DzieciModa

Dzianina dresowa jako uniwersalna tkanina dla dzieci

Dzianina dresowa święci ostatnio tryumfy popularności zarówno wśród pasjonatów szycia, jak i młodych rodziców, którzy szukają najlepszych produktów dla swoich pociech. Nie ulega wątpliwości, że nasi drodzy najmłodsi zasługują na to, co najlepsze. Materiały przeznaczone do produkcji dziecięcych ubranek oraz akcesoriów powinny być najwyższej jakości, bezpieczne dla zdrowia, przyjemne dla skóry i miłe w dotyku. Wszystkie te cechy posiada dzianina dresowa, popularnie zwana dresówką. Co to za materiał i dlaczego warto się nim zainteresować?

Największe zalety dzianiny dresowej, czyli za co ją kochamy

Na początku warto zaznaczyć, że dresówka nie jest tkaniną, a dzianiną, co oznacza, że powstaje z jednego układu nitek tworzących drobne oczka. W jej składzie przeważa bawełna, co czyni ją trwałą i praktyczną. Przędza bawełniana wzbogacana jest niewielką domieszką włókien syntetycznych i sztucznych, takich jak poliester, lycra oraz elastan. Do głównych zalet dzianiny dresowej można zaliczyć sprężystość i elastyczność. Materiał delikatnie rozciąga się na szerokość wzdłuż rzędów oczek oraz na długość wzdłuż kolumienek. Oprócz tego jest przyjemny dla ciała i pozwala skórze oddychać. Zapewnia komfort termiczny – daje ciepło, lecz nie prowadzi do przegrzania. Odznacza się też wysokim stopniem higroskopijności, dlatego skutecznie odprowadza wilgoć. Co więcej, dzianina dresowa jest niezwykle uniwersalna i świetnie układa się na ciele, toteż idealnie nadaje się zarówno do produkcji odzieży spodniej i wierzchniej, jak też akcesoriów. Nic dziwnego, że skradła serca tak wielu osób!

Dzianina dresowa

Dzianina dresowa pętelkowa i drapana – jakie są różnice?

Materiał określany mianem dzianiny dresowej może odznaczać się różną budową i odmiennym wyglądem. Na tej podstawie wyróżniamy dresówkę pętelkową oraz drapaną. Czym odznacza się każdy z tych materiałów? Dzianina dresowa pętelkowa posiada po swej lewej stronie podbicie, które tworzą drobne pętelki z nitek wątku. Dzięki temu odznacza się elastycznością, zwłaszcza wzdłuż. Istotną cechą tego rodzaju dresówki jest charakterystyczne wywijanie się niewykończonych brzegów. Wygląda to niezwykle estetycznie, a w dodatku sprawia, że nie trzeba dodatkowo ich zabezpieczać. Warto też zaznaczyć, że pętelkowa dresówka jest niepodatna na gniecenie, co znacznie zwiększa jej funkcjonalność. Drugim rodzajem dresówki jest wersja drapana, która charakteryzuje się nieco większą grubością, mięsistością i elastycznością w obu kierunkach. Można rozpoznać ją po miękkim meszku występującym po jednej stronie materiału. Nitki tworzące podbicie, tak zwaną baję dresową, na etapie wykańczania zostają rozcięte i poddane drapaniu. Dzianina drapana ma też wyższą gramaturę, dlatego świetnie sprawdza się do szycia odzieży na chłodniejsze miesiące.

Szerokie zastosowanie dzianiny dresowej

Jak już wspomniano, dzianina dresowa uwielbiana jest między innymi ze względu na swoją wyjątkową uniwersalność i niezwykle szerokie zastosowanie. Wymienione wyżej cechy sprawiają, że idealnie nadaje się do szycia produktów dla niemowląt oraz kilkulatków. Z dresówki produkowane są na przykład dziecięce kaftaniki, pajace, body, dresiki, sukienki czy spodnie. Certyfikowana dzianina dresowa jest w pełni bezpieczna dla dzieci, a przy tym łatwo utrzymać ją w czystości, co w wypadku tekstyliów przeznaczonych dla maluchów ma ogromne znaczenie. Dzianina pętelkowa doskonale sprawdza się do szycia czapeczek, opasek i kominów dziecięcych. Estetycznie zrolowane brzegi świetnie się prezentują, a dzianinowe akcesoria nie drapią skóry.

Szukasz najlepszych materiałów do tkanin dla dzieci? Zapraszamy do naszego sklepu:
DressCode – Dzianina Dresowa

Shares: