Faktoring sposobem na poprawę płynności finansowej firmy

Firmy często mierzą się z brakiem płynności finansowej z powodu stosowania odroczonych terminów płatności za wykonane usługi lub sprzedane towary. Jest to duży problem zwłaszcza dla niewielkich biznesów na początku swojej działalności. Skorzystanie z umowy faktoringu umożliwia rozwiązanie tego problemu. Dowiedz się więcej na temat faktoringu dla firm.

1. Faktury z odroczonym terminem płatność a płynności finansowa

2. Faktoring dla Twojej firmy

Faktoring niepełny i pełny zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców z wielu branż. Dzięki niemu można szybko poprawić płynność finansową i uzyskać pieniądze za niezapłacone faktury. Dowiedz się więcej na temat faktoringu i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Faktury z odroczonym terminem płatności a płynność finansowa

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest powszechne w niektórych firmach ze względu na specyfikę branży i oczekiwania klientów. Firma oczekuje na płatność za dostarczone towary lub wykonane usługi nawet przez kilkadziesiąt dni. W tym czasie nie otrzymuje żadnego przelewu, co może stanowić spore wyzwanie dla zachowania płynności finansowej. Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności nie stanowi podstawy do odroczenia składek na ubezpieczenia i podatek. Przedsiębiorca musi również płacić wynagrodzenie pracownikom i regulować faktury za media, dostarczane surowce itp.

Zapoznaj się z informacjami na firmowakasa.pl

W przypadku faktoringu możliwa jest szybka poprawa płynności finansowej. Bez uzyskania wpływu na konto w ciągu kilku dni w części firm pojawia się bowiem ryzyko, że minie termin płatności innych zobowiązań, a przedsiębiorca nie będzie mieć gotówki na ich uregulowanie. Jeśli ryzyko utraty płynności finansowej jest wysokie, właściciel firmy powinien zastanowić się nad skorzystaniem z faktoringu. Faktor reguluje ustaloną kwotę na konto przedsiębiorstwa, a następnie czeka aż firma, na którą wystawiono fakturę, opłaci ją na jego konto. Tym samym dochodzi do cesji wierzytelności. Firma zyskuje w jej ramach około 90% wartości faktury, jednak nie musi w ogóle czekać na pieniądze.

W firmie faktoringowej można zdecydować się na faktoring jawny i cichy. W pierwszym przypadku instytucja faktoringowa wysyła powiadomienie o przejęciu wierzytelności. W drugim usługa faktoringu odbywa się bez wiedzy firmy, która ma opłacić fakturę. Płatność trafia na pierwotne konto, a następnie wystawca dokumentu oddaje ustaloną kwotę faktorowi. Dodatkowo w faktoringu ma miejsce przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy przez faktora.

Faktoring dla Twojej firmy

Faktoring online jest najwygodniejszą i najszybszą formą zawierania umowy faktoringowej. Dzięki niemu można wybrać zarówno faktoring eksportowy, jak i faktoring krajowy. Kiedy warto zdecydować się na współpracę z firmą faktoringową? Przede wszystkim warto o niej pomyśleć w przypadku ryzyka niewypłacalności z powodu zastosowania odroczonego terminu płatności za faktury. Równie dobrze sprawdza się jako sposób na podniesienie zdolności kredytowej, gdy firma potrzebuje pieniędzy na inwestycje związane z rozwojem lub zakupem surowców po atrakcyjnej cenie. Ponadto poprzez faktoring obniża się ryzyko braku płatności za fakturę z powodu niewypłacalności klienta i poprawia się bilans finansowy przedsiębiorstwa. W ten sposób faktoring kompleksowo wpływa na finanse firmy i pomaga je uregulować, by uniknąć długów i opóźnień w ważnych płatnościach.

Przeczytaj również, kiedy i po co wystawia się duplikat faktury VAT https://www.firmowakasa.pl/do-czego-jest-potrzebny-duplikat-faktury-vat/


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij