Zdrowie

Co oznacza opadający kącik ust?

Opadający kącik ust to pozornie niewinne zjawisko, często utożsamiane z postępującym z wiekiem spadkiem elastyczności skóry. Opadający kącik ust może być jednak objawem problemów zdrowotnych na tle neurologicznym.

Opadający kącik ust

Opadający kącik ust to objaw niewielu schorzeń, zwykle tych z grupy dermatologicznych twarzy, neurologicznych obwodowych zaopatrujących czuciowo-ruchowo okolice ust bądź zaburzeń centralnego układu nerwowego, głównie pracy mózgu. Zjawisko opadającego kącika może przebiegać szybko lub postępować powoli i zwykle dotyczy jednej strony twarzy. 

Systematycznie zmieniające się rysy twarzy nadają jej wyraz smutku, pogłębiając i uwidaczniając podłużną zmarszczkę w okolicy brody i ust po stronie opadnięcia oraz zniekształcając policzek – nadając mu wiotki charakter. Istotą zjawiska jest jednostronne osłabienie mięśni mimicznych obszaru ust, w wyniku czego dochodzi do opadnięcia górnej i dolnej wargi. Wyraźnie zmieniony front twarzy często pogarsza jej ogólny wygląd, obniżając przy tym samopoczucie, nierzadko również powodując kompleksy. 

W zależności od przyczyny opadającego kącika ust obserwuje się różne objawy somatyczne, np. wyciekającą ślinę po zajętej stronie, trudności w mówieniu czy upośledzenie mimiki. Opadający kącik ust poddaje się leczeniu, a metody terapeutyczne uzależnione są od etiologii zjawiska oraz stopnia zaawansowania przypadłości. Więcej na temat zmian i chorób oraz sposobów leczenia i pielęgnacji ust można przeczytać na portalu HelloZdrowie.

Co oznacza opadający kącik ust?

Opadający kącik ust to pozornie niewinnie wyglądające zjawisko, które może być objawem naturalnych procesów ustroju postępujących z wiekiem, polegających na osłabieniu włókien mięśniowych oraz spadku elastyczności i jędrności skóry wokół ust. W zależności od tempa rozwoju opadania kącika ust, stopnia zaawansowania kąta opadnięcia i dodatkowych dolegliwości pojawiających się w trakcie procesu stan ten może również zwiastować o postępujących problemach zdrowotnych na tle neurologicznym i oznaczać udar mózgu, porażenie nerwu twarzowego czy porażenie Bella. 

Opadnięty kącik ust można poddawać leczeniu, stosując wielowymiarową rehabilitację bazującą na metodach takich jak ćwiczenia bierne i czynne twarzy, elektrostymulacja, kinesiotaping nerwów i mięśni twarzowych czy laseroterapia kącika ust. Dzięki tego typu zabiegom poprawia się elastyczność głębokich i powierzchniowych tkanek miękkich oraz usprawniony zostaje przepływ impulsów elektrycznych okolic ust. W konsekwencji intensywnego bodźcowania struktur opadniętego kącika ust te stopniowo wracają do stanu wyjściowego, odwracając nieestetyczny wygląd twarzy i łagodząc dodatkowe dokuczliwe objawy. Należy jednak pamiętać, że leczenie objawowe stanowi jedynie uzupełnienie terapeutyczne podstawowej jednostki chorobowej. W zależności od głównego schorzenia leczenie przykrego w wyglądzie objawu uwzględnia więcej metod usprawniających.

Opadający kącik ust – objaw fajki

Opadający kącik ust – tzw. objaw fajki to powszechnie występujący objaw rozwijającego się udaru mózgu o charakterze krwotocznym, z tendencją do przewlekłego utrzymywania się w stanie poudarowym. Deformacja ust tego typu zwykle poprzedzona jest przeżyciem nagłego silnego stresu lub wysiłku fizycznego. Z kolei w trakcie rozwijania się objawu fajki pacjent często odczuwa intensywne dolegliwości bólowe głowy połączone z nudnościami, czasem także wymiotuje i doznaje uczucia ciężkości jednej strony cała. Zwykle w ciągu kilku minut dochodzi do utraty przytomności i tzw. stanu śpiączkowego, w przebiegu którego stopniowo rozwija się porażenie połowicze ciała oraz mięśni i nerwów twarzy, w tym VII nerwu czaszkowego, zwanego nerwem twarzowym. Jest on odpowiedzialny m.in. za funkcje czuciowo-ruchowe okolicy kącika ust, policzka i łuku brwiowego.

Shares: