Uroda

Farbowanie włosów w zgodzie z naturą – na czym polega?

Coraz więcej osób kieruje się składem przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji czy koloryzacji. Rosnąca świadomość na temat potencjalnie niebezpiecznych składników, a także dobroczynnego działania składników naturalnych, najczęściej dotyczy kosmetyków pielęgnacyjnych.

Wciąż niewiele osób wie, że farbowanie włosów również może odbywać się w zgodzie z naturą. Co więcej – może ono być równie skuteczne, co tradycyjne farbowanie z użyciem produktów drogeryjnych.

Farby do włosów – jakich składników się wystrzegać?

O szkodliwości składników farb do włosów najwięcej mogą powiedzieć osoby z wrażliwą skórą głowy bądź alergicy. Najczęściej to właśnie oni mają okazję odkryć zalety koloryzacji opartej na składnikach naturalnych. Jednak wcale nie trzeba mieć wrażliwego skalpu, aby podrażnić skórę bądź pogorszyć kondycję włosów na skutek farbowania. Wiele produktów do koloryzacji zawiera rezorcynę, która udrażnia mieszki włosowe, ale przy tym często narusza barierę skóry głowy, powodując reakcje uczuleniowe. W większych stężeniach może działać rakotwórczo. Zdrowiu nie służą też wszechobecne silikony, które mogą obciążać włosy i sprawiać, że staną się bardziej łamliwe. Lista szkodliwych substancji, na które warto zwracać uwagę przy wyborze farby do włosów, obejmuje także hydrochinon, SLS-y, parabeny, sztuczne substancje zapachowe, nikiel i oczywiście słynny amoniak. Ważne, aby nie dać się nabierać, że wystarczy kupić „farbę bez amoniaku”, aby uniknąć uczuleń i zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami.

Farby z apteki czy drogerii?

Jeśli naszym priorytetem jest bezpieczny skład, zdecydowanie lepszym wyborem będą farby z apteki. Zazwyczaj bazują one na naturalnych, roślinnych ekstraktach i nie zawierają najbardziej powszechnych, potencjalnie szkodliwych składników. Są też wybawieniem osób z alergiami skórnymi czy wrażliwą skórą, które przez lata musiały rezygnować z koloryzacji z obawy przed reakcjami uczuleniowymi. Warto przy tym pamiętać, że również, gdy wybieramy farby o naturalnym składzie, musimy dla bezpieczeństwa wykonać próbę uczuleniową. W składzie produktów szukajmy olejków eterycznych i naturalnych wyciągów z roślin bogatych w proteiny (np. owsa, kukurydzy). Przykładem takich farb są produkty Color&Soin, których skład został tak dopracowany, aby koloryzacja była maksymalnie delikatna, a przy tym efektywna.

Shares: