Zdrowie

Czy aktywność fizyczna wpływa na zdrowy sen?

Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna ma bardzo pozytywny wpływ na lepszy sen. Uprawianie sportu sprawia, że długi odpoczynek jest dużo lepszy, a samo zaśnięcie przebiega bardzo szybko. Co jeszcze dzieje się w naszym organizmie, kiedy aktywność fizyczna jest naszą codziennością? Czytaj dalej, a otrzymasz odpowiedź na to pytanie!

Wpływ aktywności fizycznej na sen

Poniżej przedstawimy kilka spostrzeżeniach związków między aktywnością fizyczną a zdrowym snem:

  • lepsza jakość snu – regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie jakości snu. Osoby, które regularnie uprawiają jakiś sport, często mają sen lepszej jakości, co może być związane z mniejszą liczbą epizodów bezdechu sennego i mniejszym ryzykiem wystąpienia bezsenności.
  • skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia – regularne uprawianie wybranego sportu może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego do zaśnięcia. Zmęczenie fizyczne po treningu może sprzyjać szybszemu zasypianiu.
  • zwiększenie czasu trwania snu głębokiego – aktywność fizyczna może również pomóc w zwiększeniu czasu trwania snu głębokiego, co jest ważne dla regeneracji organizmu i wypoczynku.
  • regulacja rytmu snu – uprawianie sportu może pomóc w regulacji rytmu snu, zwłaszcza jeśli jest uprawiana regularnie o tej samej porze dnia. To może pomóc ustabilizować wewnętrzny zegar biologiczny organizmu i poprawić rytm oraz jakość snu.
  • lepsze samopoczucie psychiczne – aktywność fizyczna może pomóc w redukcji stresu, lęku i objawów depresji, co może przyczynić się do lepszego snu. Lepsze samopoczucie psychiczne może również pomóc w zasypianiu i utrzymaniu zdrowego snu.

Należy jednak zauważyć, że indywidualne doznania w zakresie snu mogą się różnić, a aktywność fizyczna może wpływać na sen w sposób indywidualny. Niektóre osoby mogą odczuwać większe korzyści ze snu po aktywności fizycznej niż inne. Dlatego ważne jest słuchanie swojego ciała i monitorowanie własnego snu, aby znaleźć optymalny plan aktywności fizycznej, który będzie odpowiedni dla indywidualnych potrzeb zdrowia i snu.

Wyposażenie łóżka

Dobrze wyposażone łóżko to kluczowy element zdrowego snu. Na pierwszym miejscu jest oczywiście dobrej jakości materac, który powinien być dla nas wygodny i dobrany idealnie do naszych potrzeb oraz preferencji. Drugim i również bardzo ważnym elementem są poduszki. Na stronie Hilding możesz znaleźć ich kilka, więc na pewno wybierzesz tę najlepszą dla siebie! Kolejnymi istotnymi rzeczami są kołdry oraz pościel, które również muszą być idealnie dopasowane do ich użytkownika. Pamiętaj, że obecnie na rynku dostępne są naprawdę różne rodzaje pościeli, ale można je podzielić ze względu na porę roku, np. na kołdrę letnią, zimową oraz całoroczną. Jeśli chodzi o pościel, to powinna być ona wykonana z miękkiego i przewiewnego materiału, jakim jest len czy bawełna, aby zapewnić optymalne warunki do spania.

Artykuł powstał przy współpracy z Hilding.pl

Shares: