cotojestspamkilkaporadjakgoblokowac

Co to jest SPAM? Kilka porad, jak go blokować

Co oznacza słowo „spam”?

Choć obecnie termin „spam” odnosi się w zdecydowanej większości przypadków do niechcianych maili i wiadomości, jeszcze kilkadziesiąt lat temu słowo to miało zupełnie inne znaczenie. Pierwotnie w ten sposób nazywało się… konserwową mielonkę produkowaną w USA. W tym przypadku nazwa pochodzi prawdopodobnie od skróconej nazwy „spiced ham” („przyprawiana wędlina”). W jaki sposób słowo to stało się określeniem na niepożądane wiadomości w serwisach online? Odpowiedzią może być pewien skecz Monty Pythona, w którym jednym z głównych tematów jest restauracja serwująca wyłącznie dania ze wspomnianą mielonką. Wszechobecność spamu w menu została skojarzona z niechcianymi mailami, przez co termin ten zmienił znaczenie wraz z rozwojem Internetu.

Co to jest spam?

Co ciekawe, nie każda niechciana wiadomość jest traktowana jak spam. Aby móc zaklasyfikować maile do tej kategorii, muszą one być wysyłane masowo, a także mieć potencjał zapewnienia zysku nadawcy. Do tego spam sam w sobie niepotrzebnie zajmuje miejsce na serwerach, co w przypadku sporego natężenia takich wiadomości może prowadzić do znacznego spowolnienia działania różnych systemów. Jednym z rodzajów ataków hakerskich jest np. phishing – przygotowywanie strony podszywającej się pod zaufany podmiot, by wyłudzić od użytkownika dane osobowe.

Jak blokować spam?

Oto kilka porad, które pozwolą uchronić się przed spamem:

  • nie podawaj swoich ani firmowych adresów e-mail na niezaufanych stronach;
  • ukrywaj adresy w portalach społecznościowych i innych miejscach, gdzie mogą być publicznie dostępne;
  • wykorzystaj filtry oferowane przez usługodawców czy programy do poczty elektronicznej;
  • wyłącz automatyczne ładowanie skryptów i obrazów, które mogą zawierać wirusy;
  • przygotuj formularz kontaktowy na stronie zamiast publikowania adresu e-mail;
  • gdy wykryjesz spam, który nie został automatycznie oflagowany przez klienta pocztowego, dodaj nadawcę do czarnej listy.

INEA dla firm – postaw na sprawny Internet

Aby zapewnić sprawne działanie firmowej sieci, a także efektywne zabezpieczenia  przed działaniami hakerów, potrzebny będzie przede wszystkim odpowiedni wybór usług. Warto pod tym względem zwrócić uwagę m.in. na ofertę INEA dla firm – operator zapewnia dostęp do szybkiego, symetrycznego Internetu światłowodowego oraz szeregu innych rozwiązań. Dzięki usługom od INEA, biznes jest bezpieczniejszy – w ramach usługi Internetu dla firm można skorzystać również z pakietu ochrony ANTY-DDoS. Propozycje INEA dla firm obejmują także m.in. Internet mobilny. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie INEA Biznes.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi:

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij