Motoryzacja

Jak dbać o klimatyzację samochodową, auto klimę?

Klimatyzacja to jeden z najważniejszych elementów komfortowego wyposażenia samochodu. Większość samochodów ją posiada i dla wielu kierowców jest ona niezbędna. Aby jednak klimatyzacja samochodowa działała efektywnie, należy dbać o nią i w poprawny sposób z niej korzystać. Co robić, aby klimatyzacja działała prawidłowo?

Jak działa auto klima?

Układ klimatyzacji samochodowej składa się z pięciu podstawowych elementów. Są to: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, parownik i osuszacz. Są one silnie połączone pod względem funkcjonalnym, a więc wada chociaż jednego z nich może wywołać zmniejszenie wydajności układu auto klimy. Klimatyzacja samochodowa opisywana jest szerzej na www.materla.com.pl, a więc my zajmiemy się tylko kwestią serwisowania i dbania o klimę. Jest to o tyle istotne, że gdy zaniedbamy problemy z klimatyzacją, mogą pojawić się większe awarie, których naprawy mogą być nieco bardziej kosztowne.

Serwisowanie i konserwacja klimatyzacji samochodowej

Kluczem do sprawnej klimatyzacji w aucie jest odpowiednie jej użytkowanie. To jednak nie wszystko, bowiem układ klimy w samochodzie, podobnie jak reszta podzespołów, musi być regularnie serwisowany. Przyjmuje się, powinno odwiedzać się serwis w celu kontroli klimatyzacji raz do roku, lub co 10 tysięcy przejechanych kilometrów. To wszystko jednak zależy od tego, gdzie jeździmy. Jeśli podróżujemy w miejscach o większym zanieczyszczeniu, warto sprawdzać klimę u fachowców trochę częściej. Na takim przeglądzie może zostać uzupełniony czynnik chłodzący. Być może wymieniony zostanie także filtr kabinowy. Warto również sprawdzić, czy w układzie klimatyzacji nie pojawiły się grzyby, pleśń lub bakterie.

Jak rozpoznać problemy z auto klimą?

Istnieją pewne zwiastuny, które wskazują na problemy lub awarie układu klimatyzacji samochodowej. Są to przede wszystkim: osłabione chłodzenie lub brak chłodzenia, słaby nadmuch, nieprzyjemny zapach z klimy, hałas z dysz nawiewu, przerywane działanie klimy, parowanie szyb. Jeśli rozpoznamy któryś z powyższych czynników, warto najprędzej udać się z autem do specjalistów. Zaniedbanie takich problemów może skutkować bardziej rozległymi awariami.

Zasady korzystania z klimatyzacji samochodowej

Najważniejszą kwestią dbania o klimatyzację samochodową jest przestrzeganie kilku istotnych zasad użytkowania. Odpowiednie używanie auto klimy może uchronić nas przed koniecznością wizyty w serwisie. Jak dbać o klimę?

  • Regularnie włączaj klimatyzację, a zapobiegniesz awariom układu i zagrzybieniu. Pilnuj częstotliwości działania klimy, włączając ją co najmniej raz na kilka dni.

  • Wietrz auto w naturalny sposób, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, wówczas klimatyzacja będzie mogła szybciej ochłodzić wnętrze samochodu.

  • Używaj auto klimy tylko przy zamkniętych oknach, gdyż wówczas system klimatyzacji działa wydajniej.

  • Regularnie uzupełniaj czynnik chłodzący, a zapobiegniesz utracie wydajności układu klimatyzacji.

Pamiętaj, że regularne przeglądy i odpowiednie użytkowanie to najważniejsze czynniki sprzyjające skutecznemu działaniu układu klimatyzacji. Nie lekceważ objawów problemów z klimą i gdy tylko któreś zauważysz, udaj się do serwisu lub mechanika.

Shares: