Dom

Jak dobrać i zamontować karnisz? Poradnik krok po kroku

Jeżeli chcesz, aby okna w Twoim domu prezentowały się naprawdę efektownie, możesz do nich wybrać piękne firanki i zasłonki. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego karnisza i jego montaż. Jakie karnisze są obecnie najmodniejsze? Czym się kierować przy ich wyborze? Jak należy je prawidłowo zamontować?

Modny i efektowny karnisz. Jaki wybrać?

Obecnie wybór karniszy jest bardzo duży, dzięki czemu można wybrać model idealny do każdego wnętrza, zarówno pod względem rozmiarów, jak i stylistyki. Ciekawą propozycją są między innymi karnisze dostępne na stronie renomowanego producenta karniszy firmy Karnix. Można je dopasować praktycznie do każdej stylizacji pomieszczenia. Przykładowo do stylizacji minimalistycznych najlepiej będą pasowały proste karnisze metalowe zakończone kulką lub walcem. Te elementy mogą być gładkie lub delikatnie zdobione. Jeżeli Twoje mieszkanie nawiązuje do stylu skandynawskiego, wybierz karnisz w kolorze ciemnej stali, natomiast do pomieszczenia loftowego czy industrialnego będą pasowały karnisze w odcieniach miedzi lub mosiądzu.

Jeżeli szukasz karnisza do pomieszczeń nawiązujących do aranżacji glamour, ciekawą propozycją mogą okazać się produkty w kolorze czarnym, które zakończone są kulą przypominającą przeźroczysty kryształ.

Więcej informacji na temat najmodniejszych rodzajów karniszy, znajdziesz w artykule: Modne karnisze, czyli jakie? Przegląd najciekawszych modeli.

Dobierając karnisz, pamiętaj również o tym, by wybrać jego odpowiednią długość. Natomiast elementy mocujące powinny wytrzymać odpowiednie obciążenie. Jeżeli chcesz zawiesić zarówno firanki, jak i zasłonki, wybierz karnisze składające się z dwóch elementów.

Jak prawidłowo zamontować karnisz?

To, w jaki sposób montowany będzie karnisz, zależy w dużej mierze od jego rodzaju. Wyróżnia się karnisze sufitowe i ścienne. W tym artykule zostanie szczegółowo opisany sposób montażu karniszy ściennych, których szeroką gamę znajdziesz u wspomnianego wyżej producenta.

Zanim rozpoczniesz montaż, przygotuj sobie wszystko, to co będzie do niego potrzebne. Znacznie ułatwi Ci to pracę. Zatem pod ręką powinieneś mieć wszystkie elementy karnisza i jego mocowanie, a także: poziomicę, która pozwoli na proste przymocowanie produktu do ściany, ołówek, wiertarkę oraz kołki. Pamiętaj też o stabilnej drabinie, na której będziesz stać podczas prac montażowych.

Pierwszym krokiem jest prawidłowe wyznaczenie miejsca mocowania karnisza. Powinien on znajdować się ok. 10 cm nad ramą okienną. Natomiast zakończenia karnisza powinny wystawać poza wnękę okienną na ok. 20 cm. Wskazuje się również na to, że optymalna długość wspornika, na jakim umieszczony będzie karnisz, to ok. 15 cm. Pamiętaj też o odpowiednim dobraniu kołków rozporowych. Muszą one być dopasowane do rodzaju podłoża, na jakim będą mocowane, a także do planowanego obciążenia. Następny krok to wywiercenie otworów we wcześniej wyznaczonych miejscach. Średnica wiertła powinna być dopasowana do wielkości kołka. Po nawierceniu otworów przykłada się podstawy wspornika do ściany i dokręca kołkami. Ostatnie kroki to nałożenie samych wsporników oraz montaż drążka karnisza. Po wykonaniu tych czynności możesz już śmiało wieszać wybrane wcześniej firanki i zasłony.

Shares: