Jak dbać o klimatyzację samochodową, auto klimę?

Klimatyzacja to jeden z najważniejszych elementów komfortowego wyposażenia samochodu. Większość samochodów ją posiada i dla wielu kierowców jest ona niezbędna. Aby jednak klimatyzacja samochodowa działała efektywnie, należy dbać o nią i w poprawny sposób z niej korzystać. Co robić, aby klimatyzacja działała prawidłowo?

Jak działa auto klima?

Układ klimatyzacji samochodowej składa się z pięciu podstawowych elementów. Są to: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, parownik i osuszacz. Są one silnie połączone pod względem funkcjonalnym, a więc wada chociaż jednego z nich może wywołać zmniejszenie wydajności układu auto klimy. Klimatyzacja samochodowa opisywana jest szerzej na www.materla.com.pl, a więc my zajmiemy się tylko kwestią serwisowania i dbania o klimę. Jest to o tyle istotne, że gdy zaniedbamy problemy z klimatyzacją, mogą pojawić się większe awarie, których naprawy mogą być nieco bardziej kosztowne.

Serwisowanie i konserwacja klimatyzacji samochodowej

Kluczem do sprawnej klimatyzacji w aucie jest odpowiednie jej użytkowanie. To jednak nie wszystko, bowiem układ klimy w samochodzie, podobnie jak reszta podzespołów, musi być regularnie serwisowany. Przyjmuje się, powinno odwiedzać się serwis w celu kontroli klimatyzacji raz do roku, lub co 10 tysięcy przejechanych kilometrów. To wszystko jednak zależy od tego, gdzie jeździmy. Jeśli podróżujemy w miejscach o większym zanieczyszczeniu, warto sprawdzać klimę u fachowców trochę częściej. Na takim przeglądzie może zostać uzupełniony czynnik chłodzący. Być może wymieniony zostanie także filtr kabinowy. Warto również sprawdzić, czy w układzie klimatyzacji nie pojawiły się grzyby, pleśń lub bakterie.

Jak rozpoznać problemy z auto klimą?

Istnieją pewne zwiastuny, które wskazują na problemy lub awarie układu klimatyzacji samochodowej. Są to przede wszystkim: osłabione chłodzenie lub brak chłodzenia, słaby nadmuch, nieprzyjemny zapach z klimy, hałas z dysz nawiewu, przerywane działanie klimy, parowanie szyb. Jeśli rozpoznamy któryś z powyższych czynników, warto najprędzej udać się z autem do specjalistów. Zaniedbanie takich problemów może skutkować bardziej rozległymi awariami.

Zasady korzystania z klimatyzacji samochodowej

Najważniejszą kwestią dbania o klimatyzację samochodową jest przestrzeganie kilku istotnych zasad użytkowania. Odpowiednie używanie auto klimy może uchronić nas przed koniecznością wizyty w serwisie. Jak dbać o klimę?

  • Regularnie włączaj klimatyzację, a zapobiegniesz awariom układu i zagrzybieniu. Pilnuj częstotliwości działania klimy, włączając ją co najmniej raz na kilka dni.

  • Wietrz auto w naturalny sposób, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, wówczas klimatyzacja będzie mogła szybciej ochłodzić wnętrze samochodu.

  • Używaj auto klimy tylko przy zamkniętych oknach, gdyż wówczas system klimatyzacji działa wydajniej.

  • Regularnie uzupełniaj czynnik chłodzący, a zapobiegniesz utracie wydajności układu klimatyzacji.

Pamiętaj, że regularne przeglądy i odpowiednie użytkowanie to najważniejsze czynniki sprzyjające skutecznemu działaniu układu klimatyzacji. Nie lekceważ objawów problemów z klimą i gdy tylko któreś zauważysz, udaj się do serwisu lub mechanika.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij