Duże okna w salonie — jak wybrać nowoczesne okna do salonu?

Salon służy nam za miejsce odpoczynku, rozrywki czy wspólnego spożywania posiłków. To jedno z tych miejsc, w którym przyjmujemy gości, spędzamy czas z najbliższymi, przeżywamy emocje i odpoczywamy. Zapewnienie komfortu jest głównym celem aranżacji salonu, w którym kluczowe znaczenie mają okna. Jak wybrać je z uwzględnieniem wszystkich potrzeb? Oto podpowiedzi!

Jakie zadania ma okno w salonie?

Podstawowe funkcje okien wszystkim są dobrze znane – mają oświetlać pomieszczenie i zapewniać dodatkową wentylację w razie potrzeby. Jednak okno w salonie to coś więcej. Często stanowi wizualne połączenie między pomieszczeniem a tarasem czy ogrodem. Salony to jedne z największych pomieszczeń w domach i mieszkaniach, dlatego umieszcza się dziś duże okna w salonie. Wprowadzają większą porcję światła do wnętrza, pozwalają dodatkowo je ogrzać w chłodniejsze dni i stanowią naturalne przejście na taras czy przestrzeń za domem.

Poza tym duże okno w salonie spełnia rolę estetyczną. Dziś mocniej niż kiedykolwiek architekci skupiają się na wpływie designu stolarki okiennej do stylizacji wnętrza i spójności z fasadą. Dlatego okna są dopasowane do aranżacji klasycznej, nowoczesnej, glamour czy eklektycznej. W ten sposób jeszcze mocniej podnosi się stopień ujednolicenia stylu całego wnętrza.

Źródło: Budvar

Duże okna w salonie a położenie budynku

Ten parametr ma bardzo duże znaczenie pod kątem wyboru stolarki okiennej. Okna w salonie wychodzące na ruchliwą ulicę nie powinny odsłaniać zbyt wiele. Spojrzenia przechodniów skutecznie zmniejszą komfort przebywania w takim pomieszczeniu. Dlatego do pokoju dziennego skierowanego na ulicę wybierz mniejsze modele stolarki lub wyposaż okno do salonu w dodatkowe przesłony. Możesz wybrać warianty ze zintegrowanymi roletami lub zdecydować się na montaż zewnętrznych przy projektowaniu budynku. W ostateczności dobrym rozwiązaniem jest też montaż większych nieprzeziernych zasłon.

Jeżeli mają wychodzić na tył budynku, ogród czy taras, możesz postawić na większe modele. W orbicie zainteresowania coraz większej liczby inwestorów są okna panoramiczne. To modele o szerokości przekraczającej 4 metry, które w pewnych sytuacjach mogą nawet zastąpić całą ścianę. Takie okna do salonu wyposaża się w fiksy, czyli części nieotwierane i nieprzesuwalne. Zapewniają większą termoizolacyjność, mają cieńsze ramy i mogą być stworzone z jednej ogromnej tafli szkła. Umieszcza się je na parterze z dobrym dostępem miejsca, by nie było trudności z ich myciem. Takie nowoczesne okna w salonie umieszcza się obok modeli otwieranych lub przesuwnych.

Duże okno w salonie a najważniejsze parametry stolarki

Zaprojektowanie salonu z panoramicznym przeszkleniem nie jest niczym trudnym. Jednak to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Salon z dużymi oknami jest narażony na wpływ promieni słonecznych, które mogą szybko podnieść temperaturę we wnętrzu. O ile zimą jest to nawet pożądane, o tyle w lecie niekoniecznie. Poza tym przez stolarkę okienną zawsze ucieka ciepła, więc im większa powierzchnia okna, tym większe straty. Pamiętaj też, że okna zwykle są celem włamywaczy – to przez nie dostają się do środka. 

Żeby pogodzić wszystkie potrzeby, modne okno w salonie powinno mieć następujące parametry:

  • Uw – oznacza stopień przenikania ciepła przez stolarkę okienną. Im jest niższy, tym mniejsze straty energii.
  • Rw – izolacyjność akustyczna – naturalnie im wyższy poziom ochrony, tym lepszy komfort przebywania wewnątrz.
  • RC – poziom odporności na włamanie. Mówi o czasie i narzędziach stosowanych do sforsowania stolarki okiennej przez włamywacza. Do salonu z dużym przeszkleniem najlepiej celować w modele RC2.

Nowoczesne okno w salonie a materiał wykonania

To ostatni z parametrów, które warto wziąć pod uwagę. Panoramiczne nowoczesne okno w salonie można wykonać zwłaszcza z aluminium – to sztywny, odporny na uszkodzenia materiał, który sprawdza się zwłaszcza jako budulec ram dużych okien. Oczywiście nie jest to jedyny wybór, bo równie ciekawe są okna wykonane z drewna. Wymagają jednak większych zabiegów konserwacyjnych niż aluminiowe. Możesz też wybrać spośród modeli PVC. Świetnie izolują i są wytrzymałe, jednak mają swojego ograniczenia co do powierzchni przeszklenia.

Kluczowe znaczenie w wyborze ma postawienie na sprawdzonego i doświadczonego producenta!


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij