Finanse

Jak kupić bitcoin za złotówki?

Bitcoin może stanowić zarówno korzystny instrument inwestycyjny, jak i wygodny środek płatniczy, zapewniający szybkość realizacji transakcji. Tylko jak go kupić, jeśli nie jesteś doświadczonym inwestorem? Przedstawiamy kilka sposobów.

    1. Kantor kryptowalut

Jak i gdzie kupić bitcoin sugeruje wpis na https://kredyt-top.pl, w którym jako najprostszą metodę wskazano internetowy kantor kryptowalut i my się z tym zgadzamy. Jak to przebiega? Wystarczy przejść na stronę kantoru i określić, ile chcesz kupić BTC lub jaką kwotę w złotówkach planujesz przeznaczyć na zakup kryptowalut (wtedy kantor automatycznie przeliczy, ile bitcoina dostaniesz). Następnie należy podać adres bitcoin do wpłaty, a także swój adres e-mail lub telefon (zwykle nie jest to obowiązkowe, umożliwia kontakt w przypadku występowania utrudnień).

Następnie musisz zapłacić za BTC i to tyle. Trzeba jedynie uważać na jedną rzecz – musisz mieć świadomość, że kurs bitcoina zmienia się dynamicznie, nawet w ciągu jednego dnia. Jeśli za kruptowalutę chcesz zapłacić przelewem bankowym, uwzględniony zostanie kurs z godziny księgowania, a nie z chwili składania zamówienia. M.in. dlatego podaje się swoje dane kontaktowe – pracownik kantoru często potwierdza, czy na pewno chcesz zrealizować zlecenie.

Co ciekawe, w niektórych miastach Polski istnieją stacjonarne kantory kryptowalut, w których również kupisz bitcoina za złotówki.

  1. Giełda kryptowalut

Za jedną z największych zalet kantorów BTC uznaje się anonimowość – wystarczy, że podasz swój adres bitcoin do wpłaty, nie musisz potwierdzać tożsamości. Inaczej jest w przypadku giełdy, która jest drugim sposobem na to, aby zakupić bitcoina. Co musisz zrobić?

Na początku konieczne jest zarejestrowanie się na wybranej giełdzie kryptowalut, a także podanie danych osobowych. Następnie należy przejść proces weryfikacji klienta (KYC) – giełdy są zobligowane do przeprowadzenia takiej kontroli, aby zminimalizować ryzyko występowania oszustw, nadużyć. 

Gdy to się uda, możesz już dokonać zakupu bitcoina, wybierając jako metodę płatności kartę kredytową czy debetową. Tylko tutaj należy uważać na to, że niektóre giełdy kryptowalut jako środek płatności przyjmują wyłącznie inne kryptowaluty, a nie waluty tradycyjne. Przed rejestracją warto doczytać, jakie warunki obowiązuje na giełdzie.

  1. Bitomat

Ostatnią możliwością, jaką chcielibyśmy dziś opisać, jest bitomat. To urządzenie przypominające klasyczny bankomat, które pozwala na zakup kryptowalut za złotówki. W tym wypadku możesz zapłacić gotówką, co gwarantuje największą prywatność. Wadą jest to, że w bitomatach zwykle ustalony jest limit wartości transakcji (najczęściej do 50 tys. zł).

Ponadto prowizja w bitomatach jest najwyższa ze trzech wspomnianych tutaj metod. Ograniczeniem jest także dostępność, obecnie takie urządzenia zlokalizowane są głównie w największych miastach Polski. Nadal są też mało popularne i mało osób wie o ich istnieniu. Jako ciekawostkę dodamy, że obecnie jest ich najwięcej w Warszawie, natomiast w takich miastach jak Katowice, Gdańsk, Kraków czy Wrocław jest ich kilka, nie więcej niż 4.

Shares: