Zdrowie

Globus histericus, czyli nerwowa kula w gardle

Część osób w stresujących sytuacjach lub w wyniku działania lęku doświadcza uczucia guli, ciała obcego w gardle. Stan ten określa się jako globus histericus. Ma on charakter przemijający, lecz jeśli często występuje, może powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest globus histericus?

Globus histericus charakteryzuje się odczuwaniem ucisku, przeszkody, obecności ciała obcego w gardle lub w górnej części przełyku. Towarzyszą mu wrażenia, takie jak: niemożność lub trudność w połykaniu, pieczenie, dławienie się, trudność w swobodnym oddychaniu, a nawet duszenie się. Niektóre osoby zgłaszają dodatkowe dolegliwości, m.in.: drętwienie i mrowienie twarzy, chrypkę, trudności z odkaszlnięciem, kłucie w klatce piersiowej, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Objawy ustępują lub znacznie zmniejszają natężenie w czasie picia i jedzenia.

Globus histericus – przyczyny

Globus histericus to przypadłość o charakterze somatyzacji. Najogólniej można go przedstawić jako ucisk w gardle na tle nerwowym. Ma bowiem podłoże emocjonalne. Rozwija się w konsekwencji działania silnego czynnika stresowego, w wyniku lęku, u osób zmagających się z nerwicą czy depresją. Organizm ludzki jest w stanie przekształcić doświadczane negatywne stany emocjonalne w fizyczne. To wspomniana somatyzacja, którą można uznać za swego rodzaju mechanizm obronny. Organizm wypiera problem natury psychicznej na płaszczyznę fizyczną.

Rozpoznanie globus histericus

Uczucie guli w gardle może towarzyszyć wielu stanom chorobowym. Dla pewności rozpoznania globus histericus konieczna jest konsultacja u gastrologa i laryngologa. Przed rozpoznaniem ucisku w gardle na tle nerwowym wykluczyć trzeba organiczne pochodzenie dolegliwości. Przypadłość ta występować może w przebiegu m.in.:

  • wrzodów żołądka,
  • refluksu żołądkowo-przełykowego,
  • mononukleozy,
  • choroby nowotworowej gardła,
  • zapalenia zatok,
  • przerostu migdałków,
  • przepukliny przełyku,
  • powiększenia węzłów chłonnych,
  • opryszczki jamy ustnej i gardła.

Niepokojące może być występowanie równocześnie z uczuciem ciała obcego w gardle takich dolegliwości, jak m.in.: uciążliwy kaszel, podwyższona temperatura ciała, utrata masy ciała, ból w czasie przełykania, niedokrwistość, krwioplucie, nudności.

Rozpoznanie globus histericus opiera się przede wszystkim na dokładnie przeprowadzonym badaniu podmiotowym. Lekarz może zlecić wykonanie specjalistycznych badań w przypadku występowania niepewności diagnostycznej, a wśród nich np. laryngoskopii, RTG lub USG szyi, gastroskopii, manometrii przełyku.

Na czym polega leczenie globus histericus?

Jeśli przyczyny uczucia kuli w gardle mają podłoże psychiczne, chory powinien się zgłosić do psychiatry lub psychologa. Specjalista może zalecić psychoterapię. Celem leczenia jest nauka panowania nad stresem, nerwami czy lękiem. Niekiedy konieczne okazuje się stosowanie leków uspokajających bądź antydepresyjnych. W łagodzeniu uciążliwej dolegliwości pomóc mogą również techniki relaksacyjne. Do bardziej znanych należą: medytacja, joga, trening Jacobsona, ćwiczenie głębokiego oddechu.

Shares: