Budownictwo

Jak samodzielnie wykonać montaż ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenia panelowe cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Można je spotkać nie tylko na terenach przemysłowych, wokół boisk sportowych, czy placów zabaw. Coraz częściej montaż ogrodzeń panelowych ma miejsce również na posesjach prywatnych, czy osiedlach mieszkaniowych. Na decyzję o montażu ogrodzeń panelowych wpływa kilka czynników, a głównym z nich jest to, że nie wymaga on zastosowania specjalistycznych narzędzi, czy fachowej wiedzy i umiejętności. Poza tym, ogrodzenia te cechują się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Są także odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wiele firm zajmuje się montażem ogrodzeń panelowych, jednak można to również zrobić całkowicie samodzielnie.

Jak przygotować się do montażu ogrodzenia panelowego?

Kiedy wybierzemy już odpowiedni wariant ogrodzenia, który jest dopasowany do potrzeb posesji, można już przystąpić do montażu ogrodzenia panelowego. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy dowiezione zostały wszystkie niezbędne elementy i ich poukładanie, aby z łatwością można było z nich skorzystać. Przed montażem ogrodzenia panelowego należy upewnić się, czy zgromadziliśmy odpowiednią ilość samych paneli, słupki, uchwyty montażowe, które są dopasowane do wielkości zakupionych słupków narożnych oraz uzupełniających. Montaż ogrodzenia panelowego wymaga również odpowiednich narzędzi służących do kopania oraz żwiru, sznura i zaprawy betonowej. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie całego terenu, na którym planowane są prace montażowe. Zasadne jest usunięcie rosnących tam krzewów, czy większych kamieni. Jeśli na terenie znajduje się wysoka trawa, ją również trzeba skosić.

Montaż ogrodzenia z paneli

Niekiedy konieczne jest także wyrównanie terenu, aby uzyskać poziom. Jeśli pominiemy ten krok, bramki mogą nie domykać się. Aby zająć się montażem ogrodzenia panelowego, należy dobrze zaplanować rozmieszczenie słupków początkowych i narożnych. Te ostatnie muszą się znaleźć w każdym miejscu, gdzie ogrodzenie będzie zmieniało bieg. Montaż ogrodzenia panelowego w przypadku działki o nieregularnym kształcie wymaga bardzo dokładnego planowania. Kolejny krok to wyznaczenie pionu słupków. Następnie, nadchodzi pora na słupki pomocnicze, do których przymocowuje się same panele. Trzeba dobrze zaplanować ich rozmieszczenie. Kolejnym krokiem montażu ogrodzenia panelowego są prace ziemne. Kiedy zostaną wykonane, do słupków można już montować same panele. Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż takiego ogrodzenia, ponieważ w ten sposób można sporo zaoszczędzić na kosztach. Wynajęcie specjalistycznej firmy nie należy bowiem do najtańszych usług.

Shares: