Sport

Elementy roweru, które wpływają na komfort jazdy – na co zwrócić uwagę?

Jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularna. Jest to aktywność fizyczna, która jest wprost uwielbiana przez Polaków. Oczywiście warto zwracać uwagę na elementy jednośladu, np. pedały rowerowe, które wpływają na komfort jazdy. A jakie komponenty mają na nią jeszcze wpływ? Dzisiaj odpowiemy Wam na to jakże ważne pytanie.

Pedały rowerowe – komfort, wygoda i bezpieczeństwo

pedały rowerowe internetowy sklep

Jednym z najważniejszym elementów jednośladu są pedały rowerowe. To one w znaczący sposób mogą poprawić komfort jazdy, ale również wygodę. Wpływają również na jej bezpieczeństwo. Wbrew pozorom wybór ma naprawdę spore znaczenie. Można wybrać klasyczne platformy, bądź też zatrzaskowe SPD. Warto zauważyć, że pedały rowerowe zatrzaskowe szczególnie polecane są do rowerów szosowych, bądź też górskich. Dzięki nim można zintegrować system buta z pedałem, co pozwala na przenoszenie siły mięśni na napęd roweru, a to z kolei pozwala na osiągnięcie większej prędkości, ale również wpływa na wygodę jazdy. Do rowerów miejskich zazwyczaj polecane są pedały klasyczne. Jednak w tym przypadku należy wiedzieć, że transmisja energii ogranicza się tylko do 45 – 50% fazy ruchu nóg, zatem nie osiągniemy dużej prędkości. Oczywiście należy uważać, aby noga nie ześlizgiwała się z pedałów, gdyż to bardzo niebezpieczne. Dlatego wszystkie pedały rowerowe powinny być antypoślizgowe. Jeżeli szukasz sklepu, gdzie kupisz pedały rowerowe, które wyróżniają się trwałością i niezawodnością to polecamy ci sklepzrowerami.pl.

Rama ma znaczenie

Wbrew pozorom nie tylko rozmiar ramy ma znaczenie, czy też materiał, z którego została ona wykonana, lecz również jej rodzaj. Otóż dostępne są rowery, które dedykowane są dla mężczyzn, bądź też dla kobiet. Warto wiedzieć, że nie jest to żaden chwyt marketingowy, ale ma to naprawdę duże znaczenie dla komfortu jazdy oraz wygody. Otóż tutaj duże znaczenie ma anatomia. Kobiety mają dłuższe nogi i krótszy tułów, zatem rower powinien posiadać krótszą górna rurę ramy oraz niżej położony środek suport. Dzięki temu jazda będzie jeszcze bardziej przyjemna. Z kolei mężczyźni mają krótsze nogi i dłuższy tułów zatem powinni wybierać modele rowerów, z dłuższą rurą górną. Warto jeszcze wspomnieć o rozmiarze ramy roweru. Otóż dla niskich osób polecane są ramy w rozmiarze „XS”. Z kolei dla osób powyżej 1,6 metra wzrostu sprawdzą się te w rozmiarze „S”. Mając powyżej 1,7 metra koniecznie należy wybierać ramy w rozmiarze „M”, a powyżej 1,8 m – „L”.

Wygoda ma znaczenie

Kolejnym elementem wyposażenia, który wpływa na wygodę jazdy jest siodełko. Choć wiele osób nie zwraca uwagę na ten element to należy wiedzieć, że to duży błąd. Otóż dobrze dopasowane siodełko bardzo poprawia komfort jazdy, a jednocześnie sprawia, że nawet wielogodzinne wycieczki rowerowe staną się naprawdę dużą przyjemnością. Oczywiście typ siodełka koniecznie należy dobrać do typu roweru. W jednośladach miejskich najlepszym wyborem są modele szerokie, jednocześnie grubo wyściełane. Warto wybrać takie, które posiadają żelowe wkładki i sprężyny. Z kolei cieńsze siodełka najlepiej sprawdzają się w przypadku rowerów górskich, szosowych, czy crossowych. Zapewniają one także świetną amortyzację na nierównych drogach, czy w trudnym terenie. Tutaj również znaczenie ma sam materiał. Dobrym wyborem jest siodełko z twardą i cienką wyściółką, a także stelażem wykonanym z włókna węglowego.

Wielkość kół jest ważna

Również duże znaczenie ma wielkość samych kół. W tym przypadku należy wybierać takie modele, które pasują do preferowanego przez nas stylu jazdy. Jeżeli lubisz dynamiczną i szybką jazdę, to koniecznie wybieraj większe opony np. 29-calowe. Dzięki nim możesz rozwinąć większą prędkość, a jednocześnie zdecydowanie mniej będziesz odczuwać drgania, spowodowane nierównościami drogi. Z kolei dla miłośników jazdy w trudniejszym terenie polecane są opony mniejsze np. 26-calowe, które są zdecydowanie bardziej zwrotne, a przez to pozwalają lepiej „brać” nawet ostre zakręty.

Na elementach roweru nie należy oszczędzać. Warto wybierać tylko te z najwyższej jakości materiałów. Oczywiście pamiętajcie też o odpowiednim oświetleniu, które nie tylko jest wymagane, ale wpływa na wasze bezpieczeństwo. Absolutnym must have są zarówno ochraniacze jak i kask.

Shares: