Uroda

ABC świadomej pielęgnacji twarzy

Świadoma pielęgnacja polega na rozpoznaniu potrzeb i cech własnej skóry, dobraniu pod tym kątem odpowiednich kosmetyków oraz przestrzeganiu etapów dotyczących ich właściwej aplikacji. Bardzo istotna jest tu troska o równowagę bariery hydrolipidowej skóry.

Świadoma pielęgnacja – oczyszczanie i tonizacja

Dokładne i właściwe oczyszczanie twarzy to kluczowy element świadomej pielęgnacji. Ważne jest, aby przeprowadzać je w dwóch etapach w przypadku, gdy na skórze jest makijaż lub kosmetyk z filtrem UV. Produkt do demakijażu należy dobrać w zależności od typu skóry. Skuteczne w usuwaniu tzw. kolorówki są produkty o tłustej formule, takie jak: olejki do demakijażu, masełka, mleczka. Doskonale zmywają zanieczyszczenia, rozpuszczając nawet wodoodporny makijaż i jednocześnie nie drażniąc i nie przesuszając skóry. Drugi etap oczyszczania powinien zawierać żel, piankę lub emulsję, które używa się w połączeniu z wodą. Najprościej rzecz ujmując – trzeba zmyć z buzi to, czego nie oczyściło masełko lub olejek.

Czy świadoma pielęgnacja „zezwala” na stosowanie chusteczek do demakijażu, płatków kosmetycznych i płynów micelarnych? Tak, ale wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas podróży. Jeżeli stosujesz płyn micelarny, bezwzględnie pamiętaj, że zawsze trzeba zmyć go z twarzy wodą. Gdy tego nie zrobisz, pozostawisz na buzi micele, które będą cały czas aktywnie czyścić skórę z sebum. To bardzo szybki sposób na mocne przesuszenie skóry, a nawet jej podrażnienie.

Tonizacja to ważny, ale nie konieczny etap pielęgnacji. Pamiętaj, że tonik nie jest produktem do oczyszczania, dlatego powinno się go nakładać, wklepując w skórę, a nie trąc wacikiem. Dobry tonik nie zawiera alkoholu, ma optymalne dla skóry, lekko kwaśne pH i dodatkowo nawilża.

Świadoma pielęgnacja – nawilżanie, odżywianie i okluzja

Po oczyszczeniu i stonizowaniu twarz jest gotowa do przyjęcia serum. Jeżeli jest to kwas hialuronowy, to można aplikować go na jeszcze wilgotną od toniku skórę, wtedy więcej wody zostanie związane w naskórku. Wszystkie inne serum trzeba nakładać na osuszoną twarz, a retinol dopiero pół godziny po jej umyciu.

Po serum pora na olejek. To kosmetyk, który musisz dobrać do potrzeb i typu swojej skóry. Jeżeli ma skłonność do zapychania i powstawania zaskórników, koniecznie wybieraj oleje o niskiej komedogenności, np. jojoba, z pestek malin. Bez względu na rodzaj cery lepiej nie używać oleju kokosowego. Oprócz silnych właściwości zapychających może prowadzić do zbytniego przeciążenia skóry. Aplikując olej, pamiętaj o wykonaniu delikatnego masażu, możesz też dodać kilka kropli do porcji kremu, którą za moment posmarujesz twarz.

Wybór kremu to również indywidualna sprawa i niestety często wynik wielu prób i błędów. Na lato wybieraj lżejsze, żelowe formuły, zimą decyduj się na bardziej treściwe konsystencje.

Jeżeli Twoja skóra jest przesuszona, odwodniona, dojrzała lub wymaga nawilżenia po zabiegu (np. z użyciem kwasów na noc), pamiętaj o okluzji. Kiedy wykonasz całą pielęgnację, po kremie nawilżającym wklep w twarz dodatkowo krem o tłustej formule. Ten zabieg znacząco ograniczy TEWL, czyli transepidermalną utratę wody przez skórę, co bezpośrednio wpłynie na jej dobre nawilżenie.

Wszystkie etapy pielęgnacji twarzy są ważne, ale niektóre z nich można pominąć. Na przykład w dni kiedy nie robisz makijażu, ani nie nakładasz kremu z ochroną przeciwsłoneczną wystarczy, że umyjesz buzię tylko raz, np. żelem lub pianką.

Shares: