Technologia

Do czego wykorzystuje się badania ultradźwiękowe?

Czym są ultradźwięki? To fale dźwiękowe, charakteryzujące się bardzo niską częstotliwością, praktycznie niesłyszalne dla człowieka. Wykorzystuje się je w wielu branżach, w tym w medycynie i przemyśle. Jak badania ultradźwiękowe mogą pomóc w sektorze przemysłowym? Które materiały można analizować przy ich użyciu?

Badania ultradźwiękowe (znane także jako badania nieniszczące i defektostopia) to analiza ciągłości materiału, wskazująca na jego trwałość i nośność. Zaletą tego typu badań jest ich nieinwazyjna forma i wszechstronność. Można wykonywać trzy typy badań – metodą echa, metodą przepuszczania (tzw. cienia) i rezonansu. Ich zastosowanie zależy od badanych materiałów i możliwości danego sprzętu wykorzystywanego do analizy.

Jakie materiały bada się przy pomocy ultradźwięków?

Wykorzystując badania ultradźwiękowe można przeanalizować m.in. różnego rodzaju ciecze i gazy. W przypadku przemysłowych zadań, często wykorzystywane są do analizy materiałów metalowych w tym stali czy metali lekkich.

Wytwarzane przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwięki pozwalają dogłębnie przeanalizować strukturę materiału, wyszukując jego pęknięcia, postępującą korozję, pustki czy odwarstwienia. W ten sposób umożliwiają dokładną kontrolę różnego rodzaju elementów.

Dlaczego badanie ultradźwiękowe to ważna część kontroli przemysłowej?

Analiza warstw materiałów metalowych sprawia, że w każdej chwili przedsiębiorca może skontrolować nośność posiadanych elementów, ich wytrzymałość czy postępujące zniszczenia. Dowie się czy określona część wymaga konserwacji lub wymiany, albo zobaczy czy materiał metalowy nadaje się do ponownego wykorzystania (analizując możliwość zakupu stali czy innych metali).

Defektoskopia umożliwia też kontrolę spoin spawanych czy materiałów hutniczych oraz różnego rodzaju części maszyn. Ułatwia także analizę i sprawdzanie grubości konkretnych elementów metalowych, aby przeznaczyć je do określonego użytku. Badania ultradźwiękowe wykrywają też krytyczne wady materiałów, są bardzo dokładne, a na wyniki ich analizy nie trzeba czekać – są one dostępne już w czasie rzeczywistym.

W przypadku, gdy prowadzimy więc działania przemysłowe, fabryki, mamy przetwórstwo metali ciężkich i lekkich lub pracujemy na maszynach o wysokim obciążeniu, warto co jakiś czas sięgnąć po takie badania, aby wykluczyć wady elementów, wpływając na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Shares: