Dzieci

Dlaczego warto kupić otulacz dla noworodka?

Otulacze dla niemowląt to element wyprawki dziecięcej, który rodzi wiele kontrowersji. Wiele mam uważa, że jest on zbędny. Czy jednak jest tak na pewno? Postanowiliśmy to sprawdzić! Dlatego z tego artykułu dowiesz się między innymi: czym są otulacze dla niemowląt, dlaczego warto z nich skorzystać, oraz poznasz najważniejsze porady związane z ich zakupem i poprawnym stosowaniem.

Czym są otulacze dla noworodka?

Otulacze przyjmują najczęściej postać dużej chusty o kwadratowym kształcie, która przeznaczona jest do spowijania dziecka. Opcjonalnie może być wyposażona w rzepy, które ułatwiają dokładne otulenie niemowlęcia i zmniejszenie wolnej przestrzeni wokół niego. Dzięki temu dziecko w pierwszych trzech miesiącach swojego życia, określanych nie bez powodu także 4 trymestrem ciąży, zyskuje warunki podobne do tych, które zna z brzucha mamy, a co za tym idzie, czuje się o wiele bezpieczniej i spokojniej.

Jakie korzyści zapewnia otulacz dla noworodka?

Stosowanie otulaczy dla niemowląt jest zalecane przez wielu pediatrów, którzy wskazują, że dzięki nim dziecko o wiele lepiej adaptuje się do nowych warunków. Dodatkowo do korzyści, jakie zapewnia otulacz dla noworodka, zaliczyć można przede wszystkim:

  • spokojniejszy oraz o wiele dłuższy sen dziecka, bez wybudzania się spowodowanego naturalnym odruchem moro,
  • pozytywny wpływ na system nerwowy dziecka,
  • wyciszenie niemowlęcia,
  • uspokojenie oddechu niemowlęcia,
  • ochronę przed zadrapaniami,
  • łatwiejsze zasypianie dziecka w nowych miejscach,
  • zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego,
  • przynoszenie ulgi w problemach związanych z układem trawiennym niemowlęcia, takich jak kolki, gazy czy wzdęcia,
  • łatwiejsze karmienie zarówno piersią, jak i za pomocą butelki,
  • wspomaganie czucia głębokiego u dziecka.

Dodatkowo warto także wspomnieć, że spowijanie za pomocą otulaczy noworodków urodzonych przedwcześnie w znaczący sposób przyspiesza osiągniecie przez nie odpowiedniego napięcia mięśniowego i właściwej koordynacji ruchowej. Co więcej, korzystanie z otulaczy dla noworodków jest także o wiele prostsze niż w przypadku innych rozwiązań przeznaczonych do spowijania.

Jaki otulacz dla noworodka wybrać i gdzie go kupić?

Jeśli przekonana zaletami otulania zastanawiasz się, jaki otulacz dla noworodka będzie najlepszy, sprawdź otulacze dla niemowląt dostępne w sklepie Malulu. Najważniejszy w ich przypadku jest bowiem materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepsze otulacze dla niemowląt to modele z naturalnych materiałów, które znajdziesz właśnie w ofercie tego sklepu. Zapewniają one bowiem odpowiednią cyrkulację powietrza, są miękkie i przyjemne w dotyku, co ma duże znaczenie ze względu na ich bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, a do tego można je prać w pralkach.

Dodatkowo przy zakupie otulacza dla noworodka koniecznie zwróć uwagę na jego rozmiar. Powinien być on taki, aby można było za jego pomocą bez problemu otulić dziecko, jednak zarazem nie zbyt duży, gdyż nie będzie wtedy spełniał swojej funkcji. Dlatego też może się okazać, że w ciągu 3 pierwszych miesięcy życia dziecka potrzebnych będzie nawet kilka otulaczy o różnych rozmiarach. Te już za małe znajdą jednak również inne zastosowanie, gdyż można będzie je z powodzeniem wykorzystać jako na przykład zwykły kocyk, matę do przewijania czy prześcieradło w łóżeczku.

Otulacz dla noworodka — jak stosować go poprawnie?

Po pierwsze, stosując otulacz dla niemowląt, należy pamiętać o tym, że jest on wyłącznie dodatkowym okryciem jak kołderka. Dlatego też przed owinięciem nim dziecka należy je odpowiednio ubrać, dostosowując strój do temperatury otoczenia. Pod otulacz idealnie sprawdzi się więc w ciepłe dni body z krótkim rękawkiem, z kolei w te chłodniejsze pajacyk z długimi rękawami i nogawkami. Po zawinięciu niemowlęcia w otulacz nie należy go natomiast już dodatkowo okrywać, w łóżeczku nie mogą znajdować się także dodatkowe przedmioty.

Samo zawijanie dziecka w otulacz dla noworodka należy rozpocząć od odpowiedniego ułożenia materiału, jeden z jego rogów powinien być więc w ¾ wysokości zagięty do środka. Następnie na tak przygotowanym otulaczu należy ułożyć dziecko, tak aby zgięcie materiału kończyło się na linii powyżej jego ramion. Ostatni krok to natomiast zawinięcie bocznych rogów otulacza pod ciało dziecka, przy czym nie należy przy tym zbyt mocno ściskać ciała maluszka, zapewniając mu dużą swobodę ruchów i gotowe. Otulone w ten sposób dziecko można odłożyć do łóżeczka, układając je w nim na plecach.

Podsumowując, otulacze dla niemowląt to doskonały sposób na zapewnienie im w pierwszych miesiącach życia warunków zbliżonych do tych, które znają z brzucha mamy, a co za tym idzie gwarantujących poczucie bezpieczeństwa. Oprócz tego cechują się one także wieloma innymi zaletami, dlatego warto zdecydować się na ich zakup.

Shares: