Atopowe zapalenie skóry – poznaj najczęściej występujące objawy

 

Atopowe zapalenie skóry, nazywane inaczej wypryskiem atopowym bądź endogennym, jest nawrotową chorobą. Może rozpocząć się w okresie wczesnego dzieciństwa i trwać nawet do końca życia. Uważana za przypadłość cywilizacyjną powstaje na skutek genetyki i czynników zewnętrznych. Poznaj najczęściej występujące objawy.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Powody występowania tej choroby są niezwykle złożone. W rozwoju schorzenia udział mogą brać czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne. Szybciej pojawia się u osób obciążonych predyspozycjami, które przejęły od swoich członków rodziny. W przypadku atopowego zapalenia skóry zawsze będzie towarzyszyć defekt naskórka w postaci nadżerek, ranek oraz świądu i zaczerwienienia.

Lista przyczyn pojawienia się egzemy jest również długa. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na skłonności dziedziczne, a także wzrost zanieczyszczenia środowiska. Negatywny wpływ na jakość skóry ma również przetworzona żywność oraz alergeny pokarmowe. Nieprawidłowa pielęgnacja bądź pranie ubrań w proszkach, które posiadają w składach substancje uczulające także zaburza barierę ochronną naskórka. Jeśli jesteśmy uczuleni na sierść zwierząt, kurz bądź roztocza, warto zwrócić uwagę, czy nie towarzyszą temu inne znaki ostrzegawcze.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Jednym z pierwszych objawów atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd, który utrudnia funkcjonowanie choremu. Naskórek jest notorycznie podrażniany, a drapanie powoduje nadmierne jego wysuszanie. Na ciele pojawia się wtedy coraz więcej czerwonych plam oraz grudek. Niektóre z nich mogą również być wypełnione płynem surowiczym, przez który powstają bolesne ranki oraz nadżerki.

Charakterystyczne dla tej choroby są tak zwane rybie łuski, które powstają w wyniku łuszczenia się skóry. Wpływ na rozwój schorzenia może mieć także świąd w trakcie pocenia, zaćma czy nawet nietolerancja niektórych materiałów, jak na przykład wełny. Tendencyjne są również nawrotowe zakażenia skóry, które spowodowane są obniżoną barierą ochronną naskórka.

Jak zapobiegać objawom atopowego zapalenia skóry?

Leczenie tej przypadłości nie jest łatwe. Można jednak skutecznie chronić skórę przed rozrostem wykwitów i złagodzić podrażniony naskórek. W tym celu należy udać się do dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje problem i zaleci prawidłową farmakologię. Najczęściej przepisywane są środki przeciwhistaminowe, a także leki immunosupresyjne. Podobnie jak w przypadku trądziku torbielowatego bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja.

Jako podstawę oczyszczania naskórka warto włączyć delikatne żele myjące z dużą zawartością emolientów. To naturalne elementy uzupełniające ubytki w nawodnieniu naszej skóry. Nie można również zapominać o dodatku kremów nawilżających, ponieważ nawet skóra przetłuszczająca się wymaga odpowiedniego poziomu wody. Dobrze jest również zadbać o dużą ilość snu i zbilansowaną dietę. Każdy z tych czynników wspomoże skórę w walce z tą chorobą.

Marek Lisowski

Marek Lisowski

Entuzjasta motoryzacji, miłośnik sportów ekstremalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami, inspirując ich do poszukiwania nowych pasji. Jego dynamiczny styl pisania oddaje energię tematów, które porusza.

Artykuły: 656

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *