Dzieci

Życie przedszkolaka, na co rodzice muszą się przygotować?

Nie chcę do przedszkola!

Rozpoczęcie przygody z przedszkolem oznacza otwarcie nowego etapu w życiu zarówno dziecka, jak i jego rodziców. Najtrudniejsze wydają się pierwsze dni w nowym miejscu, jednak trudność mogą pojawiać się także w kolejnych okresach. Sprawdź, na co się przygotować, gdy dziecko idzie do przedszkola.

Życie przedszkolaka nie jest proste – maluch musi przede wszystkim przyzwyczaić się do nowej sytuacji, zwłaszcza jeśli do tej pory całe dnie spędzał z mamą bądź z babcią. Najwięcej rodziców uskarża się na to, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola, i to nie tylko w pierwszych dniach, lecz również w kolejnych miesiącach. Co zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim należy:

  • wytłumaczyć dziecku, dlaczego chodzi do przedszkola,
  • rozmawiać, tak aby dowiedzieć się, z czego wynika niechęć malucha,
  • skonsultować się z nauczycielami odnośnie zachowania dziecka w przedszkolu,
  • spędzać z maluchem sporo czasu po powrocie do domu.

Warto pamiętać, że nawet dzieciom, które na co dzień chętnie chodzą do przedszkola, może być trudno wrócić po chorobie czy po dłuższym weekendzie.

Zmienne nastroje

Dotychczas dziecko zachowywało się niczym anioł, a teraz jego zachowania są nie do opanowania? To typowe dla przedszkolaków, które spędzają w placówce sporo czasu każdego dnia. Zwykle trudno im poradzić sobie z napięciem, stresem i przebodźcowaniem, dlatego w ten sposób wyrażają swoje emocje. Warto znaleźć sposób na to, aby rozładować zbędne napięcie. Pamiętajmy, że zmienne nastroje mogą być też efektem zmęczenia. Dziecko, które wstaje wcześniej, niż dotychczas, powinno też wcześniej chodzić spać.

Chorujący przedszkolak

W życiu przedszkolaka powszechne są choroby, na co rodzice w szczególności powinni się przygotować. Chorują zwłaszcza dzieci z obniżoną odpornością oraz te, które nie chodziły do żłobka i nie mają w domu rodzeństwa. Dlaczego? Ponieważ po raz pierwszy spotykają się z drobnoustrojami, na które ich organizm musi nauczyć się odpowiednio reagować. Typowe choroby przedszkolaków to:

  1. zapalenie gardła,
  2. zapalenie ucha środkowego,
  3. grypa żołądkowa,
  4. przeziębienie,
  5. ospa.

Pamiętajmy, aby dziecka z objawami chorobowymi nie puszczać do przedszkola – powinno pozostać w domu aż do ich całkowitego ustąpienia.

Zmiana pasji i zainteresowań

Dziecko, uczęszczając do przedszkola, ma możliwość poznać otaczający je świat z zupełnie innej perspektywy. Warto mieć na uwadze, że maluchy przynoszą z placówki nowe pasje, zainteresowania czy nawyki. Nie zdziwmy się więc, jeśli dziecko powie nam, że nie chce już układać puzzli, które ma w domu, gdyż woli zupełnie inne, podobne do tych, które układa w przedszkolu. Niektóre przedszkolaki są zafascynowane nowym miejscem do tego stopnia, że najchętniej przebywałyby w nim cały czas. W takiej sytuacji warto rozważyć wydłużenie czasu pobytu w placówce, zwłaszcza jeśli odbieramy dziecko na przykład od razu po obiedzie. Dzięki temu będzie miało możliwość uczestniczenia w różnych aktywnościach.

Uwagi ze strony nauczycieli

Nauczyciele pracujący w przedszkolu spędzają z dziećmi sporą część dnia, dlatego są w stanie zauważyć pewne niepokojące sygnały. Mowa tutaj na przykład o trudnościach w nawiązywaniu kontaktów, nieumiejętności dostosowania się do grupy czy zachowaniach atypowych dla danego wieku. Warto być otwartym na uwagi nauczycieli, którzy starają się pomóc dziecku. Ponadto rodzice zazwyczaj nie posiadają specjalistycznej wiedzy, zatem zachowania, które w ich ocenie są normalne, w rzeczywistości mogą wymagać odpowiedniego podejścia czy nawet pomocy profesjonalisty.

 

 

 

Shares: