Technologia

Druk UV – charakterystyka i kluczowe zalety

Współcześnie coraz więcej firm czerpie z możliwości, jakie daje innowacyjny druk uv. Polega on przede wszystkim na wykorzystaniu specjalnych tuszów polimerowych oraz lamp LED emitujących promieniowanie ultrafioletowe. Co istotne, pozwala umieszczać rozmaite wzory na każdym rodzaju płaskiego podłoża – począwszy od papieru i tektury, poprzez szkło i drewno, a skończywszy na plexi, fornirze czy metalu.

Proces obejmujący trzy etapy

Druk UV rozpoczyna się zawsze od precyzyjnego umieszczenia wybranego obiektu w maszynie. Następnie na jego powierzchni zostają rozpylone drobne krople polimeru o ciekłej konsystencji. Zwieńczeniem całej operacji jest utwardzenie preparatu za pomocą dwóch lamp LED zamontowanych bezpośrednio przy głowicach. W efekcie na materiale pozostaje jedynie cieniutka warstwa kolorowego tuszu o podwyższonej trwałości. Żadna standardowa drukarka atramentowa nie zapewni tak estetycznego rezultatu, co ma ogromne znaczenie dla większości klientów.

Doskonała jakość idzie w parze z oszczędnością czasu

Druk UV link posiada mnóstwo zalet przemawiających za jego wykorzystaniem. Świetnie odwzorowuje kolory, które są wyjątkowo nasycone i nie blakną nawet po upływie wielu miesięcy. Poza tym charakteryzuje się ponadprzeciętną odpornością na mechaniczne ścieranie i szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych, brakiem negatywnego wpływu na środowisko naturalne (w składzie tuszu nie ma toksycznych rozpuszczalników), a także błyskawicznym schnięciem. Ta ostatnia właściwość z jednej strony umożliwia obróbkę grafiki niemal od razu po jej wykonaniu, z drugiej zaś zauważalnie skraca proces produkcji. Na uwagę zasługuje ponadto fakt, że omawiany druk znajduje szerokie zastosowanie w licznych branżach – m.in. meblarskiej, architektonicznej, reklamowej, spożywczej oraz eventowej. Oto jego pozostałe atuty:

  • bezproblemowe nanoszenie na obiekty o nietypowym kształcie (opakowania, etui, gadżety promocyjne, kubki, torby zakupowe itp.;
  • opcja tworzenia materiałów dla ludzi niewidomych (poprzez użycie techniki wielokrotnego nadruku);
  • wysoki poziom bezpieczeństwa podczas obsługi plotera.
Shares: