Druki magazynowe jako narzędzie organizacji magazynu

Magazyn to tylko część całej, często skomplikowanej infrastruktury magazynowej. To przestrzeń służąca do magazynowania oraz manipulowania przechowywanymi zapasami. Magazyn może być nieosłonięty i zamienić się w składowisko czy składnicę, może być półosłonięty czyli funkcję ochrony przed zjawiskami atmosferycznymi spełnia wiata oraz w pełni zasłonięty i stanowić niezależny obiekt lub grupę obiektów. 

Druki magazynowe, narzędzie do zarządzania magazynem

Jednym z najważniejszych aspektów dobrze zarządzanego magazynu jest jego wyposażenie adekwatne do przechowywanych produktów oraz logistyka, zarówno samego magazynowania jak i wszelkich działań związanych z przyjmowaniem i wydawaniem z niego produktów. Ważnymi działami logistyki magazynowej są:

  • baza receptur i półproduktów

  • zarządzanie magazynem

  • zlecenia produkcyjne

  • obsługa zamówień i dostaw

  • obsługa rezerwacji

Jednym z kluczowych elementów zarządzania magazynem są druki magazynowe.

Jak postępować z drukami magazynowymi?

W zarządzaniu logistyką magazynu i każdym obrotem towarów pomagają podstawowe druki magazynowe, a wśród nich:

  • druki PZ – przyjęcie towaru

  • druki WZ- wydanie towaru

  • druki RW – pobranie materiału

  • druki ZW – zwrot materiału

  • druki MP – magazyn przyjmie/przyjęcie do magazynu

W zależności od cech obiegu dokumentów w danej organizacji od druków magazynowych oczekuje się odmiennych możliwości. Niektóre z nich, szczególnie druki ścisłego zarachowania dzielą się na kartę oryginału i jednej kopii. Inne posiadają charakter wielokopii a wszystkie są samokopiujące, czyli wystarczy pisać na jednej z nich, by wszystkie kopie otrzymały ten sam zapis.

Unifikacja druków magazynowych

Ważną cechą druków magazynowych jest ich unifikacja, przynajmniej tych najważniejszych. A to oznacza, że cecha ta ma pozytywny wpływ również na całą logistykę transportu towarów. Podobne druki magazynowe stosowane są w większości magazynów, dlatego w magazynowym obrocie towarów łatwo jest uchwycić drogę poszczególnych produktów i wpasować je w system.

Druki magazynowe kupuje się odrębnie dla każdego zadania w magazynie, charakteryzują się one różną kolorystyką i wielkością arkusza. Ale dzięki temu łatwo je archiwizować i wprowadzać w obieg księgowy. Bloczki druków bardzo łatwo się rozpoznaje i systematyzuje. Delikatny a jednocześnie niezwykle trwały arkusz doskonale znosi warunki magazynowe, bardzo często mało komfortowe.

Prowadzenie dokumentacji magazynu i na tej podstawie ewaluacja zapasów ma kluczowe znaczenie w procesie funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij