Dart elektroniczny – co to za gra?

Dart elektroniczny – co to za gra?

Dart, gra w lotki jest coraz bardziej popularna w Polsce. Początki tej towarzyskiej gry w Polsce sięgają lat 90-tych. To właśnie wtedy do Polski zawitała elektroniczna odmiana darta.

Różnice między dartem elektronicznym a klasycznym

Dart elektroniczny dość znacząco różni się od klasycznej odmiany. W darcie klasycznym tarcze do gry są sizalowe (zero elektroniki). W darcie elektronicznym jak sama nazwa wskazuje tarcza jest … elektroniczna.

Ma to swoje wielkie plusy. Punkty automatycznie są liczone, po każdej wbitej lotce w tarczę.
Zaczynamy grę mając na liczniku np 501 punktów (jedna z odmian gry w darta). Rzucając 20 punktów jedną lotką, 5 oraz 20 pkt następnymi (co kolejkę do dyspozycji mamy 3 lotki) co daje nam sumę 45 punktów.

Na liczniku pojawi się 501 – 45 pkt = 456 punktów. Tarcza sama zliczy punkty. Grając w darta elektronicznego możemy znaleźć dla siebie także inne formaty gier takie jak: Cricket, Shanghai czy Eliminator. Najpopularniejszymi grami są 301 i 501.

Tarcza elektroniczna i wielkość pól punktujących

Kolejną istotną różnicą między tarczą elektroniczną a sizalową jest często „nieregulaminowa” wielkość pół podwójnych oraz potrójnych. Pola te są bardzo często większe, szersze aniżeli w tarczy sizalowej.

Ktoś pomyśli – „o, to będzie łatwiej trafić i jest większa szansa na zdobycie większej ilości punktów” i to fakt. Będzie lżej i pewnie przyjemniej grać. Problem powstanie gdy będziemy musieli lub zwyczajnie zechcemy zagrać w turnieju w darta w pubie. Tam na 100% pola podwójne i potrójne będą regulaminowej wielkości. Bedą mniejsze i będzie nam trudniej.

Lepiej chyba trenować od samego początku na odpowiednich tarczach. Droższe odmiany tarcz elektronicznych posiadają takie pola. Gdy chcemy jednak tarczę do „piwka z kolegami”, to każda będzie dobra. Dart zawsze będzie świetną grą towarzyską.

Waga lotki w darcie

Ciekawostką jest, że w darcie elektronicznym mamy odgórnie podaną maksymalną wagę całej lotki. Wynosi ona 22 gramy. Jeszcze 2019 roku waga nie mogła przekraczać 20 gram. Grot lotki jest plastikowy. W darcie klasycznym grot jest stalowy.

Lotka nie może być cięższa z uwagi, że mogłaby zniszczyć delikatną matrycę tarczy. W darcie klasycznym limit wagi lotki już nas nie obejmuje. Są zawodnicy, którzy rzucają lotkami o wadze nawet 40 gram.

Dart elektroniczny jest też dużo głośniejszy. Tak, każdą trafioną lotkę w tarczę słychać na pewno, plusem są jednak często ciekawe wstawki muzyczne po skończonej grze lub trafieniu dużej ilości punktów.

Jeśli jednak masz sąsiadów za cienką ścianą i chcesz z nimi ciągle dobrze żyć, to w tym wypadku zastanów się dwa razy nad kupnem takiej tarczy.

Reasumując dart dzieli się na dwie odmiany: klasyczną i elektroniczną.

Klasyczna to tarcza sizalowa, elektroniczna to tarcze z tworzywa sztucznego w połączeniu z elektroniką. Każda odmiana ma swoje plusy i minusy. Dla jednego gracza hałas w czasie gry na elektroniku będzie nie do przyjęcia. Inny gracz za to, nie będzie chciał samodzielnie liczyć punktów i dlatego wybierze darta elektronicznego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij