Zdrowie

Depresja – jak z nią walczyć?

Depresja nie jest stanem, który występuje wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, natomiast jest to czas, w którym występujące objawy mogą się nasilać. Depresja jest chorobą, która dotyka niemal 14% całego społeczeństwa na świecie, w tym tekście przedstawimy czynności i zachowania, które mogą wspomóc tę nierówną walkę.

Rodzaje depresji

W medycynie wyróżnia się kilka typów depresji, m.in.:

 • depresja duża — jest to stan, w którym, osoba jest cały czas przygnębienia. Do innych charakterystycznych objawów można zaliczyć zaburzenia apetytu, bezsenność, a także pojawianie się myśli samobójczych,
 • depresja przewlekła — przejawia się bardzo podobnymi objawami, jak depresja duża, jednak jest ona rozciągnięta w czasie. Depresją przewlekłą, można nazwać stan, który trwa przynajmniej dwa lata, w przypadku dorosłych i jeden w przypadku młodzieży,

 • depresja dwubiegunowa — jest to przypadłość, która związana jest z występowaniem depresji dużej, wraz ze sporadycznymi epizodami maniakalnymi. Takie schorzenie może utrzymywać się przez nawet tydzień, i jest to stan, w którym umysł nie działa prawidłowo, w związku z czym, u osoby chorej może pojawiać się nadmierna wrażliwość na wiele sytuacji, a nawet wzburzenia psychomotoryczne,
 • cyklofrenia — są to objawy bardzo przybliżone do depresji dwubiegunowej, jednak występują one w dłuższym czasie, a same objawy są mniej intensywne.

Jak radzić sobie z depresją?

Depresja jest niezwykle trudną chorobą, która nieleczona prowadzi do samo destrukcji naszego organizmu. 

W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia pojawienia się depresji warto bezzwłocznie udać się do specjalisty, który po zdiagnozowaniu depresji, wdroży odpowiednie leczenie.

Warto także zaznaczyć, że istnieje bardzo wiele objawów depresji, natomiast obecność niektórych z nich, nie zawsze oznacza zaburzenia psychiczne.

Objawy depresji, które występują najczęściej to:

 • brak motywacji,
 • izolowanie się,
 • negatywne myślenie i przygnębienie, które utrzymuje się przez dłuższy czas,
 • samokrytyka,
 • brak energii,
 • obniżone libido,
 • zaburzenia pokarmowe,
 • problemy ze snem.

Jak można pomóc sobie samemu?

Oczywiście poza udaniem się do psychiatry lub psychologa, warto wdrożyć kilka czynności, które mogą nam pomóc w ciężkiej walce z depresją i łagodzić jej objawy.

W terapii online, pomoc profesjonalnych terapeutów jest zapewniona także w języku ukraińskim na hedeby.com.ua

Poniżej znajdują się porady, z których warto skorzystać:

 1. Przede wszystkim warto zaakceptować stan, w którym się znajdujemy. Dzięki akceptacji istnienia choroby możemy zbudować sobie stabilny fundament do zwalczenia jej. Niestety bardzo wiele osób próbuje wyprzeć tę świadomość, jednak jest to droga donikąd.
 2. Bądź aktywny fizycznie! Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że może to nie być takie proste, jednak warto wygospodarować sobie, choć odrobinę czasu na jakąkolwiek aktywność fizyczną (spacer, jazda rowerem). Sport może nie tylko pomóc w walce z depresją, ale poprawi działanie naszego układu pokarmowego i ułatwi nam zasypianie.
 3. Staraj się nie izolować. Podczas zmagania się z depresją, pojawia się bardzo silna potrzeba bycia w samotności, dlatego warto starać się ją pokonywać. Towarzystwo (zwłaszcza bliskich nam osób) jest niezwykle ważne, nawet jeśli uważasz, że jest to niepotrzebne.
 4. Czas na relaks. Bardzo dobrym sposobem na radzenie sobie ze stanami depresyjnymi jest relaks i stosowanie wszelkiego rodzaju technik relaksacyjnych. Niektóre z nich mogą sprawić, że zarówno twoje myśli, jak i ciało się uspokoi. 
 5. Wyznacz czas na sen. Depresja wiąże się z zaburzeniami snu, dlatego warto ustalić godzinę, o której będziesz kładł się spać.
 6. Właściwa dieta. Zmiana swoich nawyków żywieniowych może sprawić, że poczujemy się lepiej.
Shares: