Jak pielęgnować skórę pod oczami?

Skóra pod oczami wymaga troskliwej pielęgnacji. Jest niezwykle cienka, a to oznacza, że jest bardzo wrażliwa, a każda niedoskonałość jest tu widoczna bardziej niż gdziekolwiek. Zależy Ci na tym, aby Twoja twarz wyglądała na zdrową i wypoczętą? Chcesz przestać się zmagać z cieniami pod oczami i opuchniętymi powiekami? Oto kilka wskazówek, dzięki którym lepiej zadbasz o skórę w tej newralgicznej strefie.

Czego potrzebuje skóra pod oczami, aby dobrze wyglądała?

Na początek najważniejsze: eksperci zalecają, aby do pielęgnacji skóry pod oczami stosować wyłącznie kosmetyki, które są przeznaczone do tego celu. Oznacza to, że nie powinno się aplikować w tej strefie standardowego kremu do twarzy ani innych, podobnych produktów. Z czego to wynika?

Wbrew pozorom nie jest to „chwyt marketingowy”. Skóra pod oczami jest znacznie cieńsza niż w innych strefach Twojej twarzy (ma ok. 0,5 mm przy ok. 2 mm w pozostałych częściach buzi). A to oznacza, że jest znacznie bardziej podatna na podrażnienia i obciążenie. Dlatego nie stosuje się na nią drażniących substancji, np. kwasów AHA, które wspierają eliminację przebarwień. To jednak nie wszystko. Ważnym czynnikiem jest również to, jak blisko znajduje się worek spojówkowy. To sprawia, że w tych okolicach należy aplikować wyłącznie kremy czy serum pod oczy, które zostały przetestowane okulistycznie i nie stanowią zagrożenia dla wzroku.

Czego jednak potrzebuje skóra w tym miejscu? Przede wszystkim:

  • nawilżenia,
  • ochrony płaszcza hydrolipidowego – tak, aby nie dochodziło do przeznaskórkowej utraty wody (a co za tym idzie – wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek),
  • wsparcia w łagodzeniu podrażnień,
  • pomocy w obkurczaniu drobnych naczynek – tak, aby zniwelować widoczność cieni pod oczami oraz zlikwidować obrzęki w tej strefie.

Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, szukaj więc takich, które mają powyższe właściwości.

Pielęgnacja skóry pod oczami krok po kroku

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki oraz w jaki sposób pielęgnować skórę pod oczami w praktyce?

1. Zadbaj o zdrowy sen

Noc to okres, kiedy w Twoim ciele zachodzą procesy regeneracyjne. Wiele z nich dotyczy również skóry. Daj jej się odbudować – zadbaj o to, aby codziennie się wysypiać. Potrzebujesz ok. 7-8 godzin snu na dobę. Dlatego, jeśli tylko możesz, ogranicz do minimum późne zasypianie. Nagrodą będzie bardziej wypoczęta twarz, w tym brak cieni i worków pod oczami.

2. Schłodź skórę, aby zniwelować worki pod oczami

Rano pod Twoimi oczami jest poważna opuchlizna? Pozbądź się jej w krótkim czasie! Pomoże np. nałożenie na twarz na kilka minut specjalnej, schłodzonej w lodówce maski żelowej. Możesz również sięgnąć po krem czy serum pod oczy ze specjalnym, chłodzącym aplikatorem masującym. Szybko osiągniesz ukojenie, którego potrzebujesz.

3. Wykonuj masaż skóry w okolicach oczu

Chociaż w porannej rutynie pielęgnacyjnej może Ci na to zabraknąć czasu, wieczór to dobry moment na masaż skóry dookoła oczu. Możesz wykonać go opuszkami palców. Zacznij od wewnętrznego kącika i wykonuj delikatne, okrężne ruchy, kierując się na zewnątrz i ku górze. Dzięki temu nie tylko się zrelaksujesz, ale zapewnisz sobie wsparciu przy niwelacji drobnych zmarszczek.

4. Stosuj dobrej jakości kremy i serum pod oczy

Możesz sięgać po inne produkty na dzień i na noc. Te na dzień powinny mieć lekką formułę: nie mogą się rolować pod makijażem. Poszukaj takich z kofeiną czy witaminą C, które pomogą uzyskać efekt promiennej cery. Na noc zaaplikuj za to bogatsze serum pod oczy, które wspomoże regenerację naskórka.

Uważna pielęgnacja strefy pod oczami przyniesie szybkie efekty. Już dziś zacznij dbać o skórę w tym wrażliwym obszarze, aby cieszyć się zdrowym i promiennym wyglądem – w makijażu i bez niego!

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *