Dom

Jak dbać o osłony okienne – czyli sposoby na konserwację rolet i żaluzji

Prawidłowa konserwacja to podstawa trwałości niemal każdego przedmiotu. Nie inaczej jest w przypadku osłon okiennych. Jak dbać o rolety materiałowe? Czy rolety dzień i noc można prać w pralce? Czy żaluzjom aluminiowym stanie się coś, gdy zanurzę je w wodzie? Poniżej postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Sposoby czyszczenia rolet wewnętrznych

Rolety to najczęściej wybierane osłony okienne. Nic dziwnego – dzięki łatwemu czyszczeniu zostawiają konkurencję w postaci zasłon czy firanek daleko w tyle. Mnogość modeli i szeroka gama kolorów pozwalają dopasować je nie tylko do upodobań wizualnych, lecz także funkcjonalnych. Najważniejszym aspektem prawidłowej konserwacji jest jej systematyczność i dokładność.

Sposobów czyszczenia rolet jest wiele – zależą one bowiem od modelu osłony oraz rodzaju tkaniny. Przed zakupem warto poznać najlepsze rozwiązania i wskazówki producenta dotyczące metod konserwacji konkretnej osłony okiennej. Pomoże nam to uniknąć przypadkowych uszkodzeń czy bezcelowego demontażu produktu. Pamiętajmy jednak, że nadrzędną zasadą jest to, że każdy wyczyszczony materiał musi zostać rozwinięty do wyschnięcia.

Rolety materiałowe

Tego rodzaju osłon okiennych nie należy prać w pralce czy moczyć. Zbierający się kurz należy redukować za pomocą rolki z taśmą klejącą lub odkurzacza ustawionego na najniższą moc (najlepiej wybrać końcówkę dedykowaną meblom). Jeżeli na tkaninie pojawiły się jednak większe zabrudzenia, takie jak odpryski tłuszczu czy odciski palców, warto spróbować delikatnie usunąć je za pomocą szkolnej gumki do wycierania lub wilgotnej szmatki. Pamiętajmy, że nadmiar wody może uszkodzić materiał. Odradzamy także stosowanie detergentów, lecz w przypadku wyjątkowo opornych plam dobrze sprawdzi się ściereczka lekko zmoczona w wodzie z mydłem czy płynem do mycia naczyń.

Rolety plisowane

konserwacja rolet i żaluzji

Konserwacja rolet plisowanych zależy od rodzaju tkaniny, z której są wykonane. Większość producentów zaleca czyszczenie zbliżone do metod wymienionych w punkcie o modelach materiałowych – odkurzacz i wilgotna ściereczka. Niektóre modele można jednak w prosty sposób zdemontować i sprawić im solidną kąpiel w wodzie o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza z odrobiną mydła czy proszku do prania. Po kwadransie spłukujemy naszą mieszankę, a roletę pozostawiamy do wyschnięcia.

Rolety dzień i noc

Rolety dzień i noc zyskały swoją popularność nie tylko dzięki unikalnemu designowi, lecz także funkcjonalności. Jedną z ich największych zalet jest łatwe utrzymanie w czystości. Na rynku istnieją specjalne ściereczki dedykowane właśnie tym modelom. Jednak odkurzacz z małą końcówką i wilgotna szmatka wystarczą, aby pozbyć się kurzu i zabrudzeń.

Rolety rzymskie

Rzymianki wyróżnia łatwy montaż i demontaż. Dzięki temu bez trudu zdejmiemy ją, gdy tylko uznamy, że materiał potrzebuje odświeżenia. Tkanina rolet rzymskich zazwyczaj jest bardzo dobrej jakości i dobrze znosi zarówno kąpiele ręczne, jak i te w pralce (obowiązkowo należy ustawić delikatny tryb i zrezygnować z wirowania). Wystrzegaj się prasowania – nawet jeśli mocno się pogniotła podczas prania, pozostaw osłonę okienną rozwiniętą na kilka dni i powoli wróci ona do swojej pierwotnej formy. Zawsze jednak warto stosować się do zaleceń producenta.

Jak dbać o żaluzje?

Żaluzje od kilku sezonów wiodą prym w branży wnętrzarskiej. To estetyczne i praktyczne osłony okienne, które pozwalają kontrolować promienie słoneczne i chronią przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Niestety, tak jak większość przedmiotów w domu są siedliskiem kurzu i roztoczy, ale regularne czyszczenie wzmacnia ich kondycję, zapobiega odbarwieniom czy odkształceniom lamelek.

Wiele osób boi się montażu żaluzji drewnianych czy aluminiowych właśnie ze względu na nieco krzywdzący mit mówiący, że te osłony okienne ciężko się czyści. Co prawda, te modele mają o wiele więcej elementów, niż klasyczne rolety, ale wystarczy regularność, żeby utrzymać je w czystości. Metody czyszczenia różnią się oczywiście między modelami żaluzji, jednak łączy je podstawowa zasada – nie należy przesadzać z wodą!

Zarówno żaluzje drewniane, jak i bambusowe czy aluminiowe wymagają systematyczności, ale też odpowiednich narzędzi. Jeśli zwykła szczotka do kurzu nie wystarczy, na rynku dostępne są specjalne szczotki dedykowane żaluzjom, łapiące po 2-3 lamelki na raz. W domu możemy przygotować budżetową wersję tego narzędzia, wykorzystując szczypce kuchenne i dwie ścierki z mikrofibry lub własną rękę i grubą skarpetkę.

Czyszcząc żaluzje, zrezygnuj z bardzo mokrej szmatki i zanurzania ich bezpośrednio w wodzie, dzięki temu unikniesz odkształceń. Zakazane są też różnego rodzaju detergenty, gdyż z większymi zabrudzeniami świetnie poradzi sobie mokra ściereczka z mydłem.

Czyszczenie żaluzji za pomocą ultradźwięków

Ultradźwiękowe czyszczenie żaluzji to skuteczny sposób na pozbycie się kurzu, roztoczy, zapachów, grzybów i plam. Specjalna myjka wykorzystuje fale ultradźwiękowe i z powodzeniem usuwa dym papierosowy czy plamy w zagnieceniach. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda, ale warto przeprowadzić ten proces razem ze specjalistą.

Jak widać czyszczenie rolet i żaluzji nie musi być trudne i czasochłonne – spokojnie można go dopisać do cotygodniowego rozkładu sprzątania. Producenci dbają o edukację klientów, służąc doradztwem, z którego warto skorzystać w przypadku wątpliwości.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

Shares: