Dom

Jak przygotować dom na pojawienie się kota?

Przyjęcie kota do domu powinno być zawsze przemyślaną decyzją. Na obecność nowego domownika trzeba się także dobrze przygotować. Pamiętaj, że koty to bardzo samodzielne zwierzęta, które lubią chodzić swoimi ścieżkami. Zanim kot pojawi się w domu, warto najpierw odpowiednio zabezpieczyć niektóre pomieszczenia, a dla samego kota kupić odpowiednie legowisko i inne niezbędne akcesoria. 

  1. Wasze pierwsze kroki
  2. Pamiętaj o zabezpieczeniach
  3. Jakie akcesoria kupić dla kota?

Wasze pierwsze kroki

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup lub wzięcie ze schroniska małego kotka czy dorosłego już osobnika, pamiętaj, że przenosiny do nowego miejsca będą dla niego bardzo stresujące. Nie sposób przewidzieć, jak zwierze zareaguje. Część osobników będzie potrzebowała czasu, żeby otworzyć się na nowych domowników i w danym miejscu poczuć się „u siebie”. Część z pewnością będzie się chować, uciekać, obchodzić was dookoła. Warto obok kociej kryjówki położyć legowisko dla kota, natomiast z całą pewnością lepiej go z niej na siłą nie wyciągać. Lepiej także zrezygnować z hucznych imprez i odwiedzin wielu gości. Zwierzęciu trzeba dać czas na naturalną adaptację, ograniczyć listę zbędnych bodźców i pozwolić mu powoli oswoić się z miejscem i ludźmi.

Pamiętaj o zabezpieczeniach

Jeszcze zanim kot pojawi się w domu, pierwsze o czym musisz pomyśleć to odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych. Jeśli nie chcesz, aby kot zniknął po pierwszych kilku dniach, postaw na odpowiedniej klasy siatki i inne zabezpieczenia. Pamiętaj, że czasem wystarczy widok owada lub ptaka, a kot może zapragnąć go złapać, nie bacząc na okoliczności. W ten sposób może nie tylko uciec, ale zrobić sobie krzywdę, niebezpiecznie zawisnąć w oknie lub się zaklinować.

Bezpieczeństwo zwierzaka to nie tylko kwestia przygotowania drzwi i okien, lecz także usunięcia z parapetów i innych miejsc dostępnych dla kota niebezpiecznych dla niego roślin. Chodzi nie tylko o kłujące kaktusy, ale także w pozoru niewinną dracenę, amarylis, gwiazdę betlejemską czy skrzydłokwiat albo filodendron. Koty lubią podgryzać zielone rośliny, niestety te wymienione (a to tylko ich część) mogą doprowadzić do zatrucia, ponieważ w swoich liściach mają związki trujące dla zwierząt. Zatrucia może spowodować tyko ślinienie, apatię czy brak apetytu. Może jednak także przyczynić się do wymiotów, spowodować letarg i paraliż, a nawet poważnie uszkodzić narządy. Najbardziej niebezpieczne rośliny są dla młodych kociąt, natomiast lepiej zamiast tych kwiatów postawić w dostępnym dla kota miejscu tzw. „kocimiętkę”, która zawiera substancję imitują zapachem kocie feromony.

Jakie akcesoria kupić dla kota?

Podstawowe akcesoria do kupienia przed pojawieniem się kota w domu to:

  • miski: osobna na suchą i mokrą karmę
  • miska na wodę
  • kuweta – w zależności od twoich preferencji (które kot z czasem pewnie zweryfikuje) możesz wybrać otwartą, krytą, z podwyższanymi brzegami. Kuweta musi być wypełniona żwirkiem, piaskiem lub specjalnym granulatem. Pamiętaj, aby ustawić ją w cichym i spokojnym miejscu. Jeśli bierzesz dorosłego kota, zapytaj poprzedniego właściciela o preferencje zwierzaka dotyczące kuwety czy granulatu.
  • drapak – absolutnie niezbędna zabawka, która może ochronić twoją kanapę lub fotel; jeśli nie zapewnisz kotu drapaka, on zrobi go sobie z któregoś mebla.
  • legowisko: pełna budka lub kosz, specjalne legowisko na parapet lub wieszane na kaloryferze.
Shares: