Zdrowie

Jak odgrzybić organizm?

Grzybica jest niezwykle podstępną chorobą. Może się bowiem rozwijać w organizmie człowieka nawet przez wiele lat, a objawy często mylone są z innymi problemami zdrowotnymi. Takiego typu zakażeń nigdy nie warto lekceważyć, bowiem grzyby cały czas mogą zatruwać nasz organizm dzięki wydzielanym neurotoksynom. Odgrzybianie organizmu jest procesem niezwykle żmudnym oraz wymagającym dużej dawki cierpliwości, jednak jest to choroba w pełni wyleczalna. Jak zatem skutecznie odgrzybić organizm? Podpowiadamy.

Co oznacza zagrzybienie organizmu?

Grzybica organizmu, inaczej nazywana kandydozą, należy do tych chorób, które wywoływane są przez drożdżaki z rodzaju Candida. Możemy jednak rozróżnić dwa typy tej przypadłości. Pierwszą z nich jest kandydoza powierzchniowa, która najczęściej dotyka owłosionej i nieowłosionej skóry, a także paznokci. Wywoływana jest przez tak zwane grzyby skórne. Do drugiej grupy możemy zaliczyć kandydozy układowe, które pojawiają się przez grzyby typu Candida krusel.

Najczęściej jednak występuje patogen Candida albicans, który wywołuje grzybicę skóry, a także błon śluzowych, przewodu pokarmowego czy narządów wewnętrznych. Jest on o tyle groźny, że może zaatakować nawet węzły chłonne czy ośrodkowy układ nerwowy. Warto jednak pamiętać, że grzyby te są naturalnym elementem, który występuje w każdym organizmie, jednak w wyniku zbyt częstego stosowania antybiotyków czy środków antykoncepcyjnych, rozrost wspomnianych drożdżaków może stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Objawy zagrzybienia organizmu

Organizm może zostać zaatakowany przez grzyby w kilku miejscach. Jeśli dotyczy to paznokci, możemy zauważyć żółte zabarwienie płytki, a także zrogowaciałość i jej kruszenie się. W przypadku stóp są to pęcherzyki, krosty na podeszwie, a także biała i zmacerowana skóra między palcami. Mogą również wystąpić srebrzysto-białe łuski, a także nieprzyjemne swędzenie. Grzybica może także objąć obszar rąk, na którym łatwo zauważalne są zmiany między palcami, a także na powierzchni dłoniowej ręki.

Dotyczy to także skóry gładkiej oraz owłosionej. W pierwszym przypadku zmiany będą miały wygląd okrągłych plam, które pokryte są łuskami. Na ich brzegach z kolei mogą wystąpić grudki oraz krostki wypełnione płynem surowiczym. Na owłosionej partii ciała można zauważyć łysienie, łupież czy nawet łamanie się włosów u podstaw.

Jak skutecznie odgrzybić organizm?

Odgrzybienie organizmu jest często żmudną i długotrwałą terapią, jednak zawsze możliwe jest pozytywne zakończenie. Stosowane są najczęściej antybiotyki przeciwgrzybicze, a także preparaty wspierające odporność organizmu. Można do tego również zaliczyć stosowanie probiotyków oraz innych elementów, takich jak olejek z oregano czy wyciąg z pestek grejpfruta.

Shares: