o bardziej eklektycznym designie, można wybrać białe lub szare płytki. Oczywiście warto zdecydować się również na drewniane ryflowane fronty mebli kuchennych malowane na błękitny kolor.

Stoły i wyspa kuchenna – kuchnia otwarta dla gości

Śródziemnomorska stylistyka to przede wszystkim dbałość miejsce dla rodziny i gości w kuchni, bowiem grecka kuchnia jest otwarta i zaprasza do długich rozmów przy dużym stole. Dlatego obok jednej z kuchni na wymiar powinno znaleźć się również miejsce dla dużego drewnianego stołu z widocznymi sękami. Może być on postawiony również w części jadalnianej, w kuchni otwartej na salon. Tu nie może zabraknąć również wyspy kuchennej z dużym blatem roboczym. Wyspa może posiadać dodatkowe szafki, bądź zabudowę z płytą indukcyjną i zlewozmywakiem. Tu również koniecznie trzeba postawić na biało-niebieską kolorystykę.

Dodatki, których nie może zabraknąć w śródziemnomorskiej kuchni

Jeśli do kuchni w śródziemnomorskim stylu wybiera się białe kuchenne meble, to warto pokusić się o więcej koloru w dodatkach. Obok błękitu może się jeszcze znaleźć morska zieleń. Taka żywa kolorystyka doskonale nastraja zarówno do spożywania posiłków, jak i ich przygotowywania. Wśród dodatków warto postawić na stawiane na blacie lub wiszące doniczki z ziołami kuchni śródziemnomorskiej. Warto na blacie postawić również buteleczki z oliwą z oliwek. Takie dodatki sprawiają, że zaaranżowane wnętrze nabiera autentyczności, nie prezentuje się jak z katalogu i zyskuje swoistą duszę. Nie można również zapomnieć o zasłonach, koniecznie wykonanych z naturalnych materiałów, np. lnu czy też bawełny. Warto wykorzystać motyw pasków znany choćby z greckiej flagi, bądź inne bardziej marynistyczne.

Kierowanie się powyższymi wskazówkami pozwoli stworzyć kuchnię marzeń w śródziemnomorskim stylu. Można pokusić się również o inne materiały i dodatki. Ważne, by wnętrze zachwycało świeżością, posiadało jednocześnie nutę romantycznego charakteru, zgodnie z powiedzeniem: „przez żołądek do serca”.

Shares: