Dzieci

4 sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do ruchu

Ruch to zdrowie, wszyscy znamy to powiedzenie, jednak kiedy przychodzi moment na zachęcenie swojego dziecka do sportu, sprawa staje się dużo bardziej skomplikowana. Bajki i gry są dużo skuteczniejsze w zajmowaniu uwagi niż pozytywny wpływ aktywności fizycznej na rozwój i przyszły stan zdrowia. Nie znaczy to, że należy się poddać i pozwolić dziecku na prowadzenie siedzącego trybu życia, zapominając o negatywnych skutkach godzin spędzonych przy komputerze. Wzbudzenie zainteresowania ruchem wymaga kreatywności, warto jednak poświęcić swój czas na wypróbowanie różnych sposobów.

Daj przykład

Nie jest tajemnicą, że zachowanie rodziców ma duży wpływ na dzieci. Kiedy sami regularnie trenujemy i dbamy o swoją kondycję, zachęcenie dzieci do podążania naszymi śladami stanie się o wiele łatwiejsze. Nie ma przy tym znaczenia to, czy uprawiamy sport od lat, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z konkretną dyscypliną. Sam fakt rozpoczęcia treningów stanie się wzorem do naśladowania dla młodszych członków rodziny. A kiedy aktywność fizyczną połączymy z wprowadzeniem zdrowszej diety, cała rodzina odczuje pozytywne efekty takich zmian.

Niech sport będzie zabawą

Kiedy mówimy o zachęcaniu dzieci do ruchu, warto pamiętać, że nie chodzi tu o wybranie jednej dyscypliny i skupianie się na szczegółowych zasadach rządzących danym sportem. Oczywiście, jeśli dziecko zainteresuje się piłką nożną lub lekkoatletyką, należy zachęcać je do rozwijania swojej pasji. Warto jednak szukać różnych rozwiązań i pamiętać, że najlepszą motywacją dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest dobra zabawa. Nawet wizyta na placu zabaw może być świetnym powodem do ruchu. Osoby mieszkające w domach z ogrodem mogą jednak stworzyć takie miejsce dla swoich dzieci, ale również w dużych miastach podobne rozwiązania stara się wprowadzać każdy dobry deweloper, Warszawa czy Poznań – bez problemu znajdziesz coś dla siebie i swojej rodziny. Warto więc pamiętać o takich rzeczach nawet w czasie poszukiwania nowego mieszkania.

Zachęcaj do próbowania różnych dyscyplin

Na świecie istnieje tak wiele różnych dyscyplin sportowych, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Nie zawsze pierwsza, druga czy nawet piąta próba będzie tą właściwą, dlatego warto próbować nowych rzeczy i szukać zajęć, które zachęcą nasze dziecko do podjęcia aktywności fizycznej. Jednocześnie należy pamiętać, że taka aktywność niekoniecznie musi mieć postać konkretnego treningu, może występować również w formie zabawy. Świetnym sposobem na zachęcenie do ruchu są na przykład tory przeszkód dla dzieci lub parki linowe. Najważniejsze jest pokazanie dziecku, że czas spędzony aktywnie również może dawać satysfakcję.

Ćwiczcie razem

Pokazywanie na swoim przykładzie, że uprawianie sportu jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu to dobre rozwiązanie. Jeszcze lepiej sprawdzi się jednak znalezienie, chociaż godziny lub dwóch w tygodniu na wspólny trening. Nasze życie ciągle przyspiesza i coraz częściej można usłyszeć głosy osób, które w nawale codziennych obowiązków nie potrafią znaleźć czasu nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny. Wspólny trening to świetny sposób na rozwiązanie obu tych problemów. Wspólne wycieczki rowerowe czy gra w tenisa wpłynie pozytywnie zarówno na naszą kondycję, jak i na relację z dziećmi.

Regularna aktywność fizyczna to same plusy. Sport poprawia kondycję, zdrowie i pozwala zdobyć umiejętności, które mogą być bardzo cenne w późniejszym życiu. Przede wszystkim uczy, że na osiągnięcie swoich celów trzeba ciężko pracować, a wygrana nie zawsze jest najważniejsza. Dlatego właśnie, tak jak na treningu, my również powinniśmy być wytrwali i włożyć dużo wysiłku w to, by zadbać o zdrowie i przyszłość naszych dzieci.

Shares: