Dom

Duże okna w salonie — jak wybrać nowoczesne okna do salonu?

Salon służy nam za miejsce odpoczynku, rozrywki czy wspólnego spożywania posiłków. To jedno z tych miejsc, w którym przyjmujemy gości, spędzamy czas z najbliższymi, przeżywamy emocje i odpoczywamy. Zapewnienie komfortu jest głównym celem aranżacji salonu, w którym kluczowe znaczenie mają okna. Jak wybrać je z uwzględnieniem wszystkich potrzeb? Oto podpowiedzi!

Jakie zadania ma okno w salonie?

Podstawowe funkcje okien wszystkim są dobrze znane – mają oświetlać pomieszczenie i zapewniać dodatkową wentylację w razie potrzeby. Jednak okno w salonie to coś więcej. Często stanowi wizualne połączenie między pomieszczeniem a tarasem czy ogrodem. Salony to jedne z największych pomieszczeń w domach i mieszkaniach, dlatego umieszcza się dziś duże okna w salonie. Wprowadzają większą porcję światła do wnętrza, pozwalają dodatkowo je ogrzać w chłodniejsze dni i stanowią naturalne przejście na taras czy przestrzeń za domem.

Poza tym duże okno w salonie spełnia rolę estetyczną. Dziś mocniej niż kiedykolwiek architekci skupiają się na wpływie designu stolarki okiennej do stylizacji wnętrza i spójności z fasadą. Dlatego okna są dopasowane do aranżacji klasycznej, nowoczesnej, glamour czy eklektycznej. W ten sposób jeszcze mocniej podnosi się stopień ujednolicenia stylu całego wnętrza.

Źródło: Budvar

Duże okna w salonie a położenie budynku

Ten parametr ma bardzo duże znaczenie pod kątem wyboru stolarki okiennej. Okna w salonie wychodzące na ruchliwą ulicę nie powinny odsłaniać zbyt wiele. Spojrzenia przechodniów skutecznie zmniejszą komfort przebywania w takim pomieszczeniu. Dlatego do pokoju dziennego skierowanego na ulicę wybierz mniejsze modele stolarki lub wyposaż okno do salonu w dodatkowe przesłony. Możesz wybrać warianty ze zintegrowanymi roletami lub zdecydować się na montaż zewnętrznych przy projektowaniu budynku. W ostateczności dobrym rozwiązaniem jest też montaż większych nieprzeziernych zasłon.

Jeżeli mają wychodzić na tył budynku, ogród czy taras, możesz postawić na większe modele. W orbicie zainteresowania coraz większej liczby inwestorów są okna panoramiczne. To modele o szerokości przekraczającej 4 metry, które w pewnych sytuacjach mogą nawet zastąpić całą ścianę. Takie okna do salonu wyposaża się w fiksy, czyli części nieotwierane i nieprzesuwalne. Zapewniają większą termoizolacyjność, mają cieńsze ramy i mogą być stworzone z jednej ogromnej tafli szkła. Umieszcza się je na parterze z dobrym dostępem miejsca, by nie było trudności z ich myciem. Takie nowoczesne okna w salonie umieszcza się obok modeli otwieranych lub przesuwnych.

Duże okno w salonie a najważniejsze parametry stolarki

Zaprojektowanie salonu z panoramicznym przeszkleniem nie jest niczym trudnym. Jednak to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Salon z dużymi oknami jest narażony na wpływ promieni słonecznych, które mogą szybko podnieść temperaturę we wnętrzu. O ile zimą jest to nawet pożądane, o tyle w lecie niekoniecznie. Poza tym przez stolarkę okienną zawsze ucieka ciepła, więc im większa powierzchnia okna, tym większe straty. Pamiętaj też, że okna zwykle są celem włamywaczy – to przez nie dostają się do środka. 

Żeby pogodzić wszystkie potrzeby, modne okno w salonie powinno mieć następujące parametry:

  • Uw – oznacza stopień przenikania ciepła przez stolarkę okienną. Im jest niższy, tym mniejsze straty energii.
  • Rw – izolacyjność akustyczna – naturalnie im wyższy poziom ochrony, tym lepszy komfort przebywania wewnątrz.
  • RC – poziom odporności na włamanie. Mówi o czasie i narzędziach stosowanych do sforsowania stolarki okiennej przez włamywacza. Do salonu z dużym przeszkleniem najlepiej celować w modele RC2.

Nowoczesne okno w salonie a materiał wykonania

To ostatni z parametrów, które warto wziąć pod uwagę. Panoramiczne nowoczesne okno w salonie można wykonać zwłaszcza z aluminium – to sztywny, odporny na uszkodzenia materiał, który sprawdza się zwłaszcza jako budulec ram dużych okien. Oczywiście nie jest to jedyny wybór, bo równie ciekawe są okna wykonane z drewna. Wymagają jednak większych zabiegów konserwacyjnych niż aluminiowe. Możesz też wybrać spośród modeli PVC. Świetnie izolują i są wytrzymałe, jednak mają swojego ograniczenia co do powierzchni przeszklenia.

Kluczowe znaczenie w wyborze ma postawienie na sprawdzonego i doświadczonego producenta!

Shares: