Uroda

Jak dopasować naturalny krem do twarzy dla skóry wrażliwej?

Dopasować krem do wrażliwej, delikatnej skóry to prawdziwa sztuka. Odpowiedni krem nawilżający musi nie tylko intensywnie nawilżać lub działać przeciwzmarszczkowo, ale również łagodzić podrażnienia i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Jak zatem dopasować krem, który pokocha Twoja cera wrażliwa?

Cera wrażliwa – czym się charakteryzuje?

Cera wrażliwa to dość szerokie pojęcie. Podobnie jak w przypadku innych typów skóry, cera wrażliwa ma kilka typów – może być wrażliwa genetycznie, wrażliwa na zanieczyszczenia i czynniki zewnętrzne ze środowiska, lub  wrażliwa na kosmetyki, reaktywna.

Objawy, które współtowarzyszą skórze wrażliwej mogą być powiązane z chorobami dermatologicznymi, takimi jak np. trądzik różowaty, łuszczyca, egzema i inne stany zapalne. Poza tym nieprawidłowo pielęgnowana cera wrażliwa może źle reagować na słońce, dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza  może piec, swędzieć i być zaczerwieniona. Oprócz tego może również źle reagować na niedopasowane produkty do pielęgnacji – kosmetyki agresywne, złe złym składem, niedopasowane do potrzeb. Po nałożeniu kremu z syntetycznym składem (a czasem wystarczy nawet jeden niedopasowany komponent) może natychmiast stać się zaogniona, czerwona, wyczuwalnie ciepła, czyli pokrótce – podrażniona.

Odpowiedni krem nawilżający – jak dopasować krem do swoich potrzeb?

Cera wrażliwa jest bardzo wymagająca. Naturalny krem do twarzy może wydawać się dla niej najlepszym rozwiązaniem. Czemu? Otóż ekologiczne kremy z wegańskim składem nie zawierają w sobie sztucznych komponentów. SLES, SLS, parabeny, oleje mineralne, sztuczne kompozycje zapachowe i wiele innych chemicznych składników mogą powodować podrażnienia, zaognienia i reakcje alergiczne – nawet jeśli dedykowane są do cery wrażliwej i są opisane jako antyalergiczne. Z kolei wyciągi roślinne aktywnie działają i delikatnie pielęgnują cienką, delikatną skórę. Aby dobrze dopasować naturalny krem do twarzy wrażliwej, należy sprawdzić jego komponenty. Może zdarzyć się, że któryś z nich jest tym, na którego masz alergię. Nie mniej jednak naturalny krem nawilżający jest uznawany za najbezpieczniejszy kosmetyk, dedykowany do wszystkich typów skóry – nawet tej najdelikatniejszej.

Co powinien zapewniać naturalny krem do cery wrażliwej?

  • Ochrona przed słońcem. 

Bez względu na rodzaj skóry, prawie każdy dermatolog zaleca stosowanie kremu nawilżającego z filtrem przeciwsłonecznym. Odpowiedni krem powinien zapewniać ochronę co najmniej 15 SPF. Optymalnym filtrem, który powinien być stosowany na twarz jest ten o wartości od  SPF 30 do 50 SPF. Jeśli wegański krem nie ma aż tak wysokiej ochrony – warto użyć dodatkowo roślinnego kremu z filtrem mineralnym, bez sztucznych substancji zapachowych.

  • Przeciwutleniacze

Krem naturalny z uwagi na swój  wegański skład jest zwykle bogaty w przeciwutleniacze. Można zaliczyć do nich wyciągi z roślin takich jak np.: zielona herbata, rumianek, granat lub ekstrakt z korzenia lukrecji. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować wolne rodniki – cząsteczki, które rozkładają komórki skóry.

Kluczem do wyboru najlepszego kremu do cery wrażliwej jest znalezienie takiego, który zawiera mniej niż 10 składników. Już z uwagi na ten fakt, można darować sobie większość kremów popularnych marek z syntetycznym składem i dopasować krem ekologiczny i wegański. Uwaga! Jeśli mimo używania dobrego naturalnego kremu nawilżającego, swędzenie i pieczenie nie mija, warto skontaktować się z dermatologiem, który może zalecić stosowanie kremów aptecznych ​​ze steroidowym hydrokortyzonem przez kilka dni. Specjalnie dla potrzeb wrażliwej skóry, profesjonaliści zalecają kremy z dodatkiem witaminy A i E, które działają ochronnie i mocno regenerująco.

Shares: