Finanse

Czym różni się kredyt gotówkowy od pożyczki online?

Rynek finansowy w Polsce działa prężnie. Można prowadzić nowoczesne inwestycje, ale i pożyczać duże kwoty. Większość dorosłych Polaków deklaruje, że chociaż raz spłacało kredyt lub pożyczkę. Zatem takie zobowiązania stały się powszechne, ale i potrzebne. Niestety nie każdy ma oszczędności, które można by było przeznaczyć na nagłą awarię. Dlatego ten dział rynku zawsze będzie potrzebny. Możemy się jednak zastanawiać czy lepsze jest szybka pożyczka, czy może większy sens ma kredyt w banku?

Kredyty i pożyczki – co je różni?

Choć popularne jest używanie słów kredyt i pożyczka zamiennie, to nie powinniśmy tak robić, ponieważ oba zobowiązania mają inne definicje. Ponadto kredytu może udzielić tylko bank, a pożyczka to zobowiązanie, którego udzielić mogą wszyscy, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy pożyczkowe czy banki. Istnieją jeszcze inne różnice, które wynikają z definicji konkretnego produktu. Pożyczka udzielana jest na dowolny cel, którego nie trzeba podawać, a pożyczający dostaje na własność środki z niej. W przypadku kredytu jest odwrotnie. Zawsze udzielany jest na konkretny cel, a środki nadal są własnością banku, który daje je do dyspozycji kredytobiorcy.

Podstawy prawne.

Inne są też podstawy prawne obu zobowiązań. Kredyty bankowe reguluje Ustawa Prawo Bankowe. Natomiast przy pożyczkach zastosowanie ma Ustawa Kodeks Cywilny. Natomiast różnic nie ma w przepisach regulujących koszty, ponieważ reguluje je tzw. Ustawa antylichwiarska. Także Ustawa o kredycie konsumenckim odnosi się do obu tych zobowiązań. Dlatego pożyczka przez Internet na konto może być atrakcyjnym następstwem tradycyjnego kredytu bankowego.

Jak wziąć pożyczkę przez Internet?

Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Dostępne są różne rodzaje zobowiązań. Są tak zwane szybki chwilówki, czyli pożyczka w 5 minut bez zaświadczeń, ale i można dostać pożyczkę na raty. To osoba chcącą pożyczyć pieniądze wybiera jaką kwotę chce wziąć, rodzaj pożyczki oraz termin i sposób spłaty. Wystarczy wybrać odpowiednie dane na stronie pożyczkodawcy, a potem je zaakceptować i przejść do wypełniania wniosku.

Taka pożyczka od zaraz na dowód to tak naprawdę zwykła pożyczka gotówkowa. Dowód osobisty jest nam potrzebny do wpisania danych osobowych we wniosku. Nie można się tu pomylić i wpisywać informacji z pamięci, ponieważ nawet jedna litera źle wpisana spowoduje odrzucenie wniosku z powodów merytorycznych. A skąd firma będzie o tym wiedzieć? Właśnie temu służy przelew weryfikacyjny, który należy zrobić po wysłaniu wniosku. Dzięki niemu firma pożyczkowa sprawdzi wiarygodność danych podanych we wniosku z tymi podanymi na koncie bankowym.

Co jeszcze trzeba wpisać? Nie potrzeba zaświadczenia o dochodach, nawet jeśli interesuje nas pożyczka na raty przez Internet, wystarczy wypełnić wniosek. W kolejnych rubrykach należy podać wysokość dochodów i ich źródło. Akceptowane są nie tylko umowa o pracę, ale też umowy cywilnoprawne czy stały dochód uzyskiwany np. za wynajem mieszkania. Takie oświadczenie finansowe jest równie ważne, jak zaświadczenie. Musimy więc wypełnić je zgodnie z prawdą.

We wniosku trzeba też zaznaczyć zgodę na sprawdzenie baz. Czy jest to konieczne? Niestety firmy pożyczkowe są prawnie zobligowane do sprawdzania baz dłużników. Jednak nie musi to być BIK, może to być inna baza, która zawiera dane potwierdzające wiarygodność finansową. Może to rzutować na odpowiedź na wniosek. Koniecznie trzeba pamiętać, że firmy pożyczkowe wnioski rozpatrują indywidualnie, a więc jeden czy dwa stare wpisy nie muszą oznaczać odmowy.

Szybka pożyczka czy tradycyjny kredyt – co wybrać?

Sporo osób, gdy potrzebuje pożyczyć pieniądze, po prostu udaje się do banku. Nie jest to zły pomysł, ponieważ tradycyjne kredyty gotówkowe też mogą być atrakcyjne. Problemem jest jednak spełnienie wymogów bankowych. Coraz mniej osób je spełnia, dlatego bardziej popularne stały się pożyczki przez Internet. Zastanawiając się do wybrać, warto sprawdzić wymagania obu stron, ale i koszty. Chcąc pożyczyć tanio, nie można wykreślać żadnej opcji.

Czy da się porównać między sobą pożyczkę pozabankową i kredyt gotówkowy? Oczywiście, że tak. Warto zacząć od przeczytania regulaminu. A zwłaszcza, jeśli trafimy na ofertę promocyjną, koniecznie trzeba sprawdzić jej warunki. Natomiast samo porównanie, która opcja jest tańsza, będzie bardzo łatwe. Wystarczy spojrzeć na RRSO, które podawane jest w reprezentatywnym przykładzie. Im wyższy wynik, tym droższa oferta. Przy RRSO podawane są zsumowane koszty zobowiązania w ujęciu procentowym w skali rocznej. Dlatego można ocenić różne rodzaje zobowiązań za pomocą tego wskaźnika.

Niebezpieczne jest jednak pożyczanie bez umiaru. Nawet w ramach darmowych pożyczek czy ofert do spłaty w ratach, można w końcu przedobrzyć i doprowadzić do stanu, gdzie kolejna pożyczka na już będzie potrzebna, aby zapłacić rachunki. Dlatego dobrze jest wybrać mądrze kwotę i pożyczyć dokładnie tyle, ile jesteśmy w stanie oddać. Nie ważne czy wybierzemy pożyczkę, czy kredyt, ale istotne jest, abyśmy spłacili swoje zobowiązanie w terminie.

undefined

Shares: