Dopasować krem do wrażliwej, delikatnej skóry to prawdziwa sztuka. Odpowiedni krem nawilżający musi nie tylko intensywnie nawilżać lub działać przeciwzmarszczkowo, ale również łagodzić podrażnienia i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jak zatem dopasować krem, który pokocha Twoja cera wrażliwa?

Cera wrażliwa – czym się charakteryzuje?

Cera wrażliwa to dość szerokie pojęcie. Podobnie jak w przypadku innych typów skóry, cera wrażliwa ma kilka typów – może być wrażliwa genetycznie, wrażliwa na zanieczyszczenia i czynniki zewnętrzne ze środowiska, lub  wrażliwa na kosmetyki, reaktywna.

Objawy, które współtowarzyszą skórze wrażliwej mogą być powiązane z chorobami dermatologicznymi, takimi jak np. trądzik różowaty, łuszczyca, egzema i inne stany zapalne. Poza tym nieprawidłowo pielęgnowana cera wrażliwa może źle reagować na słońce, dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza  może piec, swędzieć i być zaczerwieniona. Oprócz tego może również źle reagować na niedopasowane produkty do pielęgnacji – kosmetyki agresywne, złe złym składem, niedopasowane do potrzeb. Po nałożeniu kremu z syntetycznym składem (a czasem wystarczy nawet jeden niedopasowany komponent) może natychmiast stać się zaogniona, czerwona, wyczuwalnie ciepła, czyli pokrótce – podrażniona.

Odpowiedni krem nawilżający – jak dopasować krem do swoich potrzeb?

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca. Naturalny krem do twarzy może wydawać się dla niej najlepszym rozwiązaniem. Czemu? Otóż ekologiczne kremy z wegańskim składem nie zawierają w sobie sztucznych komponentów. SLES, SLS, parabeny, oleje mineralne, sztuczne kompozycje zapachowe i wiele innych chemicznych składników mogą powodować podrażnienia, zaognienia i reakcje alergiczne – nawet jeśli dedykowane są do cery wrażliwej i są opisane jako antyalergiczne. Z kolei wyciągi roślinne aktywnie działają i delikatnie pielęgnują cienką, delikatną skórę. Aby dobrze dopasować naturalny krem do twarzy wrażliwej, należy sprawdzić jego komponenty. Może zdarzyć się, że któryś z nich jest tym, na którego masz alergię. Nie mniej jednak naturalny krem nawilżający jest uznawany za najbezpieczniejszy kosmetyk, dedykowany do wszystkich typów skóry – nawet tej najdelikatniejszej.

Co powinien zapewniać naturalny krem do cery wrażliwej?

  • Ochrona przed słońcem. 

Bez względu na rodzaj skóry, prawie każdy dermatolog zaleca stosowanie kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym. Odpowiedni krem powinien zapewniać ochronę co najmniej 15 SPF. Optymalnym filtrem, który powinien być stosowany na twarz jest ten o wartości od  SPF 30 do 50 SPF. Jeśli wegański krem nie ma aż tak wysokiej ochrony – warto użyć dodatkowo roślinnego kremu z filtrem mineralnym, bez sztucznych substancji zapachowych.

  • Przeciwutleniacze

Krem naturalny z uwagi na swój  wegański skład jest zwykle bogaty w przeciwutleniacze. Można zaliczyć do nich wyciągi z roślin takich jak np.: zielona herbata, rumianek, granat lub ekstrakt z korzenia lukrecji. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować wolne rodniki – cząsteczki, które rozkładają komórki skóry.

Kluczem do wyboru najlepszego kremu do cery wrażliwej jest znalezienie takiego, który zawiera mniej niż 10 składników. Już z uwagi na ten fakt, można darować sobie większość kremów popularnych marek z syntetycznym składem i dopasować krem ekologiczny i wegański. Uwaga! Jeśli mimo używania dobrego naturalnego kremu nawilżającego, swędzenie i pieczenie nie mija, warto skontaktować się z dermatologiem, który może zalecić stosowanie kremów aptecznych ​​ze steroidowym hydrokortyzonem przez kilka dni. Specjalnie dla potrzeb wrażliwej skóry, profesjonaliści zalecają kremy z dodatkiem witaminy A i E, które działają ochronnie i mocno regenerująco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj