Lifestyle

Czy dla każdego szybki Internet jest niezbędny? Proste pytanie, ale odpowiedź już trudniejsza…ale my ją znamy

Trudno wyobrazić sobie brak podłączenia do Internetu. Choć jeszcze 20 lat temu był to luksus, na który niewielu było stać, a prędkość łącza była naprawdę marna, choć ceny wysokie. Skoro już o szybkości Internetu mowa, często pojawia się pytanie: czy dla każdego szybka sieć jest niezbędna? Pozornie to pytanie wydaje się proste, ale jednocześnie odpowiedź nie jest już taka łatwa. Na szczęście my ją znamy…

Szybki Internet – drogi Internet

praca przy laptopieJak nietrudno się domyślić bardzo szybki Internet jest droższy, a klasyczna prędkość w przypadku światłowodu to przynajmniej 300 Mb/s, a najwyższa nawet 1000 Mb/s. Często Internet radiowy jest tańszy niż łącze LTE. Jeszcze do niedawna wiele sieci komputerowych oferowała Internet, ale ceny były windowane i zwyczajnie takie rozwiązanie się nie opłacało, a i z zasięg pozostawiał wiele do życzenia. Na szczęście te czasy mamy za sobą, no może jeszcze nie do końca, jednak zazwyczaj oferty są już porównywalne, bądź minimalnie różnią się ceną w przypadku podobnej prędkości. Pamiętajcie jednak, że to czy wybierzecie LTE, Internet Radiowy czy światłowód zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania. Również i w tym przypadku dużo się przez ostanie lata zmieniło i niemal każdy mieszkaniec Polski ma dostęp do Internetu. Zawady, Czarny, Wasilków to małe, mało znane miejscowości, a jednak ich mieszkańcy mają dostęp do dobrej sieci, co bądźmy szczerzy nie do pomyślenia byłoby kilkanaście lat wstecz.

Wybór ma znaczenie

Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru dostawcy pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzić opinie, dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek. Warto także porównać oferty i ceny, w ten prosty sposób znajdziecie ofertę, które będzie Wam najbardziej odpowiadać. Jednocześnie przypominamy, że nie każdy potrzebuje bardzo szybkiego łącza, szczególnie jeżeli korzystacie z Internetu tylko i wyłącznie w celach rozrywkowych. W takiej sytuacji wystarczy tylko i wyłącznie minimalna prędkość, czyli 10 Mb/s, choć jeśli poza przeglądaniem stron chcecie oglądać filmy przyda się chociaż 50 Mb/s. Minimalna prędkość jest wystarczająca jeżeli macie ochotę w sieci poczytać wiadomości czy zalogować się na Facebook czy Instagram i nie pracujecie przez Internet.

Jaką prędkość Internetu wybrać?

internet grafikaPrędkość minimalna wystarczy w przypadku osób, które z sieci korzystają krótko i raczej okazyjnie. Z kolei jeżeli pracujecie korzystając z Internetu, albo tez oglądacie telewizję Internetową plus z jednego łącza korzysta kilku domowników, wtedy, jak zapewne możecie się domyślić, prędkość minimalna nie jest wystarczająca i zwyczajnie strony będą otwierać się długo, a filmy często będą przerywane przez buforowanie. W takiej sytuacji lepiej wybrać prędkość szybszą, czyli minimum 50 Mb/s, a najlepiej 100 Mb/s. Oczywiście pamiętajcie jeszcze o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie zwróćcie uwagę na prędkość wysyłania. Jest to szczególnie ważne, gdy wrzucacie filmiki do Internetu bądź też wysyłacie pocztę z dużymi załącznikami.

Internet dla gracza

Gracze zawodowi również muszą mieć dostęp do szybkiego Internetu. A więc szybkość powinna wynosić minimum 500 Mb/s, choć jeżeli macie taką możliwość to postawcie na 1 Gb/s. Ale to nie wszystko, otóż bardzo ważny jest też czas odpowiedzi, czyli ping. Jest on podawany w milisekundach i jednocześnie określa czas w jakim serwer wysyła odpowiedź. W tym przypadku polecamy taki, który mieści się w zakresie 20-50 ms. Również tutaj prędkość wysyłania ma nadrzędne znaczenie. Ale żeby nie było tak łatwo to nie tylko prędkość, ping czy szybkość wysłania ma wpływ na Wasze łącze, ale także sama lokalizacja, a więc miejsce gdzie mieszkacie. Przypominamy, aby dodatkowo testować łącze, dzięki temu sprawdzicie, na jakie osiągi możecie w rzeczywistości liczyć.

Bądźmy szczerzy, nie każdy potrzebuje szybkiego czy bardzo szybkiego Internetu. Wielu osobom wystarczy tylko podstawowa prędkość wynosząca 10 Mb/s. Jeżeli z sieci korzysta wiele osób to oczywiście trzeba postawić na szybszy Internet. Już 50 MB/s sprawdzi się dla całej rodziny, nawet jeżeli w tym samym czasie z Internetu będzie korzystać kilka osób. Taka prędkość sprawdzi się nawet dla miłośników Netflixa. Ponownie przypominamy, aby przed ostateczną decyzją sprawdzić opinie w sieci i wybrać dla siebie najlepszego dostawcę.

Shares: