Uroda

Czy jedzenie samych warzyw jest zdrowe?

Często mówi się, że należy jeść dużo warzyw, bo są one zdrowe. Oczywiście trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Ale czy zdrowe jest jedzenie tylko i wyłącznie warzyw? Czas poznać założenia tej diety i dowiedzieć się, czy jej stosowanie, aby na pewno jest zdrowe.

Krótko i na temat czyli założenia diety warzywnej

Zasadniczo wydaje się, że jedzenie samych warzyw powinno być zdrowe, wszak są one źródłem witamin czy innych składników odżywczych, ale też są źródłem błonnika. Do tego jeszcze są niskokaloryczne. Brzmi dobrze? Na pozór i zaraz się przekonacie, dlaczego tak jest. Otóż założenia diety warzywnej zakładają, że należy spożywać tylko i wyłącznie warzywa, jednak przez określony czas, a mianowicie około tydzień do dziesięciu dni. Ma to być swoisty detoks, który przy tym pozwoli oczyścić jelita ze złogów. Jednak trzeba też wiedzieć, że ta dieta zakłada spożywanie dużej ilości warzyw, ale konieczni niskoskrobianowych i do tego o niskim indeksie glikemicznym. Należy przy tym spożywać posiłki, które będą składać się z połączenia warzyw surowych, z gotowanymi, do tego można też dodać blanszowane i rzecz jasna nie można zapomnieć o kiszonkach. Takie rozwiązanie pozwala przygotowywać różnorodne dania, a więc surówki, sałatki czy zupy. Jednak ta dieta jest na tyle restrykcyjna, iż poza warzywami nie należy nic innego spożywać. Zatem z diety należy wyeliminować mięso, słodycze oraz produkty zbożowe. Niedozwolone jest też spożywanie owoców morza czy nawet tłuszczy. Do tego jeszcze występują odmiany diety warzywnej, czyli choćby dieta zielono-biała, co jak nazwa wskazuje zakłada jadanie tylko zielonych i białych warzyw. Do tego jest jeszcze inna odmiana, choćby dieta warzywno-owocowa czy szybka dieta warzywna.

O niedoborach słów kilka

Dieta według założeń nie powinna być stosowana dłużej niż 10 dni i traktowana jest wtedy jako dieta oczyszczająca czy dieta odchudzająca. W jednym i drugim przypadku podaż kalorii, jaką dostarczacie organizmowi, będzie bardzo niska, stąd też możliwe są liczne niedobory, a przy tym kilogramy mogą szybko spadać. Jednak po powrocie do normalnej diety może nastąpić efekt jojo, czyli kilogramy wrócą ze zdwojoną siłą, a raczej ilością. Zatem już można zauważyć, że nie ma ona nic wspólnego ze zdrową dietę i jest raczej połączeniem głodzenia się z efektem przeczyszczającym, bo spożywając tylko warzywa, dostarczycie organizmowi za duże ilości błonnika, a to z kolei przełożyć się może na biegunki. Z kolei biegunka może doprowadzić do odwodnienia. Jakby mało było wad, to Wasz organizm może jeszcze się rozregulować, a w rezultacie metabolizm zwolni. Nie ma się co oszukiwać, będąc na tej diecie będziecie czuć się osłabieni, ale też bez energii. Owszem jej stosowanie przez tydzień nie będzie dla Was jakoś szczególnie szkodliwe, ale na dłuższą metę już tak. Jednak w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, choćby cukrzycę, stosowanie diety opartej tylko na warzywach może być niebezpieczne.

Brak białka w diecie – mit

Dieta warzywna nie jest polecana. Jednak wiele osób błędnie uważa, że dlatego, iż w takiej diecie nie ma białka, a przecież ono jest ważny budulcem w diecie. I oczywiście to, że pełni ważną rolę jest prawdą, jednak warzywa mogą być bardzo dobrym źródłem białka. Wystarczy tylko zwiększyć ilość spożywania choćby warzyw strączkowych. Jeżeli jednak nie będzie spożywać warzyw, które są dobrym źródłem białka, to rzeczywiście jego dobór zainicjuje procesy kataboliczne i zacznie być zużywane białko wewnątrzustrojowe i to na cele energetyczne. Do tego sam szybki efekt „odchudzający” będzie wynikał z właściwości moczopędnych warzyw oraz efektu przeczyszczającego spowodowanego spożyciem zbyt dużej ilości błonnika pokarmowego.

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Pamiętajcie, że zdrowa dieta do zbilansowana dieta i właśnie na taką należy postawić. Nie można spożywać samych warzyw czy owoców. Można natomiast zrezygnować z mięsa czy produktów pochodzenia zwierzęcego, bo w przeciwieństwie do diety warzywnej dieta wegańska czy wegetariańska są zdrowe i zalecane. Oczywiście przygotowanie zbilansowanych posiłków wcale nie musi być skomplikowane. Ale jeżeli nie macie czasu czy też chęci, to zawsze możecie zdecydować na dietetyczny catering. Poznań, Katowice czy Warszawa – tak naprawdę niezależnie, w jakim mieście mieszkacie, bez problemu znajdziecie firmę, która zajmuje się przygotowaniem takich posiłków, które są smaczne i zdrowe, a przy tym zbilansowane.

Shares: