Biznes

Nowoczesne inwestycje magazynowe. Czy odpowiadają na potrzeby rynku?

Współczesne inwestycje magazynowe nie kojarzą się już tylko z ogromnymi halami umiejscowionymi na obrzeżach, ale również z mniejszymi magazynami zlokalizowanymi blisko centrów miast. Rosnące i stale zmieniające się potrzeby przedsiębiorców sprawiły, że dywersyfikacja produktu magazynowego znacznie przybrała na sile.

 

  1. Nowoczesne inwestycje magazynowe typu SBU
  2. E-commerce a zmiany na rynku magazynowym
  3. Ekologia powierzchni magazynowej

 

Obecnie powierzchni magazynowej potrzebują już nie tylko wielkie firmy produkcyjne, ale również niewielkie przedsiębiorstwa zajmujące się handlem. Niebagatelną rolę w rozwoju rynku spełnia rozwój branży e-commerce, a więc wejście na rynek nowych produktów odbiegających i znacząco różniących się od tych znanych dotychczas.

 

Nowoczesne inwestycje magazynowe typu SBU

 

Na rynku magazynowym przestrzeń dla siebie znajdą zarówno najemcy, którzy potrzebują dużej przestrzeni magazynowej, jak i mniejsi najemcy, poszukujący nie tylko magazynu, ale również pewnego rodzaju centrum biznesowego. Dla tych drugich powstają magazyny SBU, czyli obszary nazywane Small Business Units, zlokalizowane blisko centrów miast i zbudowane nie tylko z hal magazynowych, ale również biur. Liczna grupa przedsiębiorców poszukuje mniejszych powierzchni magazynowych połączonych z przestrzenią biurową – odpowiedzią na te potrzeby są właśnie magazyny SBU.

 

Chociaż od wielu lat można zaobserwować coraz większe potrzeby na tego typu powierzchnie, to rynek magazynowy wciąż oferuje ich zbyt mało. Stale powstaje ich jednak coraz więcej, czego przykładem są nowoczesne inwestycje magzynowe z 7R realizowane w obrębie centrum miasta. To duże obiekty zbudowane z magazynów i powierzchni biurowej, przeznaczone dla wielu najemców. Powstające inwestycje stanowią szansę dla przedsiębiorców, którzy poszukują rozwiązań kompleksowych, pozwalających na dynamiczny rozwój.

 

E-commerce a zmiany na rynku magazynowym

 

Jeszcze kilkanaście lat temu powierzchnie magazynowe były przystosowane głównie do potrzeb branży produkcyjnej i miały charakter typowo dystrybucyjny. Zmiany przyniosły magazyny typu SBU, jednak prawdziwą rewolucję w branży spowodował dynamiczny rozwój e-commerce.

 

Sprzedaż przez internet nie wymaga organizowania stacjonarnych placówek handlowych czy punktów obsługi, a większość działań sprzedażowych wykonywana jest przez internet. Jedno pozostało jednak niezmienne – przechowywanie towarów i ich dystrybuowanie oraz wysyłka. Współczesne hale magazynowe w Polsce są dostosowywane do ogromnego zapotrzebowania firm z branży e-commerce. To już nie tylko centra dystrybucyjne o łącznej powierzchni kilkudziesięciu tys. mkw., ale także obiekty SBU, jednostki o charakterze przeładunkowym, inwestycje kurierskie, a wreszcie obiekty ostatniej linii, czyli głównie niewielkie magazyny miejskie.

 

Ekologia powierzchni magazynowej

 

Mówiąc o nowoczesnych obiektach magazynowych trudno pominąć temat ekologii. Trend bycia eko i bio, a także konieczność wprowadzania strategii zrównoważonego rozwoju nie ominęły również branży magazynowej. Nowo powstałe obiekty już według pierwotnych założeń mają być ekologiczne, korzystać z odnawialnych źródeł energii, a przy tym stwarzać przyjazną przestrzeń do pracy dla ludzi. Wystarczy przyjrzeć się inwestycjom magazynowym opisanym na stronie https://www.7rsa.pl/ aby przekonać się, że współczesne magazyny odbiegają od tych stawianych 15 czy 20 lat temu. To innowacyjne, nowoczesne obiekty, mające zapewnić możliwość nie tylko magazynowania towarów, ale również ich niezakłóconego obiegu, przy jednoczesnym stworzeniu przyjaznej dla człowieka przestrzeni biurowej.

Shares: