Zdrowie

Zwyrodnienie stawu kolanowego — przyczyny i leczenie?

Zwyrodnieniowe zmiany stawu kolanowego są z reguły związane z degeneracją chrząstki stawowej. Do zwyrodnienia może dojść zarówno poprzez uraz mechaniczny, jak i za sprawą prowadzonego trybu życia. Schorzenie jest powszechnie występującym w ostatnich latach problemem, co ma bezpośredni związek ze znacznym ograniczeniem aktywności fizycznej, pojawieniem się chorób cywilizacyjnych oraz wydłużeniem średniej długości życia. Objawy są zazwyczaj odczuwane przez osoby powyżej 45. roku życia, ale choroba coraz częściej dotyczy także osób w sile wieku, obniżając tym samym sprawność i komfortu codziennego funkcjonowania. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do zaawansowanych zmian w obrębie stawu, wymagających nawet zabiegu operacyjnego. Jakie są przyczyny i objawy zwyrodnienia stawu kolanowego? Jak wygląda terapia tego coraz częściej spotykanego schorzenia?

Zwyrodnienie kolana – przyczyny

Zwyrodnienie stawu kolanowego lub gonartroza to powszechne schorzenie, mogące rozpocząć się w każdym wieku oraz z różnych przyczyn. Do podstawowych czynników ryzyka zalicza się różnego typu urazy stawowe, słabość mięśni okołostawowych, wykonywanie długotrwałej, ciężkiej pracy fizycznej, otyłość i nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie. Głównym powodem dolegliwości jest ścieranie się i zużycie ochronnej warstwy chrząstki, spełniającej funkcję amortyzatora stawu kolanowego. Pozbawione ochrony powierzchnie stawowe, ocierają o siebie podczas aktywności, co przekłada się na sztywność stawu oraz uczucie bólu.

Jakie są objawy zwyrodnienia stawu kolanowego?

Pierwszymi, często ignorowanymi objawami zwyrodnienia stawu kolanowego są łagodne dolegliwości bólowe, pojawiające się zazwyczaj w trakcie wysiłku fizycznego, jak choćby wchodzenie i schodzenie ze schodów.

Wraz z postępowaniem schorzenia, uczucie bólu nasila się i może występować nawet w trakcie snu. Osoba dotknięta schorzeniem zaczyna skarżyć się na ból kolana podczas chodzenia, uczucie sztywności, trzaskania, obrzęku kolana lub ogólnego osłabienia kończyny. Bardzo często pojawia się również znaczne ograniczenie ruchomości, prowadzące do przykurczu i nieprawidłowego ustawienia kolana, sprzyjającemu dalszemu rozwojowi zwyrodnienia.

Zwyrodnienie kolana – leczenie

Pierwszym krokiem, który należy wykonać po zaobserwowaniu objawów zwyrodnienia kolana, jest udanie się do lekarza specjalisty, w tym przypadku, ortopedy. Profesjonalną pomoc w zdiagnozowaniu zwyrodnienia stawu kolanowego uzyskasz w nowym Szpitalu Specjalistycznym Medyk w Zimnej Wodzie, więcej na https://medyk-szpital.pl/. Podstawowym działaniem diagnostycznym, podejmowanym w przypadku gonartrozy jest zdjęcie rentgenowskie, pozwalające lekarzowi zapoznać się z budową i obecnym stanem stawu. Wczesne postaci chorób zwyrodnieniowych mogą zostać dodatkowo wykryte za pomocą artroskopia lub badania NMR.

Proces terapii schorzenia rozpoczyna się od tzw. leczenia zachowawczego, zawierającego leki przeciwbólowe, ograniczające objawy chorobowe i zwiększające codzienną funkcjonalność pacjenta. Bardzo często wdraża się także systematyczną, ale bezpieczną aktywność ruchową, mającą na celu wzmocnienie mięśni wokół chorego stawu.

Bardzo istotną kwestią jest odciążenie samego stawu za pomocą odpowiedniej opaski na kolano, ortezy lub nawet kul ortopedycznych. Zadowalające efekty można również uzyskać za pomocą zabiegów terapii fizykalnej jak fala uderzeniowa, magnetoterapia, krioterapia i terapia ultradźwiękowa. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja ma kluczowe znaczenie w celu odbudowy funkcji kolana i redukcji dolegliwości bólowych. Specjalne zabiegi mogą się nawet przyczynić do cofnięcia lekkich zmian chorobowych. Nieodwracalne i bardzo ciężkie uszkodzenia stawu kolanowego mogą jednak wymagać wszczepienia endoprotezy.

Shares: