Technologia

Który smartfon z rodziny Samsung Galaxy warto kupić?

Telefony Samsung Galaxy sprzedają się w milionach sztuk na całym świecie. Z okazji dziesięciolecia tej serii warto zastanowić się, co dziś oferują „galaktyczne” telefony. Urządzenia z rodziny Galaxy to zarówno bardzo przystępne cenowo urządzenia, jak i modele opatrzone literą S, czyli arystokracja wśród telefonów z Androidem.

O tym, że flagowy model Samsung Galaxy S10, za który trzeba zapłacić około 2300 zł, to najlepszy telefon znajdujący się aktualnie w sprzedaży, można przekonać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest porównanie podstawowych parametrów tego urządzenia z osiągami innego, przyzwoitego, choć zdecydowanie tańszego przedstawiciela serii Galaxy – modelu A10 (około 600 zł).

Samsung Galaxy S10 – wydajny telefon dla wymagających

Główna różnica tkwi w układzie oraz pamięci operacyjnej. Flagowiec od Samsunga powstał na bazie niezwykle wydajnego, ośmiordzeniowego układu Exynos 9820 (2×2.73 GHz Mongoose M4 & 2×2.31 GHz Cortex-A75 & 4×1.95 GHz Cortex-A55). Model A10 również ma układ Exynos, oparty na ośmiu rdzeniach, jednak ich wydajność jest dużo mniejsza (2×1.6 GHz Cortex-A73 & 6×1.35 GHz Cortex-A53). Samsung Galaxy S10 ma poza tym aż 8 GB RAM, czyli dwa razy tyle, co jego tańszy odpowiednik.

Samsung Galaxy S10 – wyświetlacz najwyższej klasy

To co wyróżnia Samsunga na tle konkurencji to rewelacyjne wyświetlacze. To właśnie z tego powodu inwestycja w ten telefon to obecnie bardzo dobre posunięcie. Smartfon Samsung Galaxy S10 wyposażono w ekran Dynamic AMOLED o przekątnej 6,1 cala, co pozwala wyświetlać obrazy o rozdzielczości 1440 na 3040 pikseli. Ekran ponadto obsługuje standard HDR+, co świadczy o wyjątkowo wiernym odwzorowaniu szczegółów nawet na bardzo jasnych lub bardzo ciemnych fragmentach ekranu. Co tracimy, wybierając tańszy, choć – co warto podkreślić – przyzwoity model? Fakty mówią tu same za siebie. Choć przekątna ekranu w modelu A10 jest nawet nieznacznie większa (6,2), to wyświetlacz wykonano w starszej technologii IPS. W efekcie maksymalna rozdzielczość, w jakiej wyświetlimy obrazy, to 720 na 1520. Oba telefony dzieli więc przepaść.

Samsung Galaxy S10 – aparaty

Trzecia różnica pomiędzy modelem topowym a budżetowym dotyczy aparatów. Samsung Galaxy A10 posiada tylko dwa obiektywy: jeden z przodu (5 MP, f/2.0), a drugi, lepszy, z tyłu (13 MP, f/1.9). Tymczasem Samsung Galaxy S10 posiada aż trzy obiektywy z tyłu: standardowy obiektyw (12MP, f/1.5-2.4), teleobiektyw (12 MP,f/2.4) oraz obiektyw ultraszerokokątny (16 MP, jf/2.2).

Aparat do selfie zastosowany we flagowcu ma zaś dwukrotnie lepszą matrycę (10 MP), z nieco lepszą jasnością obrazu. Oznacza to, że jakość zdjęć będzie nieporównywalna. Jeżeli używamy smartfona często, oszczędzanie nie ma tu większego sensu. Tym bardziej, że Samsung Galaxy S10 jest dostępny u operatorów na bardzo korzystnych warunkach finansowych (można je kupić wraz z abonamentem).

 

Shares: