Zdrowie

Jak nie przytyć jesienią? Sprawdzone porady

Chłodniejsze miesiące mają to do siebie, że w ich trakcie zwykle zmniejsza się ilość ruchu. Jest to również czas, w którym wiele osób stawia na słodkie napoje, takie jak kawy z różnymi dodatkami czy kakao. Z tego powodu jesienią bardzo łatwo jest przytyć. Jak utrzymać swoją wagę w tym okresie?

Ćwiczenia w domu i nie tylko

Sprawdzonym sposobem na uniknięcie przybrania kilogramów jesienią są ćwiczenia. Zwykle pogoda w trakcie tej pory roku nie rozpieszcza, dlatego dobrym pomysłem okazuje się postawienie na grupowe zajęcia, karnet na siłownię czy ćwiczenia w domu. Wiele z nich można wykonać z wykorzystaniem prostych przyrządów, takich jak specjalne taśmy czy nawet butelki wody mineralnej.

Jeśli chodzi o ćwiczenia grupowe, doskonałym pomysłem okazuje się pójście na nie razem ze znajomymi. W ten sposób możecie wzajemnie się motywować. Jesienią dni stają się coraz krótsze i wiele osób woli pozostawać w domu, zamiast jechać na wieczorne zajęcia. Z tego powodu zabranie ze sobą koleżanki czy partnera jest ciekawą opcją.

W nieco cieplejsze, słoneczne dni, warto wybrać się także na spacer. To ostatnie miesiące w roku, w trakcie których można cieszyć się piękną pogodą. Wczesną jesienią krajobrazy cieszą oko.

Dieta pudełkowa

Doskonałym sposobem na zachowanie swojej masy ciała przez cały rok jest skorzystanie z takiego rozwiązania jak dieta pudełkowa. Pozwala ona na utrzymanie stałej liczby spożywanych kalorii. Nie musisz samodzielnie przygotowywać potraw i liczyć ich wartości energetycznej. Wystarczy postawić na gotowy catering, by móc cieszyć się różnorodnymi daniami każdego dnia.

Dieta pudełkowa jest dostępna w wielu wersjach, dlatego można dostosować ją do swojego sposobu żywienia. Znaczenie ma też wybór liczby kalorii. Powinny być one dostosowane do Twojego zapotrzebowania. Trzeba także pamiętać o tym, by nie podjadać pomiędzy posiłkami.

Regularne jedzenie posiłków

Znaczenie ma również jedzenie posiłków o stałych porach. Postaw na mniejsze porcje, jednak spożywaj je regularnie. Warto przygotować je wcześniej, szczególnie gdy wychodzisz do pracy. Wówczas nie musisz jeść gotowych dań, które zwykle są bardziej kaloryczne. Dobrym pomysłem okazuje się także poznanie kaloryczności poszczególnych produktów. Dzięki temu można kontrolować wartość energetyczną tworzonych posiłków, nie doprowadzając do zbytniego przekroczenia dziennego zapotrzebowania. Nie można zapominać także o piciu wody, która pozytywnie wpływa na przemianę materii.

Ograniczenie słodyczy

Jesień jest czasem, w trakcie którego wiele osób decyduje się na picie kaw z dużą ilością mleka, kakao czy innych słodkich napojów. Wówczas można szybko stracić kontrolę nad liczbą spożytych kalorii danego dnia. Warto więc pamiętać o tym, by nie przesadzać z nadprogramowymi przekąskami i napojami. Czasem dobrym pomysłem okazuje się zmniejszenie ilości cukru w przepisach lub samodzielne przygotowanie ich fit wersji.

 

Shares: