IT

Infokioski – czym są i do czego służą?

Nazwa infokiosków ma swoje źródło w angielskim wyrażeniu interactive kiosk. Jest to samoobsługowe urządzenie elektroniczne stanowiące interaktywny punkt informacyjny.

Zastosowanie infokiosków

Infokioski cieszą się obecnie coraz większą popularnością – zarówno wśród firm, jak i użytkowników. Spotykamy je w coraz większej ilości miejsc. Ich zadaniem jest dostarczenie klientom wartościowych informacji, w zależności od miejsca, w którym urządzenie zostało zamontowane. Przykładowo na dworcu kolejowym możemy napotkać specjalne stanowiska, na których sprawdzimy rozkład jazdy. Zadaniem tego typu urządzeń w galeriach handlowych może być wyświetlanie informacji na temat rozkładu sklepów czy drogi do wyznaczonego celu. Infokioski mogą także przybierać postać biletomatów czy kas samoobsługowych. W większych miastach coraz częściej pojawiają się monitory reklamowe na ulicach.

Czy każdy infokiosk wygląda tak samo?

Poszczególne modele infokiosków mogą znacząco się od siebie różnić. Są one bowiem wykonywane na indywidualne zamówienie. W większości z nich mamy do czynienia ze specjalnie zabudowanym komputerem, który wykonuje określone, niekiedy bardzo skomplikowane funkcje. Zwykle są one również wyposażone w ekran dotykowy, dzięki czemu ich obsługa jest łatwa i intuicyjna. Niektóre infokioski to totemy multimedialne czyli stojące urządzenia posiadające ekran pionowy lub lekko pochylony. Inne z kolei przypominają stoły z dużymi ekranami ustawionymi niemal w poziomie. Budowa tych urządzeń jest różna w zależności, w jakim miejscu i jakich warunkach jest użytkowane. Wewnątrz budynków wystarczy zwykła obudowa, kształt i forma mogą być bardziej dowolne. Urządzenia ustawione na zewnątrz są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Wymagają więc lepszego zabezpieczenia przed zimnem czy wilgocią.

Zalety zastosowania infokiosków

Urządzenia takie jak infokioski mają wiele zalet. Są one dostrzegane zarówno przez ich właścicieli, jak i użytkowników. Te zaawansowane technologicznie maszyny są symbolem postępu i nowoczesności. Dla firmy będącej właścicielem infokiosku może być oznaką prestiżu. Zwykle są one także projektowane tak, aby ich wygląd był atrakcyjny i wpisywał się stylem w otoczenie. Klienci cenią sobie te urządzenia za łatwość obsługi. Są one bardzo intuicyjne. Zastosowanie tych maszyn jest tak różnorodne, że można wykorzystać je do obsługi klienta niemal w każdym miejscu. Zarówno w urzędzie, jak i na dworcu czy w galerii handlowej. Jeżeli szukasz infokiosków to zapoznaj się z ofertą firmy Dasoft: https://dasoft.com.pl/pl/produkty/infokioski

 

Shares: