Dom

Jak dbać o drewnianą ramę okienną? Wskazówki i porady

Drewno to bardzo piękny materiał, wyróżniający się wysokimi walorami estetycznymi. Jednak, aby mógł służyć jak najdłużej, wymaga specyficznej pielęgnacji. Tym samym wybierając drewniane okna, należy uwzględniać konieczność szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, których nie wymagają okna PCV.

Regularne mycie ram drewnianych

Drewniana rama okienna powinna być myta regularnie. Co więcej, przynajmniej trzy razy w ciągu roku należy wykonać bardzo dokładne mycie zarówno szyby, jak i ramy okiennej, usuwając wszelkie zanieczyszczenia. Dzięki temu wewnątrz mieszkania zrobi się jaśniej, natomiast szyby będą wyglądały estetycznie. Regularne czyszczenie wydłuży także żywotności samych okien i ich stolarki. Pielęgnację należy rozpocząć od bardzo dokładnego wytarcia poszczególnych elementów ramy z kurzu. To właśnie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów, które mogą wnikać w strukturę drewna, osłabiając ją. Należy natomiast unikać środków czyszczących, które zawierają amoniak. Mogą one zniszczyć lakiery na ramach. Dlatego najlepszym sposobem na usuwanie kurzu z drewnianych ram okiennych jest korzystanie z:

  • bezszwowej szmatki,
  • gąbki nasączonej wodą,
  • płynu do mycia naczyń.

Ramy można dodatkowo przetrzeć pastą do pielęgnacji drewna.

Szybka naprawa uszkodzeń

Wystarczy raz w ciągu roku dokonać dokładnego przeglądu okien drewnianych. Niezwykle istotna jest ocena powłoki lakierniczej, która pokrywa ramy. To ona zapewnia bezpośrednią ochronę dla drewna, a jednocześnie decyduje o estetyce całych okien. Co więcej, powłoka lakiernicza chroni także przed uciążliwym działaniem warunków atmosferycznych. Tymczasem w przypadku jakichkolwiek zadrapań i otarć należy wygładzić powierzchnię ramy papierem ściernym, a następnie pomalować powłoką malarską. Nie trzeba malować całej ramy, gdyż wystarczy zabezpieczenie uszkodzonego fragmentu.

Przegląd elementów ruchomych oraz uszczelek

Podczas przeglądu ramy konieczne jest także zwracanie uwagi na elementy ruchome oraz uszczelki. Najlepiej stosowny przegląd wykonać wiosną, gdyż uszkodzenia nierzadko pojawiają się w okresie zimowym. W ten sposób okna będą przygotowane do sezonu letniego, kiedy poddawane są wysokiej eksploatacji. Wszystkie elementy ruchome warto dokładnie oczyścić oraz nasmarować. Można wykorzystać zarówno wazelinę, jak i specjalistyczne środki konserwujące. Natomiast jeżeli uszczelki straciły elastyczność lub posiadają pęknięcia, wówczas należy je wymienić na nowe. W przypadku bardziej skomplikowanych modeli warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów.

 

Foto: pexels.com

Shares: