Lifestyle

Życie na emigracji w UK – od czego zacząć?

Przeprowadzka do Wielkiej Brytanii to decyzja, która z reguły poprzedzona jest długimi rozważaniami o wszystkich za i przeciw. Mało kto podejmuje taki krok z dnia na dzień. Jednak samo zdecydowanie się na wyjazd to dopiero wstęp do nowego życia na emigracji, a by przebiegało ono bezproblemowo, już od samego początku warto wiedzieć, o jakie rzeczy należy zadbać zaraz po przyjeździe lub nawet jeszcze przed wyjazdem.

Praca

Częstym powodem, który popycha Polaków do emigracji, jest chęć poprawy swojej sytuacji finansowej. Dlatego właśnie istotna jest kwestia jak najszybszego znalezienia zatrudnienia. Za odpowiednimi ofertami można zacząć się rozglądać jeszcze w Polsce, przeglądając portale z ogłoszeniami lub korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy. Dobrze jednak przygotować sobie kilka możliwości, ponieważ nie każda oferta w rzeczywistości okaże się tak samo atrakcyjna, jak mogłaby się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto również popytać wśród znajomych, którzy mają własne doświadczenia związane z emigracją, o radę. Dzięki temu wybranie rzeczy, na których należy się skupić w swoich poszukiwaniach, stanie się łatwiejsze.

Formalności

To, że rozpoczęcie życia w innym kraju wiąże się z wieloma formalnościami, nie powinno być zaskoczeniem. Na szczęście jedną z zalet emigracji do Wielkiej Brytanii jest to, że załatwianie spraw urzędowych nie jest tam szczególnie skomplikowane. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jak najszybciej po przyjechaniu na miejsce, jest umówienie spotkania w lokalnym Jobcentre i złożenie wniosku o przyznanie National Insurance Number. NiN, czyli number ubezpieczenia, jest podstawowym warunkiem wymaganym m.in. przy podpisywaniu umowy o pracę.

Konieczne będzie również umówienie spotkania w banku w celu założenia konta. Jest to niezbędne, ponieważ w Wielkiej Brytanii wynagrodzenia wypłacane są bezpośrednio na konto pracownika. Cały proces może potrwać kilka dni, dlatego dobrze już w chwili umawiania terminu spotkania dopytać o niezbędne dokumenty, co pozwoli na szybsze załatwienie sprawy.

Mieszkanie

Nawet jeżeli istnieje możliwość zatrzymania się u rodziny lub znajomych przed pierwsze kilka dni, lub nawet tygodni, znalezienie własnych czterech kątów jest istotne dla każdego. Znalezienie odpowiedniego miejsca nie jest łatwe i może zając trochę czasu, więc warto zacząć przeglądać oferty jeszcze przed wyjazdem, chociażby po to, żeby zapoznać się z obowiązującymi cenami i warunkami. Dodatkowym plusem szybkiego znalezienia mieszkania dla siebie jest również możliwość uzyskania potwierdzenia zamieszkania. Może to być nawet rachunek czy oficjalna korespondencja skierowana pod ten adres. Jest to ważne, ponieważ okazanie takiego potwierdzenia często jest niezbędne przy załatwianiu spraw urzędowych i podpisywaniu umów.

Bezpieczeństwo

Nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się każdemu niezależnie od sytuacji. Nie warto więc zakładać, że nie będzie się miało żadnych problemów, a myślenie o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie można odłożyć na później. Na samym początku pomocne może okazać się wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na korzystanie z bezpłatnej służby zdrowia za granicą w zakresie obowiązującym w danym kraju, na podstawie składek ubezpieczenia zdrowotnego opłaconych w Polsce przed wyjazdem. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i warto również zapoznać się z tym, jak wyglądają ubezpieczenia w UK.

Warto również pamiętać, że decydując się na rozpoczęcie życia za granicą, trzeba zadbać również o swoje sprawy w Polsce. Dopiero po załatwieniu wszelkich formalności związanych z mieszkaniem, opłacanymi abonamentami czy sprawami urzędowymi, można spokojnie wyjechać bez potrzeby zamartwiania się o sprawy, które mogłyby wymagać szybkiego powrotu do kraju.

Shares: