Finanse

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Przez szalejącą inflację pożyczka pozabankowa znajduje nowe zastosowanie. Często brana jest po to, aby utrzymać dotychczasowy poziom życia i nie musieć rezygnować z dotychczasowych zwyczajów czy przyjemności. Jest to również szansa na uzyskanie finansowania dla osób, którym odmówiły banki ze względu na rosnące stopy procentowe, a wraz z nimi malejącą zdolność kredytową.

Co to jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczka pozabankowa to produkt, z którego można skorzystać nie w banku, a w firmie pożyczkowej. Finansowanie jest udzielane na dowolny cel, a za pożyczenie środków trzeba zapłacić odsetki i najczęściej również prowizję. Środki przyznawane są w oparciu o podpisaną przez obie strony umowę, a pożyczkobiorca musi je oddać w umówionym terminie.

Zasady udzielania pożyczek pozabankowych reguluje Kodeks cywilny, natomiast kredytów Prawo bankowe.

Kiedy pożyczka pozabankowa to dobry wybór?

Warto rozważyć pożyczki pozabankowe, jeżeli zależy Ci na tym, aby pieniądze otrzymać szybko i bez wychodzenia z domu. Banki zazwyczaj wymagają od osób, które nie były dotychczas ich klientami, pojawienia się w placówce w celu potwierdzenia tożsamości i podpisania umowy w formie papierowej.

Firmy pożyczkowe potwierdzają tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego albo aplikacji Kontomatik, natomiast umowa jest podpisywana zdalnie. Dlatego gdy chcesz oszczędzić czas i nie ruszać się z własnego domu, to pożyczka pozabankowa będzie dobrym wyborem.

Pamiętaj, że nieprzerwana od kilku miesięcy seria podwyżek stóp procentowych wpływa na obniżenie średniej zdolności kredytowej. Przez wzrost rat spowodowanych rosnącą stawką WIBOR® przy stałych dochodach z miesiąca na miesiąc coraz mniej można pożyczyć.

Dlatego szansa na uzyskanie kredytu również sukcesywnie spada. Odpowiedzią na potrzeby osób, które spotkały się z negatywną decyzją w banku, jest właśnie pożyczka pozabankowa. Firmy pożyczkowe bowiem mniej restrykcyjnie oceniają swoich klientów.

Jak wziąć pożyczkę pozabankową?

Zobacz, jak krok po kroku wziąć pożyczkę pozabankową:

  1. Wybierz odpowiednią firmę pożyczkową. Najłatwiej użyć do tego internetowej wyszukiwarki, wpisując hasło „pożyczka pozabankowa”, ewentualnie skorzystać z rankingów tych produktów, przygotowywanych przez niezależne porównywarki. Warto wejść na kilka stron internetowych, porównać proponowane koszty (przy kwocie i okresie, które Cię interesują), poczytać opinie i zweryfikować wiarygodność pożyczkodawcy.
  2. Skorzystaj z kalkulatora pożyczkowego w wybranej firmy. Każdy pożyczkodawca udostępnia na swojej stronie kalkulator, który przy wybraniu kwoty i okresu spłaty wylicza, jaka będzie rata i koszt pożyczki pozabankowej.
  3. Złóż wniosek o pożyczkę. Kiedy wybierzesz już parametry swojej pożyczki, następnym krokiem będzie wypełnienie wniosku. Potrzebujesz do tego swojego dowodu osobistego. We wniosku trzeba uzupełnić Twoje dane osobowe, teleadresowe i dochodowe.
  4. Potwierdź swoją tożsamość. Aby aplikacja mogła zostać skierowana do rozpatrzenia, musisz jeszcze potwierdzić swoje dane osobowe. Wykorzystuje się do tego przelew weryfikacyjny albo bezpieczną aplikację Kontomatik – wszystkie informacje znajdziesz na stronie internetowej wybranego przez siebie pożyczkodawcy.
  5. Poczekaj na decyzję. Na tym etapie Twój wniosek trafia do oceny, a analitycy sprawdzają, czy w Twojej sytuacji finansowej dasz radę spłacać kwotę, o którą wnioskujesz. O tym, czy pożyczka pozabankowa zostanie Ci udzielona, zostaniesz poinformowany SMS-em oraz mailem.
  6. Podpisz umowę. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to otrzymasz elektroniczną umowę do podpisania.
  7. Środki trafiają na Twoje konto! Po podpisaniu dokumentów pieniądze są wysyłane na Twoje konto, a Ty możesz je przeznaczyć, na co chcesz. A później zostaje Ci tylko pamiętać, aby raty spłacać w umówionym terminie.

Pożyczka pozabankowa a BIK

Kiedyś pożyczki pozabankowe kojarzyły się z tym, że pożyczkodawcy nie sprawdzają informacji w Biurze Informacji Kredytowej, więc pożyczają środki nawet osobom zadłużonym z zaległościami. Jest to jednak nieprawda, bo aktualnie sektor pozabankowy, podobnie jak banki, dba o bezpieczeństwo pożyczania.

Dlatego w ramach analizy wniosku pożyczkodawcy sprawdzają potencjalnego klienta w BIK, ale także w biurach informacji gospodarczej, takich jak: BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów czy rejestr dłużników ERIF.

Pożyczka pozabankowa a oprocentowanie

Za udostępnienie środków w ramach pożyczki pozabankowej płaci się odsetki, których wysokość jest określona w stawce oprocentowania. Warto wiedzieć, że podobnie jak kredyty, także pożyczki pozabankowe podlegają pod zapisy Ustawy o kredycie konsumenckim, który reguluje maksymalne oprocentowanie produktów kredytowych.

Pożyczka pozabankowa a RRSO

Ta sama ustawa narzuca na pożyczkodawców obowiązek przedstawiania RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania przy ofertach pożyczek. Jest to wartość, przyrównana do skali roku, która uwzględnia wszystkie koszty zobowiązania, czyli odsetki, prowizję, opłatę przygotowawczą czy ubezpieczenie.

Jeśli porównamy ze sobą dwie oferty na tę samą kwotę i okres, to ta z niższym RRSO na pewno będzie tańsza.

Pamiętaj jednak, że ten wskaźnik jest przyrównywany do skali roku. Dlatego np. przy pożyczkach pozabankowych na krótki okres (np. na 30 dni) RRSO może być bardzo wysokie, ale nie oznacza to, że produkt jest horrendalnie drogi. W takim przypadku lepiej porównywać oferty po wysokości raty lub sumie do zwrotu.

Pożyczka pozabankowa a prowizja

Jednym z elementów kosztu pożyczki pozabankowej jest prowizja. Jest to opłata za przyznanie środków – płatna jednorazowo albo doliczana do raty. Maksymalna wysokość prowizji nie jest uregulowana prawnie.

Na czym polega pożyczka pozabankowa?

Podsumowując, pożyczka pozabankowa to produkt, który da Ci możliwość otrzymania finansowego wsparcia bez wychodzenia z domu. Pożyczone środki możesz przeznaczyć na dowolny cel i nie musisz w żaden sposób dokumentować swoich wydatków.

Pamiętaj jednak o tym, aby zawnioskować tylko o taką kwotę, którą realnie dasz radę spłacać ze swoich bieżących dochodów. Terminowe oddawanie zadłużenia jest niezwykle ważne, bo wpływa na późniejszą szansę na uzyskanie kolejnej pożyczki lub kredytu.

Shares: