Dzieci

Czas na ruch! Sprawdź trampoliny ogrodowe!

Trampoliny ogrodowe to jedna z ulubionych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu dzieci i nastolatków. Są lubiane za możliwość nieskrępowanej zabawy i swobodnego unoszenia się nad ziemią. Dorośli cenią je za trening mięśni nóg oraz sposób na spalenie kalorii. Zastanawiasz się nad kupnem trampoliny? Przekonamy cię, że warto!

Dlaczego warto kupić dziecku trampolinę?

Dzieci są w ciągłym ruchu. Uwielbiają biegać, skakać, korzystać z wszelkich dostępnych form aktywności. Trampolina ogrodowa to przedmiot marzeń i powód do zazdrości, jeśli stoi w ogródku sąsiada. Każde dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym marzy o własnej trampolinie. Nawet nastolatki chętnie z nich korzystają.

Trampolina w przydomowym ogródku to świetny sposób na spalenie nadmiaru energii, ale przede wszystkim na zachęcenie dziecka do aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdzi się nawet w przypadku jedynaków i tym bije na głowę inne akcesoria. Nie da się grać jednoosobowo w piłkę, ale jak najbardziej można samodzielnie skakać, np. w rytm ulubionej muzyki. Przy tym trampolina to nie tylko zabawa, ale też sposób na poprawienie koordynacji i motoryki, a także wzmocnienie mięśni różnych partii ciała.

Trampolina_ogrodowa_Premium_z_siatka_wewnetrzna_366_cm_Jump_Hero_12FT_Trampoliny_ogrodowe_8807.jpg
Trampolina ogrodowa z wewnętrzną siatką bezpieczeństwa, fot. Ogrodosfera.pl

Trampolina ogrodowa – trening dla małych i dużych

Z trampolin ogrodowych zazwyczaj korzystają dzieci (mogą to robić, jeśli skończą trzy lata), ale i rodzice bez większego trudu dają się namówić na wspólną zabawę. Trzeba tylko pamiętać o maksymalnym obciążeniu, które zazwyczaj wynosi 100 lub 150 kg. To kwestia bezpieczeństwa i nie można jej lekceważyć, dlatego warto kupić większą trampolinę, na której pobawi się kilkoro dzieci, nawet nastoletnich.

Sprawdź trampoliny ogrodowe w ogrodosfera.pl. Znajdziesz tam zarówno małe, w wersji dla dzieci, jak i duże, z których mogą bezpiecznie korzystać dorośli.

Regularne skakanie na trampolinie to świetny trening dla nóg – wzmacniają się mięśnie łydek, uda i pośladki. Przy tym warto wiedzieć, że skakanie na trampolinie jest przyjazne dla stawów, na pewno bezpieczniejsze niż skakanie na skakance na twardym podłożu.

Skoki na trampolinie wzmacniają też mięśnie brzucha, poprawiają sylwetkę, aktywizują mięśnie głębokie. Dorosłych na pewno zainteresuje fakt, iż trampolina pomaga w odzyskaniu nieskazitelnej figury.

Trampoliny_ogrodowe_trampolina_z_siatka_bezpieczenstwa_Jump_Hero_w_ogrodzie_121437.jpg
Duża trampolina ogrodowa, fot. Ogrodosfera.pl

Jak bezpiecznie skakać na trampolinie?

Czy trampoliny są kontuzjogenne? Prawidłowe użytkowanie nie powinno przynieść negatywnych skutków, ale nie da się ukryć, że wypadki się zdarzają. Aby im maksymalnie zapobiegać, należy ostrzec dziecko, iż:

– nie powinno opierać się o siatkę zabezpieczającą,

– bezpieczne skakanie to skakanie na środku maty,

– jeśli dzieci jest kilkoro, powinny zachować bezpieczną odległość – producenci zwykle rygorystycznie zalecają, by jednorazowo skakało tylko jedno dziecko, ale praktyka pokazuje, że bywa różnie, trzeba więc uczulić dzieci, by uważały na siebie,

– nie wolno skakać, jeśli wejście na trampolinę nie jest zasunięte,

– przed skakaniem trzeba zdjąć buty,

– nie wolno skakać, gdy mata jest mokra,

– nie wolno skakać na prostych nogach, trzeba uginać kolana.

Dorośli, którzy rozstawiają trampolinę, muszą pamiętać, że:

– trzeba ustawić ją stabilnie na równym podłożu,

– nad trampoliną nie mogą znajdować się żadne przedmioty – mowa zarówno o gałęziach drzew, jak i sznurkach na pranie lub przewodach elektrycznych. Dzieci niejednokrotnie w czasie skakania mają głowę powyżej siatki zabezpieczającej.

Shares: